Ich zabawki zna każde dziecko. Ale to nie wystarcza. 1400 pracowników na bruk

Duński producent zabawek ogłosił pierwszy spadek sprzedaży od 13 lat. Zarząd zapowiada użycie "przycisku reset", co poskutkuje m.in. zwolnieniem 1400 pracowników.

W I połowie 2017 r. przychody Lego wyniosły 14,9 mld koron (ok. 8,5 mld zł), co oznacza spadek o 5 proc. w stosunku do I połowy 2016 r. Zarząd jest niezadowolony z wyników i zapowiada radykalne działania.

Szef rady nadzorczej grupy Lego Jørgen Vig Knudstorp przyznał, że przez ostatnie 5 lat Lego budowało złożone struktury, by utrzymać dwucyfrowy wzrost. Teraz ma się to zmienić.

– Zwiększaliśmy złożoność organizacji, przez co nie możemy już dalej rosnąć. Teraz musimy zresetować całą strukturę – zapowiedział. Będziemy tworzyć mniejsze i mniej skomplikowane organizacje, co uprości model biznesowy i pozwoli dotrzeć do większej liczby dzieci.

– Na niektórych rynkach reset będzie oznaczał wyczyszczenie inwentarza w całych łańcuchach dostaw. Już nad tym pracujemy – dodał.

Zapowiedziano też, że firma zlikwiduje 1,4 tys. stanowisk pracy, czyli ok. 8 proc. Cięcia będą dotyczyć głównie pracowników administracji i działów sprzedaży, a nie produkcji.

– Jest nam bardzo przykro, że zmiany mogą negatywnie wpłynąć na życie wielu naszych kolegów – zapewnił Knudstorp. – Każdego dnia wkładają oni w swoją pracę mnóstwo pasji i jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Niestety musimy teraz podjąć tę trudną decyzję.

Czytaj też: Lego wprowadza na rynek jeden z największych zestawów klocków w historii. Będzie hit?

Zmiana kursu ma związek z przejęciem od 1 października sterów firmy przez wybranego w sierpniu nowego prezesa Nielsa B. Christiansena, który zastąpi na tym stanowisku Bali Padda, obecnego p.o. prezesa.

Grupa Lego jest prywatną spółką rodzinną z siedzibą w Billund w zachodniej Danii; została założona w 1932 roku przez Ole Kirka Kristiansena. Nie publikuje kwartalnych wyników finansowych. Grupa zatrudnia obecnie na świecie ok. 19 tys. pracowników. Jej głównym produktem są klocki Lego, a sposób ich łączenia został opatentowany w 1958 roku.

+++

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (39)
Ich zabawki zna każde dziecko. Ale to nie wystarcza. Lego ma kłopoty. 1400 pracowników na bruk
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 18 razy 12

  Firma zarobiła miliardy, ale mniej niż założono, bo zysk musi rosnąć do nieba, żeby akcjonariusz miał jeszcze więcej siana na koncie. Wywalono więc setki ludzi.
  Ten system musi upaść.

 • gervee

  Oceniono 9 razy 9

  Wystarczy obniżyć ceny by zwiększyć sprzedaż i zwiększyć ilość klocków w zestawach by wzrosło zadowolenie z zakupów.

 • Maciej Majewski

  Oceniono 6 razy 4

  Proponuje firmie LEGO podwyższyć ceny i lada moment będzie plącz że spadek sprzedażny.

 • jurgen.martins

  Oceniono 3 razy 3

  Lubię to korpo-pier..lenie. Wypier..lą 1400 ludzi i zaraz zatrudnią 1400 bo nie będzie miał kto robić. Ale udziałowcy będą kontenci.

 • Katylina77

  Oceniono 3 razy 3

  Te zestawy teraz opierają się na ślicznych figurkach tylko że niewiele tutaj jest do budowania. Konstrukcje z lat 80-90 to było to. A teraz zazwyczaj ścianka imitująca budynek dwie figurki jakiś pojazd zazwyczaj brzydki i cena 150 pln.

 • jan.w2

  Oceniono 2 razy 2

  Chcą zwiększać sprzedaż podnosząc ceny, pomimo, że już są absurdalnie wysokie. Ot duńskie durnie.

 • ltte

  Oceniono 2 razy 2

  Żadna kobieta nie da ci tego, co klocki Lego.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Lego ma nie klopoty tylko roboty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX