Google walczy z decyzją Komisji Europejskiej. Nie chce płacić rekordowej kary. Ale KE też nie odpuszcza

Google ulepsza Gmail

Google ulepsza Gmail (Fot. Pexel)

Firma Alphabet, właściciel wyszukiwarki Google, odwołała się od nałożonej przez Komisję Europejską rekordowej grzywny za praktyki monopolistyczne.

Jak poinformowały służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, Alphabet złożył wniosek o uchylenie grzywny. Amerykańska spółka potwierdziła tę informację. Ale Komisja Europejska nie zamierza odpuszczać. Jak jeden z jej przedstawicieli powiedział agencji AFP, KE będzie „bronić swej decyzji przed wymiarem sprawiedliwości”. Tyle, że postępowanie może trwać latami.

Alphabet miał zapłacić 2,42 mld euro grzywny. Według Unii Google wykorzystuje swoją pozycję rynkową do promowania własnej porównywarki cen produktów wyszukiwanych przez użytkowników. KE dała firmie 90 dni na zmianę kontrowersyjnych praktyk, a zatem termin mija 28 września tego roku. 

Alphabet już w czerwcu opublikował oświadczenie, z którego wynika, że nie zgadza się z decyzją KE. „Jesteśmy zdania, że nasze aktualne wyniki wyszukiwania produktów („shopping ads”) są znacznie bardziej użyteczną i ulepszoną wersją reklam sprzed dekady, zawierających wyłącznie tekst. [...] Tysiące europejskich sprzedawców używa takich reklam, by konkurować z większymi firmami jak Amazon czy eBay” - czytamy w komunikacie.

„Biorąc pod uwagę przedstawione fakty, z szacunkiem, ale nie zgadzamy się z ogłoszonymi dzisiaj wnioskami. Dokonamy szczegółowej oceny decyzji Komisji, rozważając odwołanie się od niej i oczekujemy kolejnych możliwości przedstawienia naszych argumentów” - napisano wówczas.

Jak dziś wiadomo, decyzję Komisji oceniono negatywnie.

Zdaniem KE firma prowadziła nielegalną praktykę we wszystkich krajach UE (i całym Europejskim Obszarze Gospodarczym), w których uruchomiła wyszukiwarkę internetową. Dotyczy to również Polski. Promowanie porównywarki Google'a kosztem konkurentów miało miejsce od 2008 r.

Kara wobec Google jest najwyższa w historii, jeśli chodzi o postępowania antymonopolowe.

Dotychczas niechlubnym rekordzistą był Intel, od którego Bruksela zażądała w 2009 r. ponad miliarda euro.

***

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Zobacz także
  • Przypadkowy wyciek adresów e-mail z mBanku Przypadkowy wyciek danych z mBanku. Setki klientów mogą mieć pretensje
  • Mateusz Morawiecki na Forum Ekonomicznym w Krynicy Polska w tym roku prawie wcale się nie zadłuża. Takiej sytuacji nie było od lat
Komentarze (13)
Google walczy z decyzją Komisji Europejskiej. Nie chce płacić rekordowej kary
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje