Kontrowersyjny były minister finansów może trafić do więzienia. Andrej Babis jest nazywany "czeskim Berlusconim"

Andrej Babis, były minister finansów, jeden z najbogatszych ludzi w Czechach stracił immunitet. Pomimo tego jego partia, ANO, ciągle przoduje w przedwyborczych sondażach.

Czeski parlament odebrał immunitet Andrejowi Babišowi, szefowi znaczącej partii ANO (Akce nespokojených obcanu, pol. Akcja Niezadowolonych Obywateli). Babiš podejrzany jest o oszustwa związane z wykorzystaniem subwencji UE. On sam uważa te oskarżenia za absurdalne.

Babiš jest jednym z najbogatszych mieszkańców Czech. Posiada wszystkie udziały w zrzeszającym ponad 250 firm konglomeracie Agrofert. Należą do niego również radio Impuls i telewizja Oczko. Założonemu przez Babiša Agrofertowi zarzuca się sprzeczne z prawem wykorzystanie unijnych subwencji dla małych i średnich przedsiębiorstw. Według oskarżeń Babiš miał też unikać podatków i w nieuczciwy sposób wpływać na linię polityczną posiadanych mediów.


– Kategorycznie zaprzeczam tym zarzutom. To jasne, że moment ich wysunięcia ma
polityczne podłoże – powiedział.


Zdaniem polityka celem afery jest osłabienie jego pozycji w październikowych wyborach parlamentarnych. Eurosceptyczna partia ANO według sondaży może liczyćna 26,5 proc. głosów, Czeska Partia Socjaldemokratyczna na 14,5 proc., a komuniści
na 13 proc. W maju tego roku prezydent Czech Miloš Zeman odwołał Babiša z urzędu ministra finansów i wicepremiera. Domagał się tego socjaldemokratyczny premier Bohuslav Sobotka, który na początku maja zapowiadał podanie rządu do dymisji, co miało być według niego jedynym sposobem na pozbawienie lidera ANO stanowiska w rządzie. Odwołania Babiša domagali się także obywatele czeskich miast. 10 tys. demonstrantów w Pradze w 4 tys. w Brnie zarzucało prezydentowi, że blokuje odwołanie wicepremiera z rządu.

Majątek przedsiębiorcy szacowany jest na 3,6 mld dolarów. Przez media bywa ona
czasem nazywany „czeskim Berlusconi” z uwagi na podobieństwo do Silvio Berlusconiego, którego metodą uprawiania polityki jest kontrola mediów. Babiš, który jako biznesmen działa w branży spożywczej, zasłynął też w ostatnich latach z walki z
polskim jedzeniem. Doszło nawet do gorszącej wypowiedzi w telewizji. - Nie będę
jadł tego polskiego g..." - wypalił kilka lat temu w jednym z czeskich programów
telewizyjnych, gdy poproszono go o skosztowanie polskiej kiełbasy.

9 superfajnych funkcji Google Maps, które zmienią twoje życie

Więcej o:
Komentarze (6)
Andrej Babis, kontrowersyjny minister finansów może trafić do więzienia
Zaloguj się
 • jake210

  Oceniono 4 razy 4

  Europa powinna pokazać środkowy palec Chińczykom tak jak to zrobił Trump przy próbie kupna dużej amerykańskiej firmy.Chińczycy bardzo chętnie kupują nasze firmy, ale swojego rynku bronią jak oka w głowie - tam wszystko jest chińskie, mają własnego amazona, facebooka, googla, samochody, komórki itd.

 • supertlumacz

  0

  Nie dość że powtarzacie po światowych agencjach z dwudniowym opóźnieniem , to wycięliście zdecydowanie prorosyjskie stanowisko zarówno Prezydenta Zemana jak i Andrieja Babisa.

  Ukryliście również prorosyjską orientację pozostałych kandydatów, zwłaszcza Czecha japońskiego pochodzenia.
  Demonstracji żadnych nie było , najwyżej spacery dla zaczerpnięcia świeżego powietrza, bo cywilizowany naród czeski wie że losy wyborów decydują się przy urnach wyborczych, a nie na ulicy jak na Ukrainie lub w Polsce.

  Jako jedyni nagłośniliście wypowiedź na temat polskiej kiełbasy bo nikogo nie interesują uprzedzenia wobec krajów Czwartego Świata.

  Porównanie do Premiera Berlusconiego wynika przede wszystkim ze wspólnej sympatii do Prezydenta Rosji WW Putina.

 • el-042

  0

  To przez łodzian, którzy nie chcą korzystać ze swojego lotniska.

 • prokuraturarejonowa

  0

  Babis to może dopiero mieć kłopoty. Jak taki eurosceptyk obrażający polską kiełbasę wygra wybory to Niemcy dadzą się namówić i babis będzie mial powtórkę z '38 i '68. Za to że obraża polską kiełbasę.

  Węgrów i Słowaków nawet nie trzeba będzie namawiać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX