Gazeta.pl Next >  Biznes >  Pracujesz w banku? Możliwe, że już krótko. W ciągu 5 lat banki zredukują jedną trzecią etatów

Pracujesz w banku? Możliwe, że już krótko. W ciągu 5 lat banki zredukują jedną trzecią etatów

A A A
Japoński robot, zdjęcie ilustracyjne

Japoński robot, zdjęcie ilustracyjne

Robotyzacja i rozwój sztucznej inteligencji już zmniejszają liczbę pracowników w bankach. I ten proces jeszcze przyspieszy - mówi o tym były szef Citigroup. To może uderzyć również w pracowników zatrudnionych w polskich centrach usług biznesowych.

Ponad rok temu Citigroup, duży amerykański bank, opublikował raport o tym, jak zmieni się bankowość w najbliższych latach. Prognozował między innymi redukcję etatów w bankach z powodu rozwoju technik automatyzacji o 30 proc w latach 2015-2025. Teraz Vikram Pandit, były dyrektor zarządzający Citigroup, twierdzi, że do tej redukcji dojdzie dużo szybciej – w przeciągu najbliższych pięciu lat.

- Stanie się tak z powodu rozwoju sztucznej inteligencji, robotyki i technik komunikacji z maszynami opartymi na naturalnym języku – mówił Pandit w wywiadzie dla Bloomberg TV.

Jego zdaniem postęp technologiczny zmieni najbardziej pracę w tzw. back office, a więc w tych działach banku, jak np. księgowość i kontroling, z którymi przeciętny klient się nie kontaktuje, a które wykonują mnóstwo niezbędnych, podstawowych operacji pozwalających prowadzić działalność instytucji finansowej.

Z opinią Pandita korelują wypowiedzi innych wielkich świata finansów. I tak np. w czerwcu Tom Montag, szef Bank of America, powiedział, że istotnym elementem realizowanej polityki jego banku jest i będzie w najbliższej przyszłości wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych, które pozwolą zmniejszyć liczbę etatów.

Czytaj więcej: W Polsce już ponad 120 tys. wolnych etatów. Pracownicy z Ukrainy są absolutnie niezbędni.

To ważne dla wielu Polaków

A cały ten problem może mieć duże znaczenie dla Polaków. I to wcale nie tylko dlatego, że nad Wisłą również mamy banki i ich szefowie chętnie rozwijają nowoczesne rozwiązania pozwalające zmniejszyć zatrudnienie.

W Polsce mamy również rozbudowany sektor usług biznesowych. W biurowych centrach pracuje teraz niemal 250 tys. osób i często ich praca mieści się w kategorii, którą Pandit nazwał back officem. Część z tych etatów z pewnością można wkrótce zastąpić nowymi rozwiązaniami IT. Jak dużą i kiedy, tego dokładnie nikt nie wie.

Jedno jest pewne – zbliżamy się do czasów, kiedy mniej skomplikowana, powtarzalna praca biurowa przechodzi do przeszłości. I znaczna część teraz zatrudnionych w biurach będzie musiała sobie poszukać nowej pracy – tak na marginesie redukcja etatów tylko w samej bankowości o 30 proc. oznacza, że w Europie straci pracę około miliona osób.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

+++

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Polecamy
Komentarze (34)
Pracujesz w banku? Możliwe, że już krótko. W ciągu 5 lat banki zredukują jedną trzecią etatów
Zaloguj się
 • Oceniono 9 razy 9

  Bankowców, nie bankierów. Bankierom nic nie grozi. Bankowiec od bankiera różni się tym, czym rencista od rentiera.

 • Oceniono 6 razy 2

  ." Stanie się tak z powodu rozwoju sztucznej inteligencji, robotyki "...
  Nie ma i nie będzie czegoś takiego jak sztuczna inteligencja ! Banki " oszczędzają" bo wpadają na tak "rewelacyjne"
  pomysły jak np. w Szwecji gdzie likwidowany jest całkowicie obrót gotówką !! Pieniędzy ani nie wpłacisz ani nie wypłacisz czyli PODSTAWOWA funkcja banku została zlikwidowana. Kasjerek coraz mniej bo niewiele mają do roboty.
  Łączy się oddziały. Chcesz załatwić podstawowe sprawy musisz jechać często DZIESIĄTKI kilometrów do najbliższego oddziału.
  Tak się " oszczędza" w bankowości. Gadanie o " sztucznej yntelygencji, robotyce" to czysty BEŁKOT.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane