Budżet państwa na wzroście płacy minimalnej zarobi ponad miliard złotych. Pracownicy drugie tyle. Zapłacą firmy

Rafał Hirsch
To koniec sporu o przyszłoroczną płacę minimalną. Rząd ostatecznie zdecydował, że wzrośnie ona o 5 procent do poziomu 2100 złotych. Początkowe propozycje rządu były mniej szczodre. Ale z drugiej strony, na wyższej płacy minimalnej więcej zarobi budżet państwa.

Budżet i gospodarstwa domowe na plusie, pracodawcy na minusie

Rozporządzenie przyjęte przez rząd przesądza, że w 2018 roku płaca minimalna w Polsce będzie wynosić 2100 złotych, a minimalna stawka godzinowa 13,70 PLN. Ta pierwsza rośnie o 5 procent, a ta druga o 5,4 procent. 

W uzasadnieniu do rozporządzenia, jeszcze w lipcu, rząd pisał, że nas na taką podwyżkę po prostu stać. Faktycznie, według prawie wszystkich prognoz PKB Polski urośnie w tym roku o około 4 procent realnie, a doliczając do tego inflację będziemy mieć nominalny wzrost gospodarczy o ponad 5 procent. Płaca minimalna nie rośnie więc szybciej niż nasza gospodarka. 

W 2017 roku wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej otrzymywało w Polsce około 1,4 mln osób. Warto pamiętać, że po podwyżce będą one płacić wyższe podatki i wyższe składki do ZUS. W uzasadnieniu do rozporządzenia rząd pisał, że wpływy państwa zwiększą się z tego tytułu o 1,03 mld złotych. Z kolei dochody gospodarstw domowych mają wzrosnąć o 1,13 mld złotych. Większe dochody państwa i pracowników sfinansują przedsiębiorcy, dla których wyższa płaca minimalna będzie oznaczać wyższy poziom kosztów.

Rafalska kontra Morawiecki

W tym roku walka o płacę minimalną była wyjątkowo ciekawa. Tym razem rząd toczył spór nie tylko ze związkowcami i pracodawcami, ale także sam ze sobą.

Minister pracy Elżbieta Rafalska od początku chciała pułapu 2100 PLN, ale początkowo, w maju, rząd na to się nie zgodził i przyjął propozycję 2080 PLN, popieraną przez wicepremiera Morawieckiego. O takiej propozycji rozmawiał też potem z pracodawcami i związkowcami, którzy, jak to zwykle bywa, pomysł rządu odrzucili.

W lipcu pojawił się projekt rozporządzenia, w którym już nie było 2080 PLN, ale powróciła stawka 2100 PLN. Rząd mógł to jeszcze w ostatniej chwili zmienić, ale tego nie uczynił. 2100 PLN pozostało, czyli minister Rafalska osiągnęła to, co od początku zamierzała, w czym jeszcze w maju przeszkadzał jej wicepremier Morawiecki.

Podwyżka mniejsza niż rok temu

Podniesienie płacy minimalnej o 100 złotych od początku 2018 jest mniejszym skokiem niż rok wcześniej. Na początku 2017 roku płaca minimalna urosła aż o 150 złotych z 1850 PLN do 2000 PLN.

Licząc w ujęciu procentowym wzrost o 5 procent będzie najniższy od trzech lat. W 2017 płaca minimalna wzrosła o 8,1 procent, a w 2016 o 5,7 procent.

+++

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (67)
Rafalska wygrała. Płaca minimalna rośnie do 2100 złotych. Morawiecki chciał mniejszego wzrostu
Zaloguj się
 • elzbietttta

  Oceniono 13 razy 5

  Zarządzam moim budżetem domowym od ok. 25 lat. Patrząc na decyzje Morawieckiego dochodzę do wniosku, ze przewyższam jego kompetencje w tej dziedzinie.

 • maxim38

  Oceniono 3 razy 3

  A kwa inwestycje?Potraficie tylko brać i rozdawać ćwoki.I tak My za to zapłacimy.Ciekawe kiedy zaczną uciekać od Nas duże firmy typu Fiat,Volkswagen,Opel itd...a wtedy suweren przyjdzie po Wasze....

 • egalite11

  Oceniono 2 razy 2

  Tu chodzi TYLKO o szmal do budżetu czyli na socjal 500+ itd.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 4 razy 2

  "Budżet państwa na wzroście płacy minimalnej zarobi ponad miliard złotych. Pracownicy drugie tyle. Zapłacą firmy"

  Zapłacą klienci a nie firmy. I pracownicy jak będą musieli zasuwać za dwóch...

 • kertog123

  Oceniono 4 razy 2

  PISlamie ! nie podniecaj się tak, PO +PSL podniesi w 8 lat pensje minimalna z 900zł na 1800zł ( 100%) i to w czasach największego kryzysu światowego od 1930r. Zobaczymy jak wypadnie PIS po 4 latach.

 • janiu46

  Oceniono 4 razy 2

  To już na pewno ludzi wpieni i zagłosują za koalicją PO,N,PSL a może i SLD.

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 1 raz 1

  === Zapłacą firmy ===

  Nie. Zapłacą ich klienci.

 • egalite11

  Oceniono 1 raz 1

  Bajki redaktorze piszecie do budżetu trafi ponad 60 zł z tej stówki w postaci ZUS i PIT 4. Tylko teoretycznie pracownik płaci część składki a nawet gdyby to do jego kieszeni netto trafi około 30zł. Tyle w temacie nieuku i robisz krecią robotę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX