W Polsce nie będzie już jedzenia drugiej kategorii? To, ile chce nam dać Bruksela na walkę, brzmi jak żart

Jean Claude Juncker

Jean Claude Juncker (EU2017EE Estonian Presidency / flickr / CC BY 2.0)

Unia Europejska ma zająć się podwójnymi standardami żywności, na co narzekały kraje naszego regionu. Skuteczniejsze ma być m.in. wykrywanie towarów gorszej jakości. Na razie chce na to jednak przeznaczyć niewielkie środki, ledwie 1 mln euro, co brzmi jak żart.

Obywatele krajów wschodniej Europy oskarżają koncerny o to, że sprzedawane w nich produkty, począwszy od żywności, po detergenty i kosmetyki, są często gorszej jakości niż ich odpowiedniki dostępne w zachodniej Europie. Zarzuty nie są bezpodstawne - kilka lat temu szef działu żywności Tesco w Wielkiej Brytanii Matt Simister otwarcie przyznał, że na rynki Europy Centralnej i Wschodniej wysyłana jest żywność drugiej klasy.

Teraz ma się to zmienić. W swoim dorocznym przemówieniu 13 września przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker mówił o tym, że należy ten proceder zlikwidować. 

"W Unii równych nie może może być konsumentów drugiej klasy. Nie zaakceptuję tego, że w niektórych krajach Europy ludziom sprzedaje się żywność gorszej jakości, niż w innych, mimo że opakowania i branding są identyczne. Słowacy nie zasługują, by mieć mniej ryby w paluszkach rybnych. Tak jak Węgrzy mniej mięsa w swoich posiłkach, a Czesi mniej kakao w czekoladzie. Prawo UE już teraz zabrania takich praktyk. Teraz musimy wyposażyć władze krajów w mocniejsze narzędzia, by likwidować nielegalne praktyki" - mówił Juncker.

Problem w tym, że - jak pisze Financial Times - propozycja Junckera zakłada, że w ciągu najbliższego roku Bruksela wyda około 1 mln euro na pomoc krajowym organom ds. bezpieczeństwa żywności w testowaniu produktów. Prowadzone mają być prace nad ujednoliceniem metod wykrywania towarów niższej jakości na terenie UE. Dlaczego to problem? Wiadomo, że warto liczyć pieniądze Europejczyków, ale 1 mln euro na pierwszy rzut oka to kwota komiczna. Za takie pieniądze nie można kupić nawet dobrego apartamentu w Brukseli, a co dopiero walczyć ze spożywczymi gigantami.

W samej treści przemówienia Junckera nic na temat kwot pomocy nie ma.

Produkty drugiej kategorii

Zarzuty o „podwójną jakość żywności” pojawiły się w marcu, kiedy premier Słowacji Robert Fico oskarżył Brukselę o traktowanie tego typu skarg niewystarczająco poważnie. Fico nazwał tę kwestię „międzynarodowym skandalem” i „zniewagą”.

Jak przypomina „Financial Times”, jakość wyrobów jest delikatną kwestią dla wielu nowych państw członkowskich UE, w których żywe są wspomnienia skandali z udziałem zachodnich firm, które po upadku komunizmu sprzedawały tam towary o zaniżonej jakości. Pojawiały się oskarżenia o traktowanie mieszkańców tych krajów jako obywateli drugiej kategorii.

Obserwacje konsumentów potwierdziły badania. Naukowcy praskiego Uniwersytetu Chemii i Techniki porównali 21 rodzajów produktów: mięsnych, rybnych, pieczywa. Pod tą samą marką sprzedawane były w krajach Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii i Niemiec. W 13 przypadkach stwierdzono znaczne różnice jakościowe.

Konserwy mięsne z Niemiec zrobiono z wieprzowiny, ten sam produkt sprzedawany w Czechach miał dodatek mięsa drobiowego z obróbki mechanicznej. Zawartości saszetek z kawą różniły się kolorem i składem, a Nutella na Węgrzech nie była tak twarda i ciemna jak ta sprzedawana w Niemczech

Producenci tłumaczą się, że skład różni się tak, jak różnią się gusta smakowe w poszczególnych krajach. Różnice mają też na celu „utrzymanie stabilności cen w krajach o niższych dochodach”.

***

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Zobacz także
 • Gdynia Strategiczna inwestycja na polskim wybrzeżu. Szybki skok Gdyni do czołówki portów
 • Volkswagen Atlas Za 8 lat Volkswagen chce mieć 80 elektrycznych modeli w ofercie
Komentarze (132)
W Polsce nie będzie już jedzenia drugiej kategorii? To, ile chce nam dać Bruksela, brzmi jak żart
Zaloguj się
 • nunia01

  Oceniono 32 razy 24

  Różnice mają też na celu „utrzymanie stabilności cen w krajach o niższych dochodach”
  Rozumiem, że chodzi o utrzymanie wyższych cen za gorsze jakościowo produkty w krajach o niższych dochodach. Bo tak niestety wygląda polityka cenowa wielu koncernów.

 • vomiting_frog

  Oceniono 12 razy 12

  Polska to kraj teoretyczny bo nie ma w nim żadnych instytucji typu PIP PIH PZH (który już nawet ma w nazwie narodowy) czy sanepid. A jak są to teoretycznie.
  Każda z tych instytucji potrafi się przyczepić o byle co jeśli tylko chce. Natomiast do konserwy mięsnej w której jest 15% mięsa przyczepić się nie potrafi.
  I oczywiście każda z tych instytucji przygarnęła by po kupce pieniędzy z Brukseli na realizacje swoich zadań albo jeszcze lepiej ktoś by chętnie powołał kolejny urząd do spraw jedzenia w dyskontach.
  A tak poza tym jak by ludzie chcieli jeść jedzenie pierwszej kategorii to by za nie płacili. Na każdym towarze jest skład wystarczy umieć czytać i wiedzieć co się czyta by wyeliminować znaczna cześć syfu z koszyka na zakupy.
  Natomiast u nas jak ktoś w sklepie czyta etykietę to się z niego śmieją. Kiedy jednocześnie można ich postraszyć E-300.

 • zbych21

  Oceniono 8 razy 6

  W sumie mogą sprzedawać towar o innym standardzie jakości, ale niech sprzedają to pod inną marką lub nazwą i niech nie oszukują, że to jest to samo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane