Znana amerykańska spółka napędza naszą gospodarkę bardziej niż wiele dużych polskich firm

Marcin Kaczmarczyk
Coca-Cola pochwaliła się właśnie, jak dużo znaczy dla naszej gospodarki i budżetu państwa. Dzięki temu wiemy też, jaki procent z każdej złotówki wydanej na jej napoje nad Wisłą zostaje tutaj.

Poprzez działalność produkcyjno-dystrybucyjną całkowity wkład spółek systemu Coca-Cola w polskie PKB w 2016 roku wyniósł 2,6 mld zł, co stanowiło 0,14 proc. PKB - podała Coca-Cola HBC Polska. To bardzo dużo. Już tylko z tej informacji wynika, że Coca-Cola bardzo wiele znaczy w polskiej gospodarce.

- 94 proc. produktów z portfolio Coca-Cola sprzedawanych w naszym kraju jest produkowanych w polskich fabrykach. W zeszłym roku firmy systemu Coca-Cola odprowadziły podatki o wartości 1,2 mld zł do budżetu państwa  - powiedział dyrektor generalny Coca-Cola HBC Polska, cytowany w komunikacie.

Amerykanie nie przesadzają z transferem zysków za granicę. 74 proc. z każdej złotówki wydanej na produkty Coca-Cola zostaje w Polsce.

Czytaj więcej: Zieloną wyspą już zdecydowanie nie jesteśmy. 5 krajów regionu rozwija się szybciej od Polski.

I do tego sporo znaczą na naszym rynku pracy. W 2016 roku firmy należące do amerykańskiego giganta zatrudniały w Polsce bezpośrednio 2172 pracowników. Ponadto – jak wyliczyła Coca-Cola - każde miejsce pracy w nich przyczyniło się do powstania sześciu kolejnych stanowisk w łańcuchu dostaw i wśród partnerów handlowych, łącznie tworząc 15230 miejsc pracy.

I te liczby raczej się nie zmniejszą. - Polska to dla nas bardzo ważny rynek, dlatego dalej chcemy rozwijać naszą obecność tutaj, między innymi poprzez planowanie kolejnych inwestycji - twierdzi Nikos Kalaitzidakis,

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (76)
Znana amerykańska spółka napędza naszą gospodarkę bardziej niż wiele dużych polskich firm
Zaloguj się
 • deejay444

  Oceniono 4 razy 2

  Litrowa cola to DWADZIEŚCIA JEDEN(!) łyżeczek cukru, półtoralitrowa to TRZYDZIEŚCI DWIE(!) łyżeczki cukru, dwulitrowa to CZTERDZIEŚCI DWIE(!!!!) lyżeczki cukru. SMACZNEGO.

 • year68

  Oceniono 3 razy 1

  Colę pije przeważnie gorszy sort, ten lepszy wodę ze studni nie dokładając do budżetu złotówki. Chcesz odsunąć PiS od żłoba? Ogranicz możliwość wpływu kasy do budżetu.

 • PanWilu

  Oceniono 1 raz 1

  Co to za żenująca ustawka? Ile z tego wkładu to VAT? Bo VAT to tylko odprowadzają w imieniu Klientów, a nie płacą własnymi. 74% zostaje, znaczy, że 26% wypompowują. I to dochodu, a gdzie porównanie z zyskiem i podatkiem? Ja bym uznał, że to bardzo, bardzo dużo. Dlaczego artykuł nie jest w sekcji sponsorowanej i tak oznaczony?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 1

  ....Filar gospodarczy, spółka napędzająca gospodarkę bardziej niż wiele dużych polskich firm...
  A prezes mówi że repolonizacja wszystkiego uzdrowi kraj...

 • kamilbuk

  Oceniono 3 razy 1

  "Polska to dla nas bardzo ważny rynek, dlatego dalej chcemy rozwijać naszą obecność tutaj"
  To ja proszę o podanie terminu wprowadzenia waniliowej coli. Skoro taki ważny rynek. Skoro z Fantą można eksperymentować, to co stoi na przeszkodzie?

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 1

  Nie możliwe !
  Przecież zaraz zaroi się tu od komentarzy wrogów Coli, którzy "w życiu czegoś takiego do ust nie wezmą:" :-))

 • Andrzej Wrobel

  Oceniono 3 razy 1

  Alez reklama... No coz, jakby sie coca coli nie oplacoalo to by jej tutaj nie bylo. Informacja bardziej propagandowa, lepiej aby napisali jaki wygenerowali przychod, potem jaki dochod Polsce, a na koncu jaki podatek pozostawili w naszym budzecie, Wtedy widac byloby czarno na bialym w jaki sposob drenuja Polakow. A swoja droga liczby ktorymi sie chwali coca cola nie badza zadnego podziwu, w koncu polska to ok 36 mln ludzi. Wystarczy spojrzec na polskie firmy, typu Poczta Polska (70k) czy PGE (40k), nawet PZU (27k), przy ktorych Coca Cola (taki gigant - 2.5k) wyglada bladziutko. Nawet nie wspominam o polskich malych firmach (poand 3.6 mln). Zenujacy artykul.

 • grzespelc

  Oceniono 3 razy 1

  Bzdura. Gdyby nie było coli, ludzie pililby co innego, i zatrudniałby i płacił podatki kto inny. Ważne dla gospodarki są te firmy, które eksportują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX