Lotnisko w Modlinie ma poważne kłopoty. Może nawet dojść do jego zamknięcia

Lotnisko Modlin

Lotnisko Modlin (&Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Lotnisko w Modlinie boryka się z potężnym problemem. Drogi kołowania wymagają pilnych remontów. Tymczasem trwa konflikt między udziałowcami, przez który konieczne naprawy nie mogą wystartować.

Jak donosi dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna, nad podwarszawskim lotniskiem zbierają się ciężkie burzowe chmury. Konieczne remonty dróg kołowania nie mogą się rozpocząć, gdyż między udziałowcami lotniska w Modlinie trwa spór. 

Władze lotniska w Modlinie chcą wyemitować obligacje na 60 mln zł, z których środki miałyby zostać przeznaczone na prace remontowe. Obligacje miałyby zostać objęte przez Bank Pekao. Na to jednak nie chce zgodzić się PPL (Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”), zarządca lotniska im. Chopina, który jest jednym z udziałowców. PPL wskazuje, że emisja obligacji mogłaby zablokować zdolność kredytową Modlina, zwłaszcza, że lotnisko już ma wyemitowane obligacje na 130 mln zł. 

PPL sugeruje wyjście z impasu, poprzez przejęcie 51 proc. udziałów w spółce, a tym samym przejęcie kontroli nad Modlinem. Wówczas sam by sfinansował naprawy. Władze Modlina byłyby nawet gotowe przystać na ten wariant, jednak problemem jest to, że PPL nie chce wziąć na siebie już istniejących zobowiązań na wspomniane 130 mln złotych. PPL wskazuje, że byłaby to nieodpowiedzialność ze strony przedsiębiorstwa, zwłaszcza że konieczne będzie wybudowanie nowego pasa w Modline, który może kosztować nawet 200 mln zł. I tak strony nie są w stanie dojść do porozumienia od kilku miesięcy, w efekcie czego naprawy nie są przeprowadzane.

Tymczasem sytuacja staje się coraz bardziej patowa. Stan dróg kołowania pogarsza się. Doszło nawet do tego, że, jak podaje RMF24, Urząd Lotnictwa Cywilnego zamknął część dróg, po wschodniej stronie lotniska, dla boeingów 737. Jeżeli jednak nie dojdzie do koniecznych prac remontowych, to istnieje ryzyko, że również inne drogi mogą zostać przez ULC zamknięte, a w drastycznej sytuacji nawet całe lotnisko. Choć prawdopodobieństwo tego wariantu jest niewielkie, to przeciągający się konflikt i brak koniecznych napraw zwiększa jego szanse. 

Naprawy dróg kołowania to jednak nie jedyna inwestycja, którą planuje lotnisko w Modlinie. W planach jest również rozbudowa zapychającego się terminala, która ma się zacząć za ok. 4 miesiące. Terminal miałby zostać wydłużony, a odprawy miałyby się odbywać poziom wyżej. Ta inwestycja ma pochłonąć 50 mln złotych. Wspomniane wyżej obligacje mają zapewne posłużyć do zabezpieczenia tej inwestycji. 

To nie pierwszy raz, gdy Modlinowi grozi zamknięcie. W grudniu 2013 roku lotnisko zostało zamknięte na blisko 9 miesięcy, gdyż rozsypywały się  betonowe końcówki pasa. Kosztowało to Modlin umowę z WizzAir, który już na lotnisko nie wrócił.

Lotnisko Modlin zostało uruchomione blisko 5 lat temu. W tym czasie obsłużyło niemal 10 mln pasażerów. Oferuje obsługę blisko 40 kierunków lotów. Modlin jest jednym z 5 na 14 regionalnych lotnisk, które jest rentowne

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Zobacz także
 • Lotnisko w Monachium Wybrano najlepsze lotniska na świecie. Okęciu daleko do czołówki rankingu. Są jednak powody do dumy
 • Lotnisko Chopina W Polsce ma powstać Centralny Port Lotniczy. Jest rekomendacja Komitetu Ekonomicznego rządu
Komentarze (52)
Lotnisko w Modlinie ma poważne kłopoty. Może nawet dojść do jego zamknięcia
Zaloguj się
 • anfiga

  Oceniono 34 razy 24

  Nie chcemy już Modlina. Będziemy przecież mieli port centralny pod Łodzią. Ku chwale partii i wodza!

 • sacc77

  Oceniono 16 razy 14

  Podgotowka i rozgrywka pod zamknięcie Modlina i Okęcia aby uzasadnić konieczność budowy pod Łodzią burdelu mającego udawać wielkie lotnisko.

 • siwywaldi

  Oceniono 18 razy 6

  He, he...
  Przecież ten Modlin jest taki dochodowy ! Nie dość że z miesiąca na miesiąc bije kolejne rekordy w ilości obsługiwanych pasażerów i jest tak "gęsto obłożony" przez JEDNEGO przewoźnika że INNI nijak nie mogą się tam dopchać :-)), i raptem 130 milionów długu oraz pilna potrzeba zaciągnięcia dalszych 60-ciu? Niemożliwe !!!

 • ch-wilenska

  Oceniono 5 razy 5

  Z uwagi na możliwy nawet dwugodzinny (czyli tyle, co lot) dojazd do Warszawy i późnowieczorne powroty uczulam na opcje powrotu tymi połączeniami jesienią czy zimą.

 • zalosny.jestes

  Oceniono 5 razy 5

  W Radomiu tam się nic nie zapada. W Modlin to naturalne, jak się buduje lotnisko na piachu w pobliżu dużej rzeki to tak musi być. Niemcy juz w 1944 zrezygnowali z budowy tam lotniska, ze względu na osiadający grunt. Do tego te ciągle mgły, no ale Struzik zadowolony, poza tym remont pasa co jakiś krótki czas to też jakaś kasa.

 • racetam

  Oceniono 5 razy 5

  Jak można być aż tak głupim, by wejść w spółkę z firmą, która świadczy usługi konkurencyjne? Wiadomo w jaką grę gra PLL, jak przejmie udziały, wygra, jak nie przejmie i lotnisko zostanie zamknięte, też wygra.

 • za2ra

  Oceniono 7 razy 5

  To absolutnie najgorsze lotnisko w tej części świata. Wieczny tłok, duchota i odporność dyrekcji lotniska na wszelką krytykę, sprawiają, że podróż przez nie jest koszmarem, zwłaszcza dla osób podróżujących z małymi dziećmi. Chyba nikt nie będzie płakał po tym obiekcie.

 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 3 razy 3

  Szlag mnie trafia jak pomyśle, że katecheci każdego roku dostają 1300 milionów PLN na ogłupianie i propagowanie nienawiści dzieciom w szkołach, jak pomyślę, że watykański okupant pochłania 8000 milionów rocznie za nic, jak psu w d u p ę. Żadnych korzyści z katabasów. Te 80 milionów mógłby rząd pożyczyć Modlinowi na drogi kołowania. To przecież kilka promili tego co dostaje czarna watykańska sitwa (każdego roku).

 • kolona

  Oceniono 3 razy 3

  przeniesiemy Modlin do radomia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje