Będziesz mógł sprawdzić, czy twój partner płaci podatki jak porządny obywatel. Nowy projekt Morawieckiego

MAREK PODMOKŁY

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ordynacji podatkowej. Informacje o terminowym składaniu deklaracji i opłacaniu podatków nie będą już objęte tajemnicą skarbową.

Nowy projekt Ministerstwa Finansów przewiduje ochronę podatników przed działalnością nieuczciwych kontrahentów. Każdy przedsiębiorca będzie mógł zapytać Krajową Administracje Skarbową, czy jego kontrahent uczciwie i terminowo składa deklaracje i płaci podatki.

Płacąc 17 zł opłaty skarbowej będzie można sprawdzić, czy nasz kontrahent składa w terminie deklaracje podatkowe, czy ujmuje w deklaracjach obowiązkowe czynności oraz czy nie zalega z płaceniem podatków.

Wobec powyższych informacji nie będą stosowanie przepisy o tajemnicy skarbowej. Każda osoba, która jest kontrahentem podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, będzie mogła złożyć wniosek o udostępnienie tych informacji przez organ podatkowy.

Rada Legislacyjna zgłosiła uwagi to niejasnego terminu „kontrahent”.

„Nie da się ustalić, czy projektodawca zamierza umożliwić przekazywanie informacji dotyczących podatnika wszystkim jego kontrahentom (co może w praktyce okazać się zarówno nieproporcjonalne, jak i niemożliwe do zrealizowania), pewnej ich grupie, czy też podmiotowi będącemu stroną konkretnej "podejrzanej" transakcji” – napisano.

MF wyjaśniło, że informacje będą wydawane tylko wobec „podmiotów, które są stroną transakcji finansowej”. Oznacza to, że niestety nie będzie można sprawdzić potencjalnego kontrahenta przed podpisaniem umowy.

Projekt nowelizacji przewiduje także, że dowodami w postępowaniu podatkowym będą również dokumenty zgromadzone w trakcie działalności analitycznej Krajowej Administracji Skarbowej. Zaproponowano wyszczególnienie analiz „big data”, jako odrębnego środka dowodowego.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

***

"Popełniłem już tyle głupich błędów w biznesie, że teraz statystycznie musi mi się udać"

Zobacz także
 • Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju Morawiecki chwali się finansami państwa. "Jest bardzo dobrze"
 • Najnowsza mapa przedstawiająca Program Budowy Dróg. Na mapie kolorem niebieskim zaznaczono zadania, które planowane są do realizacji w ramach nowego limitu finansowego. PO chciała budowy tej drogi, PiS zdjął ją z listy. Ważny odcinek S12 jednak ma powstać
Komentarze (7)
Będziesz mógł sprawdzić, czy twój partner płaci podatki jak porządny obywatel. Nowy projekt Morawieckiego
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejna furtka, żeby inwigilować obywateli. Mały przedsiębiorca nawet nawet nie będzie wiedział, że ktoś kontroluje jego działalność. Do czego wykorzysta swoją "wiedzę" i kiedy przejmie interes.

 • kemor234

  Oceniono 2 razy 2

  Czy jestem "kontrahentem" komunikacji miejskiej, jak kupiłem bilet ???

 • an_2_rez

  Oceniono 1 raz 1

  Szczerze mówiąc mam w dupie czy ktoś płaci podatki. Interesuje mnie bardziej czy płaci za usługi/towary w terminie.

 • my_kroolik

  0

  No i dobrze. Pytanie po co w ogóle takie ograniczenia i czemu nie można tych informacji po prostu umieścić w KRD.

 • s_joasia

  0

  Kary powinny byc za nieplacenie faktur w terminie przez koncerny malym dostawca/podwykonawca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje