Na Lotnisku Chopina możliwe wprowadzenie ciszy nocnej. Ma to być ulga dla mieszkańców i środowiska

Robert Kędzierski
Cisza nocna na lotnisku Chopina - możliwa w przyszłym roku

Cisza nocna na lotnisku Chopina - możliwa w przyszłym roku (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta / Bohdan Bobrowski/ Flickr (CC 2.0)/ R. Kędzierski)

Państwowe Porty Lotnicze chcą wprowadzenia ciszy nocnej na Lotnisku Chopina. Ministerstwo Infrastruktury popiera pomysł, ale decyzja jeszcze nie zapadła.

Przyszłe lato może przynieść spore zmiany na Lotnisku Chopina. Jak informuje PAP Polskie Porty Lotnicze chcą wprowadzenia na nim ciszy nocnej. Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit potwierdził w rozmowie z agencją, że aktualnie badane są ewentualne konsekwencje zmiany zasad funkcjonowania lotniska.

Szmit stwierdził, że docelowo powinien zmienić się jego charakter. Powinno mieć ono charakter przesiadkowy, a przewoźnicy czarterowi powinni znaleźć inne lokalizacje. 

Ostateczna decyzja nie jest jeszcze podjęta. Podejmie ją prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Zdaniem ministerstwa zmiana jest zasadna. Mieliby na niej skorzystać zarówno mieszkańcy jak i środowisko naturalne. 

Warto przypomnieć, że  zeszłym roku podjęto decyzję o rozbudowie portu na Okęciu. Powodem jest wrastająca z roku na rok liczba pasażerów.. W 2015 r. port przyjął ponad 11 mln osób, w tym będzie to ok. 12,7 mln podróżnych (6 grudnia Lotnisko Chopina obsłużyło 12-milionowego pasażera). W tym roku lotnisko ma obsłużyć 14 mln pasażerów. 

Czytaj też: Tej linii lotniczej może wkrótce zabraknąć samolotów. 

W lipcu natomiast Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, nowego gigantycznego lotniska, zapowiedział, że lotnisko Chopina kończy operowanie dla typowego ruchu turystycznego.

Budowa CPK ma potrwać ok. 10 lat, port miałby ruszyć w 2027 r. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 30 mld zł. Centralny Port Komunikacyjny, jak mówił wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, jest „kluczowym projektem infrastrukturalnym” rządu. Mikołaj Wild przekonuje ponadto w wywiadzie dla portalu rynek-lotniczy.pl, że budowa CPK jest niezbędna, gdyż Lotnisko Chopina „ze względu na ograniczenia w swojej przepustowości wkrótce nie będzie w stanie pełnić roli głównego lotniska przesiadkowego w Polsce”.

+++

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]

Zobacz także
 • Lotnisko w Monachium Wybrano najlepsze lotniska na świecie. Okęciu daleko do czołówki rankingu. Są jednak powody do dumy
 • Woda na lotnisku (zdjęcie ilustracyjne) Koniec z horrendalnymi cenami wody na Lotnisku Chopina. Za butelkę nie zapłacimy już 9 zł
 • Ryanair Ryanair wraca na Lotnisko Chopina. Nad morze samolotem za 12 zł w godzinę!
Komentarze (35)
Na Lotnisku Chopina możliwe wprowadzenie ciszy nocnej. Ma to być ulga dla mieszkańców i środowiska
Zaloguj się
 • krark

  Oceniono 7 razy 7

  ..."Przyszłe lato może przynieść spore zmiany na Lotnisku Chopina. Jak informuje PAP Polskie Porty Lotnicze chcą wprowadzenia na nim ciszy nocnej. "...
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Proponuję twórczo rozszerzyć ten pomysł, a mianowicie wprowadzić przerwę obiadową w godzinach 13.00 - 16.00 dla pracowników barów i restauracji oraz zamknięcie lotniska we wszystkie niedziele i dni świąteczne.

 • arcturus_73

  Oceniono 9 razy 5

  Przecież samoloty mogą lądować lotem szybującym, na wyłączonych silnikach. Co za problem.

 • zraluk7

  Oceniono 6 razy 4

  Lotnisko podcina gałąź na której siedzi. To się nazywa sabotaż.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 12 razy 4

  Jeden PiS - owski baran niszczy srodowisko , a drugi PiS - owski baran chce je ratowac .
  I badz tu madry .

 • tretone

  Oceniono 3 razy 3

  PPL samo wychodzi z inicjatywą obniżenia sobie przychodów z obsługi samolotów lądujących wieczorami i nocą? A ja myślałem, że każdy zarząd spółki jest ustawowo zobowiązany do walki ("aż po sąd") o interes osoby prawnej którą reprezentuje...

  No dobra, wiemy o co chodzi. Trzeba jakoś wytłumaczyć budowę CPL - wyłożenia miliardów z naszych kieszeni na zabawkę nowej władzy. Bo każda władza chce mieć własne lotnisko - państwowa, wojewódzka, powiatowa nawet. Albo przynajmniej aquapark.

  Upolitycznienie spółek skarbowych skutkuje tym, że kompletnie tracą samozachowawczy instynkt.

 • rossignols

  Oceniono 5 razy 3

  W ogóle zamknąc lotnisko. Pisiory nie latają. Zresztą Polska z każdym dniem to coraz większa wieś. W Cywilizowanej stolicy nikomu nie przyszłoby fo głowy ograniczać ruch lotniczy. A tak BTW, kto będzie na to wielkie nowe lotnisko jeździł? Nie wyobrażam sobie gdzieś zapier***ć kilka godzin, żeby poleciec na weekend. Pisiory z Radomia będą latać?

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 1 raz 1

  Czytając między wierszami; potrzebujemy centralnego lotniska imienia prezydenta milionlecia. Na tym nie możemy startować i lądować w nocy bo suweren jest niewyspany z powodu hałasu.

 • micor

  Oceniono 1 raz 1

  Po 22 lądują tylko szybowce...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje