Norwegia zaskakuje. Niezwykły postulat jednej z partii. Chodzi o ropę

Norweska Partii Zielonych chce, by kraj wycofał się z przemysłu naftowego w ciągu 15 lat. Ropa i gaz ziemny zapewniają Norwegii łącznie ponad połowę przychodów z eksportu.

Wydobycie i sprzedaż ropy naftowej pozwoliły Norwegii zbudować największy na świecie fundusz inwestycyjny, którego wartość sięga dziś biliona dolarów.

Czytaj więcej na ten temat: Największy fundusz emerytalny świata rośnie jak na drożdżach. Norwegowie odkładają na czasy po ropie naftowej

Jednak kilka niewielkich partii politycznych przed poniedziałkowymi wyborami parlamentarnymi mówiło o przewartościowaniu dotychczasowej strategii gospodarczej.

Rasmus Hansson, jeden z liderów Partii Zielonych, domaga się zaprzestania wydobycia ropy na nowych obszarach. Chodzi m.in. o przyznane w maju licencje na wiercenia w Arktyce. Jego ugrupowanie chce, by kraj w ciągu 15 lat wycofał się z przemysłu naftowego.

Zieloni powołują się m.in. na kwestie ekologiczne. Wskazują na bardzo poważne konsekwencje zmian klimatycznych, wywołanych przez m.in. norweski przemysł naftowy. Zdaniem Hanssona huragany, które pustoszą Karaiby, są ceną, jaką musimy płacić za „norweską brudną ropę”.

Nie rezygnować całkowicie

Dwa największe ugrupowania: Norweska Partia Pracy i Partia Konserwatywna muszą liczyć się ze zdaniem Zielonych, którzy mogą mieć poważny wpływ na przyszłą koalicję rządową. Na razie obie odrzuciły żądania partii Hanssona.

Ale Norwegowie zdają sobie, jak bardzo zależni są od ropy naftowej. Kraj jest największym w Europie Zachodniej producentem ropy i gazu ziemnego, które łącznie zapewniają mu ponad połowę przychodów z eksportu

Rozpoczęty w 2014 roku gwałtowny spadek notowań surowca skasował 50 tys. miejsc pracy w branży naftowej. Odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym spadł w 2016 roku do najniższego poziomu od ponad dwóch dekad. Dlatego najpopularniejszym hasłem w Norwegii jest dziś konwersja gospodarki na nowe źródła dochodu.

Norwegowie nie chcą jednak odejść całkowicie od wydobycia paliw kopalnych. 70 proc. z nich chce zachować krajowy przemysł naftowo-gazowy, odmiennego zdania jest zaledwie 16 procent.

Podobnie myślą rządzący, dlatego na razie na radykalne kroki się nie zanosi.

+++

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (29)
Norwegia zaskakuje. Niezwykły postulat jednej z partii
Zaloguj się
 • kartownik

  Oceniono 16 razy 4

  Czyli nici z projektu gazociągu z Norwegii do Świnoujścia? I cała Europa tylko na ruskim gazie transportowanym przez Bałtyk? To chyba ci dobrzy , poczciwi, postępowi zieloni też biorą kasę od Putina, a gazeta się nimi zachwyca.

 • 2tiredd

  Oceniono 3 razy 3

  Tę historię już znamu z Okupowanych Jo Nesbo ;) SPOILER.
  Norwegia zapowiada rezygnację z wydobycia ropy naftowej na rzecz ekologicznych źródeł, co grozi wybuchem światowego kryzysu energetycznego. Rosja przy milczącym przyzwoleniu Unii Europejskiej dokonuje szybkiej i bezkrwawej napaści na Norwegię, chcąc zmusić kraj do powrotu do wydobycia ropy i przywrócić równowagę w światowych interesach wydobywczych. Samo społeczeństwo wykazuje różne postawy: od kolaboracji z okupantami po próby zbrojnego powstania.

 • trzybar

  Oceniono 3 razy 3

  Bez czytania tekstu strzelałem, że to socjaliści. No i proszę, zieloni, jeszcze bardziej na lewo...

 • jaceq

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby tak przerobić Zielonych na chlorofil, to można by tym odwrócić ten tzw. efekt cieplarniany.

 • roy-cohn

  Oceniono 2 razy 2

  Proste północne skandynawskie chłopstwo, które jeszcze sto lat temu mieszkało w drewnianych budach, które los obdarzył rekordowymi złożami ropy i uczynił najzasobniejszym społeczeństwo Europy obudzi się wnet z ręką w nocniku.

  W imię lewackiego obłędu zjedzą ich kolorowi a ropa się skończy i wróca czasy życia z sprzedaży rogów reniferów i skór.

 • kriso135

  Oceniono 4 razy 2

  Kiedy w końcu ludzie powiedzą stop lewackiej zarazie?

 • totylkoja000

  Oceniono 2 razy 2

  ZIELONI są PO- pieprzeni

 • grundol1

  Oceniono 10 razy 2

  Bardzo słuszny krok. Norwegów stać na to, a złoża za kilkadziesiąt lat będą warte dużo więcej jak inni wyczerpią już swoje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX