Leszek Czarnecki sprzedał akcje LC Corp. Zainkasował ponad 480 mln zł

Grupa deweloperska LC Corp podała w komunikacie, że konsorcjum spółek Leszka Czarneckiego sprzedało wszystkie 51,17 proc. akcji przedsiębiorstwa.

Transakcję już w zeszłym tygodniu "zapowiedział" w komunikacie pośrednik finansowy Open Finance, należący do „finansowego imperium” Leszka Czarneckiego. Teraz te informacje zostały oficjalnie potwierdzone.

LC Corp poinformowała, że Leszek Czarnecki wraz z LC Corp BV, Open Finance, Getin Noble Bankiem i Open Life TU Życie (przez które również kontrolował spółkę) sprzedał 15 września 51,17 proc. akcji spółki. Tym samym miliarder pozbył się wszystkich udziałów w tej firmie. Kilka dni temu zobowiązał się, że przez 3 lata nie otworzy żadnej spółki konkurencyjnej dla LC Corp.

LC Corp to grupa deweloperska realizująca inwestycje mieszkaniowe i komercyjne. Najbardziej znane inwestycje grupy to m.in. wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu, centrum handlowe Arkady Wrocławskie czy warszawski biurowiec Wola Center.

480 mln zł za pakiet

Czarnecki (wraz z konsorcjum) sprzedał udziały w LC Corp po cenie 2,10 zł za akcję. A tych miał ponad 229 mln. Oznacza to, że kwota transakcji opiewała na ponad 480 mln zł.

Kim jest albo są kupujący? Jeszcze nie wiadomo, ale kilka dni temu "Parkiet" pisał, że akcje miliardera kupić mogą fundusze inwestycyjne. Nieco na potwierdzenie tej informacji, dziś Quercus TFI podał, że przekroczył poziom 5 proc. ogólnej liczby głosów w spółce.

Kurs akcji LC Corp na GPWKurs akcji LC Corp na GPW stooq.pl

Choć w ostatnim tygodniu kurs LC Corp mocno drożał (cena poszła w górę o ponad jedną trzecią, z poziomu ok. 2 zł do 2,74 zł na koniec wtorkowej sesji), to jednak gdy spółka debiutowała na GPW dekadę temu, jej akcje kosztowały ponad 6 zł. W pierwszej połowie 2017 r. LC Corp wypracowało 42,74 mln zł skonsolidowanego zysku netto – czyli o ponad połowę mniej niż rok wcześniej (93,52 mln zł). 

Getin Noble Bank i kredyty

Również „sztandarowa” spółka z portfela Czarneckiego, czyli Getin Noble Bank, nie ma ostatnio dobrej passy. Bank ma problemy z rentownością, strata netto za pierwsze półrocze to 163 mln zł. Ponadto jego portfel udzielonych kredytów, szczególnie gotówkowych, jest bardzo kiepsko spłacany. Z 5 mld zł kredytów detalicznych, w większości niezabezpieczonych kredytów gotówkowych, jako kredyty z utratą wartości zakwalifikowano 1,5 mld zł. 

Nad bankiem wisi też „miecz Damoklesa” w postaci dużego portfela udzielonych kredytów walutowych, które zapewne prędzej czy później trzeba będzie przewalutować. Spekuluje się, że Czarnecki poprzez sprzedaż LC Corp po prostu kumuluje kapitał.

***

Więcej o:
Komentarze (15)
Leszek Czarnecki sprzedał akcje LC Corp. Zainkasował ponad 480 mln zł
Zaloguj się
 • arkon4

  Oceniono 10 razy 6

  Przez pisowskie bankrutujące Skoki, takie banki jak Getin Noble są zmuszane do pokrywania strat nieudaczników z PIS i potem same się chwieją. A niejaki Morawiecki udaje idiotę i nie zauważa afery ,przy której Amber Gold to pikuś. Natomiast Schetyna czy Petru jak zwykle-letarg i sen zimowy....nie ogarniają i zero reakcji...

 • necherculesc

  Oceniono 2 razy 2

  Sprzedał to, co było jego. A styropianowe złodziejstwo sprzedało to, co nie było jego własnością i czego nie wybudowało !

 • Katarzyna Lekka

  0

  Co do pozbycia się getinu to ja jestem spokojna,. Nie będzie takiego krou bo getin to potęga, która wprowadziła plan naprawczy co widać.

 • edza4

  0

  Nie mam zaufania do tego faceta i raczej omijam szerokim łukiem,akcje LC Corb na debiucie kosztowały 6,5 złotego i właściwie dryfowały tylko w dół,złożyło się na to kryzys na giełdach światowych,a w dużej mierze przekładanie terminów oddania do użytku wieżowca we Wrocławiu,kto kupił akcje na debiucie dzisiaj jest prawie bankrutem. Zakładam że sprzedaż własnych zasobów ma być ratunkiem dla Getin Banku,w którym nie chciałbym mieć konta.

 • jego_eminencja

  0

  Pinkowska nie powinna sie pokazywac na wizji jako dziennikarka skoro sypia z facetem co okrada ludzi

 • sop3

  0

  To se Pinkowska kupi nowe ciuchy.

 • miguelsantiago

  0

  Czyli koniec hossy na mieszkaniach blisko. Ostatni raz Tow. Ernest ubral ulice w akcje LC Corp przed mega zwala w 2008, po 6.5 PLN za akcje

 • derylski

  0

  Złodziej i sbek od szemranych interesów zaczyna tracić grunt pod nogami , obyś sie sku...elu nie podniósł

 • zrn001

  0

  @autor.
  Sprzedawajcie, bo drożej nie będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX