Banki buntują się przeciw zrzutkom na upadające SKOK-i. Ostra odpowiedź Morawieckiego

- Związek Banków Polskich też ma grzechy na sumieniu. Problemy SKOK-ów w porównaniu z problemami kredytów frankowych są naprawdę niewielkie - mówił we środę wicepremier i minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. W ten sposób odniósł się do apelu banków o wyłączenie Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Rozliczeniowych spod ochrony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

O tym, że Związek Banków Polskich po raz kolejny wystąpił do Ministerstwa Finansów (oraz Komitetu Stabilności Finansowej - zasiadają w nim, poza ministrem finansów, także szefowie NBP, KNF i BFG) o zmianę sposobu finansowania upadłości SKOK-ów, pisaliśmy we wtorek.

Organizacja lobbująca na rzecz banków mówi, że te mają już dość płacenia na SKOK-i. Banki boli to, że to głównie one zrzucają się na BFG, natomiast pieniądze są „wysysane” przede wszystkim przez upadające SKOK-i. Od kiedy Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Rozliczeniowe weszły pod „opiekę” Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pod koniec 2013 r., upadło już 11 tych instytucji, a na wypłaty depozytów ich klientów przeznaczono z BFG ponad 4,2 mld zł. Dlatego banki stoją na stanowisku, że proces restrukturyzacji i upadłości SKOK powinien być finansowany ze innych środków innych niż te zgromadzone w BFG ze składek banków.

- Nie ma żadnego uzasadnienia do utrzymania wadliwej regulacji, w wyniku której polskie banki i ich klienci płacą za nieodpowiedzialne zarządzanie w sektorze SKOK – mówił we wtorek wiceprezes ZBP Jerzy Bańka.

Dla przypomnienia, z BFG wypłacane są środki zgromadzone na rachunkach czy lokatach przez klientów banków czy SKOK-ów, które upadły. W pełni gwarantowane są środki do równowartości 100 tys. euro, np. w przypadku zeszłotygodniowego upadku SKOK-u „Wybrzeże” każdy klient otrzyma pełny zwrot nawet do 427 810 zł.

Morawiecki kontratakuje

W środę na konferencji prasowej do apelu banków odniósł się wicepremier i minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Choć można było się spodziewać, że propozycja bankowców nie przypadnie mu do gustu (podobny apel ZBP - m.in. o rozdzielenie systemów gwarancyjnych banków i SKOK-ów oraz uznanie składek na BFG za koszt uzyskania przychodu - został już zignorowany rok temu, gdy w Sejmie procedowano inną nowelizację ustawy o BFG), to poza kurtuazyjnym „nie byłbym za wyłączeniem SKOK-ów z systemu gwarancji depozytowych” pozwolił sobie także na mocną szpilę wobec sektora bankowego.

- Chciałbym zwrócić uwagę na to, że również w przypadku Związku Banków Polskich pewne grzechy istniały w dalszej przeszłości, dotyczące chociażby portfeli kredytów we frankach szwajcarskich – mówił Morawiecki, cytowany przez tvn24bis.pl. Stwierdził, że choć przypadkach kilku SKOK-ów (podobnie jak w przypadkach kilku banków,) doszło do udzielania kredytów „w sposób niewłaściwy”, to cały sektor Kas ma się dobrze, a problemy w niektórych SKOK-ach są „bardzo niewielkie” w porównaniu do kredytów frankowych. Dodał, że gdy był prezesem Banku Zachodniego WBK, to jego instytucja nie udzielała kredytów walutowych. -Traciliśmy wtedy przez to udział w rynku, podczas, gdy cały rynek działał. Gdzie był wtedy Związek Banków Polskich? - pytał Morawiecki.

Na czwartek swoją konferencję prasową dotyczącą systemu gwarantowania depozytów zwołała Kasa Krajowa SKOK.

***

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (280)
Banki buntują się przeciw zrzutkom na upadające SKOK-i. Ostra odpowiedź Morawieckiego
Zaloguj się
 • serenita123

  Oceniono 127 razy 121

  co mają kredyty we frankach do jawnego złodziejstwa w ochranianych przez PiS SKOK-ach???

 • elenem

  Oceniono 75 razy 69

  Wiadomo Morawiecki... najlepszą obroną jest atak. Nie mysl sobie dupku ze wszyscy będą sie składać na wasze złodziejskie SKOKi. Banki powinny stanowczo odmówić finansowania tego procederu.

 • van_norden

  Oceniono 33 razy 29

  Już zapomniał, że był prezesem banku i zarobił krocie na kredytach frankowych?
  Ciekawy przypadek ciężkiej amnezji

 • ks.pedofil

  Oceniono 27 razy 21

  To jest sztukmistrz! Amber Gold to wielka afera, SKoki to nic. I ta retoryka: A u was bija murzynow. Oni wszyscy z PRL-u. Tylko, ze za te pomoc dla skokow zaplaca posiadcze kont i lokat w pozostalych bankach. To jaki z jego minister finansow, co to potrafi tylko okrasc jednych i kazac innym za to zaplacic?

 • takaprawda2015

  Oceniono 19 razy 19

  MORAWIECKI człowiek który był prezesem banku w czasach największego zainteresowania kredytami frankowymi poucza teraz innych.

 • jazz1001

  Oceniono 17 razy 17

  Związek Banków Polskich też ma grzechy na sumieniu... - i co z tego? To znaczy, że za publiczne pieniądze mamy utrzymywać tą pisowską pralnię?
  na marginesie towarzyszu Morawiecki - byliście prezesem banku, który udzielał w tym czasie kredytów walutowych, między innymi we frankach - pamiętacie?

 • bkiton

  Oceniono 16 razy 16

  Tak Mateuszku, pamiętam jak BZWBK tracił udział w rynku i mimo kiepskich wyników wypłacano zarządowi nagrody.
  Pamiętam tez przebogatą listę aktorów z Zachodu, którzy grali w reklamach za moją kasę, trzymaną na śmieciowych lokatach.

 • Michal M

  Oceniono 16 razy 16

  Niewielki problem w SKOKach? Prawie 4 miliardy wyplacone z funduszu gwarancyjnego to maly problem? I spodziewane nastepne 10 mld to tez nic?

 • my_kroolik

  Oceniono 14 razy 14

  Tak, a ile kasy, panie wicepremierze BFG wypłacił klientom upadłych banków w ciągu ostatnich 15 lat? A ile klientom SKOK? I to niby jest ten symetryzm w błędach? Stwierdzenie, że sektor SKOK jest w dobrej sytuacji, przy łącznym współczynniku wypłacalności rzędu 1/10 tego co w bankach, jest nieśmiesznym żartem. Ciekawe czy własne środki zarobione w BZWBK w kwocie wyższej niż 100 tys.Eur, pan wiceminister wpłaciłby do SKOKu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX