Prezes wielkiego banku grzmi: "Bitcoin to oszustwo, musi skończyć się źle"

Bitcoin

Bitcoin (Fot. Zach Copley/Flicrk)

Prezes JPMorgan Chase, Jamie Dimon powiedział, że wyrzuciłby z pracy każdego pracownika handlującego bitcoinem - "za głupotę". Notowania kryptowaluty spadły poniżej 4000 dol.

Zdaniem Dimona najpopularniejsza na świecie kryptowaluta „źle skończy”, w końcu imploduje. - To oszustwo, gorsze niż mania tulipanowa – powiedział Jamie Dimon.

Prezes JPMorgan Chase nawiązał do spowodowanej przez tulipany pierwszej bańki spekulacyjnej w XVII wieku. Holendrzy oszaleli wówczas na punkcie tych przywiezionych z Turcji kwiatów. Tulipany stały się synonimem bogactwa, osiągały astronomiczne ceny. Za najdroższego „semper augustus” można było kupić dom z ogrodem w Amsterdamie.

Ich cena wzrastała nawet o 2000 proc. na miesiąc. Holendrzy zaciągali kredyty, które miały być spłacone z przyszłych zysków ze sprzedaży tulipanów. Niektórzy sprzedawali wszystko co mieli, aby kupić wymarzone cebulki. 

W 1637 r. rynek tulipanów załamał się z powodu zbyt wygórowanych cen cebul, na które nie było już chętnych. Tysiące osób straciło wszystko.

To musi zakończyć się źle

Jamie Dimon uważa, że ostatni rajd cenowy bitcoina, od początku roku jego notowania skoczyły o 350 proc., głównie dzięki wybuchowi popularności w Azji , „musi skończyć się źle”.

Oświadczył, że gdyby któryś z traderów jego banku zaczął handlować bitcoinem „zwolniłby go w ciągu sekundy”.

- Z dwóch powodów. Jest to sprzeczne z naszymi zasadami i głupie. I oba są równie niebezpieczne  - podkreślił.

Szef JP Morgan wątpi, czy władze pozwolą na funkcjonowanie kryptowaluty bez nadzoru państwa, zwłaszcza jeśli coś pójdzie nie tak.

Kurs bitcoina nie zareagował dobrze na słowa Jamie’ego Dimona. Spadł w środę o blisko 10 proc., do nawet poniżej 3800 dol. Przypomnijmy, na początku września notowania zbliżyły się do poziomu 5000 dolarów.

kurs bitcoina, wrzesień 2017kurs bitcoina, wrzesień 2017 źródło: stooq.pl

***

Zobacz także
 • Wiele sklepów już zdecydowało się wprowadzić opłaty za torebki foliowe Poseł PO straszy: PiS szykuje "1,5 miliarda zł haraczu". Minister Szyszko wyjaśnia i podaje kwotę doliczaną do foliówek
 • Lasy Państwowe chcą budować drewniane domy na wynajem Lasy Państwowe chcą budować domy z drewna na wynajem. Minister Jan Szyszko podpisał list intencyjny
Komentarze (107)
Prezes wielkiego banku grzmi: ?Bitcoin to oszustwo, musi skończyć się źle?
Zaloguj się
 • Jan Nowak

  Oceniono 35 razy 13

  Bitcoin zapewne jest pewnym kantem, ale najbardziej boli banksterów, że nie mogą na tej "walucie" zarabiać, tak jak zarabiają na normalnych walutach.

 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 27 razy 11

  Ta... Bitcoin to oszustwo, te słowa nabierają nowego wyrazu w ustach szefa banku ukaranego za manipulację kursami walut...

 • antipasti60

  Oceniono 15 razy 9

  Emisja pieniądza fiducjarnego i częściowe rezerwy bankowe to jest złodziejstwo wszechczasów.
  Prezes JP Morgan jest umoczony w tym szambie po same uszy.

 • antey

  Oceniono 5 razy 5

  Ależ oczywiście - BitCoin to takie samo fiat money jak cała reszta. Tylko, że nie kontrolowane całkowicie przez banki centralne i póki co, ze wiarygodnym logiem emisji.

 • felis.catus2

  Oceniono 7 razy 5

  Tylko ze głęboka korekta na rynku bitcoina trwa od 2 września, a prezes miał swoje wystąpienie 12 września! Nawet na rynku finansów przyczyna nie może nastąpić po skutku. Poza tym - czyżbyście się spodziewali ciepłych słów na temat kryptowalut od przedstawiciela BANKU? Banki to śmiertelni wrogowie tychże!!! Oj, coś słabo... Kwestie finansowe wymagałyby większej wnikliwości i staranności...

 • kamil-t

  Oceniono 6 razy 4

  A to już naprawdę świetne - waśnie znalazłem w Internecie ofertę pracy złożoną 10 godzin temu przez... bank JPMorgan Chase. Pracy nad... blockchainem - czyli dokładnie tym, na czym oparty jest bitcoin! :-)))))

 • kamil-t

  Oceniono 12 razy 4

  Opinie banków na temat BTC są z pewnością bezwartościowe i skrajnie nieobiektywne, jako że bitcoin - a właściwie technologia zwana blockchain, tu po raz pierwszy użyta - zwyczajnie eliminuje potrzebę istnienia banków w zakresie przechowywania i przesyłania pieniądza. Z całą pewnością czują się one silnie zagrożone z tego powodu, czego świadectwem są zresztą gorączkowe choć trochę nonsensowne próby zaadoptowania blockchainu dla własnych potrzeb. Jednak interes użytkownika nie pokrywa się z interesem banków, zaś raz dokonanych odkryć w dziedzinie matematyki i informatyki po prostu nie da się "zakryć". Obawiam się jednak, ze takich "akcji" będzie więcej gdy atmosfera stanie się bardziej nerwowa z powodu tego, że coraz większa ilość ludzi zacznie przekonywać się do zasadniczych zmian.
  P.S. Spadki kursu BC zaczęły się 3 dni przed omawianym wystąpieniem :-)

 • Marek Tropiciel

  Oceniono 3 razy 3

  Każdy ma prawo wyboru,nigdy nie żałuje gości lokujących w Amber Gold czy innych tego typu inwestycjach,jak również kredytobiorców we frankach,życie mnie nauczyło, żeby od wszelkich kredytów trzymać się z daleka.Po rozwodzie z bankami i kupowaniem towaru na raty, od 10 lat mam oszczędności i nie muszę liczyć, czy starczy mi do pierwszego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje