Śmiały pomysł posłanki PiS. Chce drukowania składu produktów na paragonach. Jest reakcja handlowców

Posłanka Iwona Arent proponuje, by na paragonach obowiązkowo drukowano skład produktów spożywczych sprzedawanych na wagę.

Jak wyjaśnia posłanka Iwona Arent, do jej biura poselskiego zgłosiło się „grono osób zainteresowanych problematyką zdrowego odżywiania”. Zwróciły one uwagę na to, że w przypadku żywności, która sprzedawana jest bez opakowania, konsumenci często rezygnują z zadawania pytań o  skład z obaw o irytację ekspedientów i innych klientów.

Iwona Arent chce to zmienić. Na dodatkowym paragonie miałby być drukowany skład produktu spożywczego, kupowanego na wagę. Początkowo rozwiązanie miałoby być wdrożone jedynie w sklepach wielkopowierzchniowych, potem – jeśli zdałoby egzamin – w pozostałych placówkach. Jego realizacja wymagałaby wymiany kas fiskalnych bądź przynajmniej ich przeprogramowania.

4 września posłanka złożyła w tej sprawie interpelację i czeka na odpowiedź ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Resort ma na to 21 dni.

Rewolucja w paragonach

Pomysł krytykuje dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Jego wdrożenie w małych sklepach z dwiema kasami, nie połączonymi ze sobą i nie podłączonymi do komputera, byłoby niemożliwe.

Nie wiadomo, kto miałby wymagane dane wprowadzać. Aby wpisać do systemu informacje o składzie kilkuset produktów, pracownik musiałby dodatkowo siedzieć w sklepie nocami

– analizuje Ptaszyński w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl.

Ale wdrożenie pomysłu Iwony Arent mogą ułatwić nowe kasy fiskalne online, które mają wejść do użytku w 2018 roku. Paragon w formie papierowej zastąpiłyby e-paragony w formie SMS lub e-maila. Uwzględnienie składu produktów spożywczych na paragonach elektronicznych sprawi o wiele mniej kłopotu niż na paragonach w formie papierowej.

Współtwórca Comperia.pl: Samo bycie upartym jest bez sensu. Trzeba jeszcze pokory, mądrości i otwartości [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (300)
Śmiały pomysł posłanki PiS. Zakupy nie będą już takie same?
Zaloguj się
 • tacx

  Oceniono 71 razy 61

  Powiedzcie skąd ci ludzie się biorą? Jeszcze 2 pokolenia wstecz pieliła buraki a teraz nei wie jaki skład marchwi, ziemniaka i pietruszki

 • ochujek

  Oceniono 44 razy 36

  Zamiast na paragonach drukować lepiej na półce powiesić. Niech czytają i fotografują.

 • krzywelustro

  Oceniono 16 razy 14

  Proponuję na każdym paragonie dopisać jeszcze tekst apelu smoleńskiego i hasło "Wina Tuska".

 • ochujek

  Oceniono 15 razy 13

  Jeszcze powinni drukować krzyżyki i zapewnienia że to jedzenie dla Polaków katolików. Z pola które ksiądz pokropił.

 • sirseb

  Oceniono 10 razy 10

  to chyba ta panna od zakrapianych imprez z tzw. agentem tomkiem i jego "bo ci zaraz przypierd**e krzeslem".
  :D

 • vargur09

  Oceniono 9 razy 9

  dodatkowo na każdym paragonie wiersz ku czci jarkacza, maciora i błyszczyka...

 • 1korektor

  Oceniono 11 razy 9

  Mieszanka wedlowska - siadam, zajadam i mam lekturę:
  Składniki
  cukier, czekolada deserowa 20% (cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, tłuszcz mleczny, emulgatory: lecytyna sojowa i E476, aromat), tłuszcze roślinne (palmowe), serwatka w proszku (z mleka), miazga z orzeszków arachidowych, mleko pełne w proszku, listki waflowe (mąka pszenna, mąka żytnia, olej słonecznikowy, jaja w proszku, maltodekstryna, substancje spulchniające: wodorowęglan sodu, wodorowęglan amonu, pirosiarczyn sodu, emulgator: lecytyna sojowa, sól), tłuszcz roślinny częściowo utwardzony (palmowy), kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, syrop glukozowy, mleko zagęszczone słodzone, orzeszki arachidowe (kawałki), miazga kakaowa, pasta karmelowa (mleko zagęszczone odtłuszczone słodzone, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop cukru inwertowanego, tłuszcz roślinny (palmowy), cukier, substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, tłuszcz mleczny, sól, substancja żelująca: karagen, aromat), masło, tłuszcz kakaowy, pasta kawowa (kawa, tłuszcz roślinny rzepakowy, emulgator: lecytyna sojowa), karmelizowane ziarno kakaowe (ziarno kakaowe, cukier), płatki karmelowe (cukier, syrop glukozowy), tłuszcz roślinny (palmowy), aromaty, wiśnie liofilizowane (kawałki), emulgatory (lecytyna sojowa, E476), tłuszcz mleczny, substancja utrzymująca wilgoć (inwertaza), barwniki (kurkumina, ekstrakt z papryki), Czekolada deserowa: masa kakaowa minimum 47%
  Może zawierać orzechy.

 • mvoda

  Oceniono 13 razy 9

  Niech dodadzą jeszcze życiorysy sprzedawców i producentów. Trafi się taki resortowy dzieciak albo inna zdradziecka morda i efekcie po obiedzie sraczka gotowa. Może wzorem koszerności dawać jadłu certyfikat patriotyczności i bogobojności. Jeżeli nie zwierząt to przynajmniej producenta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX