W Unii Europejskiej pracuje najwięcej ludzi w historii. Polska ma duży wkład do tego rekordu

Rafał Hirsch
Mordor. Zmiany i duże utrudnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej na Służewcu

Mordor. Zmiany i duże utrudnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej na Służewcu (DAWID ZUCHOWICZ)

Eurostat podaje, że padł rekord liczby osób zatrudnionych zarówno w strefie euro, jak i w Unii Europejskiej. Polska jest w pierwszej trójce państw, w których zatrudnienie rośnie najszybciej.

We wszystkich państwach Unii Europejskiej pracuje już 235,4 miliona osób. Z tego 155,6 miliona w strefie euro – podał Eurostat. Jedna i druga liczba są rekordowe.

Unia Europejska śrubuje rekordy zatrudnienia co kwartał od roku, a strefa euro od pół roku. Wcześniej przez blisko dziesięć lat europejski rynek pracy wychodził z kryzysu, który zaczął się w 2008 roku.

Zmiana liczby zatrudnionych w Unii EuropejskiejZmiana liczby zatrudnionych w Unii Europejskiej dane: Eurostat

Ponad poziom zatrudnienia osiągnięty na przełomie 2007 i 2008 roku udało się wybić dopiero w 2016 roku.

Zatrudnienie w drugim kwartale urosło w całej Unii o 0,4 procent w stosunku do pierwszego.  U nas rosło dwa razy szybciej – o 0,8 procent. Szybszy wzrost zanotowano tylko na Malcie (1 procent) i w Hiszpanii (0,9 procent).

Wzrost zatrudnienia w państwach UEWzrost zatrudnienia w państwach UE dane: Eurostat

W największych gospodarkach Europy zatrudnienie rośnie powoli: we Francji, Włoszech i w Niemczech o 0,3 procent, a w Wielkiej Brytanii (to ciągle jeszcze oficjalnie Unia Europejska) o 0,4 procent. Chorwacja, Łotwa, Estonia i Rumunia zaliczyły z kolei spadek liczby zatrudnionych.

W skali roku zatrudnienie w Unii w drugim kwartale urosło o 1,5 procent, a w Polsce o 1,9 procent. W tym ujęciu jesteśmy jednak dalej od europejskiej czołówki, bo dopiero na dziesiątym miejscu w Unii.

Zobacz także
 • Otwarcie nowego mostu na drodze ekspresowej S7 Są środki na 180 km nowych dróg. 'W najbliższych dwóch, trzech latach oddamy większość z nich do użytku'
 • Podwójny obiektyw Zeiss w Nokii 8 Nokia 8 trafia do sprzedaży w Polsce. Czy najnowszy smartfon od HMD Global będzie w stanie podbić serca użytkowników?
Komentarze (23)
Unia Europejska bije rekord zatrudnienia. Polska ma duży wkład do tego rekordu
Zaloguj się
 • napletekgandalfa

  Oceniono 6 razy 4

  Jaki wkład mają pracujący na czarno w Polsce ukraińcy? Też są liczeni?

 • pszczy2000

  Oceniono 5 razy 3

  No,wreszcie słowo prawdy - Polska prymasem Europy!

 • vidi12

  Oceniono 12 razy 2

  Ale gdyby nie daj Boże - następne wybory wygrała PO z Nowoczerską... zaraz pojawią się... kryzys i obiektywne trudności :(

 • jestem_synem_roma

  Oceniono 8 razy 2

  Ludzie pracuja, bo bez pracy w tym kraju nie sposob sie utrzymac. Ludzie na zachodzie moga miec przerwe w karierze o dlugosci roku zeby naladowac baterie, pozwiedzac swiat, nadrobic zaleglosci z innych dziedzin zycia. W Polsce? Niewykonalne. Tu jestesmy niewolnikami.

 • halszka67

  Oceniono 10 razy 2

  I co z tego? Prawie 70 % Polaków jest zatrudniona na najniższe stawki niezależnie od wykształcenia.A jeżeli doda się też emerytów którzy mają żenująco niskie emerytury to jesteśmy najbardziej dziadowskim krajem w UE.

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 5 razy 1

  "We wszystkich państwach Unii Europejskiej pracuje już 235,4 miliona osób." Bla, bla, bla. W kazdym kraju pieprz... te same wypociny. W Niemczech jest tak, ze 20 lat temu bezrobocie inaczej bylo liczone, dzisiaj tylko przez nowe sposoby liczenia statystyki zniklo 2,5 miliona bezrobotnych. Pawda dalej jest tez taka, ze w Niemczech np. 20 lat temu praca na niecaly etat 10 - 25 godzin tygodniowo stanowila mniej niz 10% wszystkich miejsc pracy, gdy dzisiaj juz 35% ludzi ma taka prace i nie ma szans na znalezienie pelnoetatowej. Prawda jest dalej taka, ze 40% mniej zarabiajacych Niemcow 20 lat temu zarabialo wiecej niz dzisiaj (liczac w sile nabywczej, czyli w tym na co mogli sobie pozwolic.) Takze jest cel w tym klamstwie, a mianowicie, aby biedni i pokrzywdzeni siedzieli cicho, a inni sie dalej bogacili. I ten system dziala tak w kazdym kraju.

 • fields1

  Oceniono 7 razy 1

  Brawo PiS ! A rzekomo 500+ miało zniechęcać kobiety do pracy. I znowu się gazwyb zakiwał. Czekam na zwyczajowe "ale".

 • ml2403

  Oceniono 3 razy 1

  Z czego tu się cieszyć. To są normalne cykle ekonomiczne. Ci pracujący ludzie naprodukują tyle dóbr, że nie będzie miał ich kto kupić i zacznie się kolejny kryzys.Trochę obecnie poprawia sytuację celowe postarzanie produktów, które psują się szybciej niż dawniej ale ogólnej zasady się nie zatrzyma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje