Marek Belka ma nową pracę. Były szef NBP zatrudnił się u dużego ubezpieczyciela

Profesor Marek Belka od tego miesiąca pracuje w Vienna Insurance Group. Został członkiem rad nadzorczych polskich spółek z grupy ubezpieczyciela.

Jak podała Vienna Insurance Group, Marek Belka na początku września został mianowany do rad nadzorczych trzech spółek – Compensa TU S.A., Compensa TU na Życie S.A. o InterRisk TU S.A. To firmy, których większościowym akcjonariuszem jest koncern z Wiednia. Poza nimi ma w naszym kraju jeszcze dwie - Polisa-Życie TU S.A. i Vienna Life TU na Życie S.A.

Polski biznes Vienna Insurance Group jest na czwartym miejscu rynku ubezpieczeń w naszym kraju, z udziałem na poziomie 7 proc. W pierwszej połowie tego roku zanotował 22 mln euro zysku przed opodatkowaniem.

 - Jesteśmy bardzo dumni, że Pan Profesor podjął się współpracy z Grupą VIG jako członek rad nadzorczych trzech przynależących do niej polskich spółek. Z pewnością jego ogromne krajowe i międzynarodowe doświadczenie przyniesie znaczące korzyści dla Vienna Insurance Group. Ponadto wierzymy, że jego dogłębna znajomość sektora finansowego przyczyni się do realizacji przez polskie spółki założonych celów rozwojowych - skomentował cytowany w komunikacie Franz Fuchs, Dyrektor Generalny Vienna Insurance Group Polska.

Do czerwca ubiegłego roku Marek Belka był prezesem Narodowego Banku Polskiego – od 2010 r. Wcześniej przez nieco ponad rok pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Zasiadał też w polskim rządzie. W 1997 r. i w latach 2001-2002 był ministrem finansów, a w 2004-2005 premierem.

Po zakończeniu kadencji w NBP 21 czerwca 2016 roku, zaczął pracę spółce Echo Polska Properties, należącej do giełdowego Echo Investments.

W czerwcu tego roku został wybrany do rady nadzorczej banku Citi Handlowy.

Czytaj więcej na ten temat: Były premier wszedł do rady nadzorczej Citi Handlowego. Niektórzy się temu sprzeciwiali.

Więcej o:
Komentarze (86)
Marek Belka, były prezes NBP, ma nową pracę
Zaloguj się
 • 3jw60

  Oceniono 10 razy 6

  Widocznie jest dobry skoro co rusz zatrudniany jest na wymagających kompetencji stanowiskach. Ciekawe jak " rozchwytywani " będą fachowcy po Toruńskiej Świętej Uczelni.

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 9 razy 3

  A gdzie byłó ogłoszenie,że potrzebują ludzi do pracy?
  W urzędzie pracy?
  ,którym?

 • calmy

  Oceniono 2 razy 2

  >>>>> To firmy, których większościowym akcjonariuszem jest koncern z Wiednia. <<<<<<
  Spoko, prezes poszczuje branżę Mularczykiem i pojawi się pomysł na repolonizację. Nie może tak być, aby polskie bezpieczeństwo było w obcych rękach.
  Furmanką do Białorusi.

 • mniklasp

  Oceniono 6 razy 2

  w miedzyczasie wprowadzil swoj podatek ktory jest prostym oszustwem a polega na opodatkowaniu capital gain przed calorocznym PIT. Oszustwo polega na tym ze jezeli zysk ze sprzedarzy akcji jest ponizej minimalnego rocznego dochodu to nie powinien byc opodatkowany

 • arey

  Oceniono 16 razy 2

  To jest skandal i nikt tego nie widzi. To zwykła korupcja. Jaką mamy pewność czy pan B. nie planował tego będąc prezesem NBP. I jaki to miało wpływ na jego decyzję.

 • xzyzzy

  Oceniono 1 raz 1

  za niedługo będzie pewnie news o próbie zatrudnienia się b. premier w zarządzie gs brzeszcze. nieudanej ze względu na brak kompetencji. szacun, p. profesorze.

 • Oceniono 3 razy 1

  Ja w kwestii formalnej. Członkostwo w Radzie Nadzorczej nie jest równoważne ze stosunkiem pracy. Nie oznacza także zatrudnienia w tej czy innej formie. Może oznaczać pobieranie wynagrodzenia (co pewnie ma miejsce). Pytam, czy ktokolwiek z komentujących podjąłby się obowiązków członka RN i związanej z tym odpowiedzialności bez wynagrodzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX