Masło jest już droższe niż ośmiornica! To się dzieje naprawdę

Rafał Hirsch
Jeden z internautów zamieścił na twitterze zdjęcie ze sklepu z cenami masła i mrożonej ośmiornicy. Masło jest droższe.

Obrazek zamieszczony na Twitterze przez pana Rafała Mundrego wygląda tak i może zaskakiwać:

Ośmiornica od czasów afery związanej z podsłuchiwaniem polityków w warszawskich restauracjach jest postrzegana w Polsce jako danie wykwintne i luksusowe. To, że politycy PO jedli ośmiornice, było w kampanii wyborczej i jest do dzisiaj argumentem mającym im zaszkodzić w oczach opinii publicznej. Istnieje popularna opinia, że to zbyt duży luksus, na który politycy za pieniądze podatników nie powinni sobie pozwalać. A jeśli sobie pozwalają, to ich to kompromituje.

I teraz nagle okazuje się, że mrożoną ośmiornicę można sobie kupić w zwykłym markecie taniej niż polskie masło. Kilogram ośmiornicy kosztuje niecałe 33 złote, a kilogram masła blisko 35 złotych. Taka sytuacja natychmiast prowokuje do komentarzy, także okołopolitycznych

To, że zwykłe masło jest droższe niż ośmiornica, będąca symbolem politycznego luksusu, to oczywiście efekt wzrostu ceny masła, który można było w ostatnim roku zaobserwować na całym świecie. Dziś cena masła już nie idzie w górę, ale jednak zatrzymała się ona na bardzo wysokim poziomie, dlatego wciąż jest to towar wyraźnie droższy niż parę lat temu.  

Chociaż oczywiście w przeliczeniu na kilogramy można na sklepowej półce znaleźć towary jeszcze droższe, nawet jeśli czasem są niepozorne. Polecam przy najbliższej okazji sprawdzić, ile kosztuje na przykład kilogram orzeszków pistacjowych.

Więcej o:
Komentarze (105)
Masło jest już droższe niż ośmiornica! To się dzieje naprawdę
Zaloguj się
 • SZCZERZO KŁY

  Oceniono 18 razy 18

  A wy myślicie że homary I ślimaki to zawsze były dobra luksusowe? To było jedzenie biedaków. których nie było stać na "prawdziwe" mięso.

 • powolniak007

  Oceniono 11 razy 7

  Cena masła to cena spekulacyjna, czyli manipulowana. Cena mleka nie wzrosła, cena śmietany też nie. No to dlaczego wzrosła cena masła? Dobra zmiana? Za Tuska masło kosztowało 3,29 w Biedrze.

 • leziox

  Oceniono 3 razy 3

  Wystarczy aby klienci przez tylko miesiąc wstrzymali się z kupowaniem masła, olewając towar po absolutnie zawyżonej cenie. Założę się że nagle cena masła wróciłaby na skutek niewątpliwego "cudu" z powrotem na poprzeni poziom.
  Ale ludzie wolą zgrzytać zębami, kupują masło a cena ciągle rośnie, bo jakaś banda oszustów bada wytrzymałość ludzką na podłe podwyżki cen, nie mające żadnego uzasadnienia poza pompowaniem kieszeni chciwych bydląt.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 3 razy 3

  Ale, ale... to nie wszystko.
  Jestem z pokolenia, dla którego standardowa kostka masła ważyła 250g.
  Przyzwyczaiłem się do tego, że ostatnio standardowe = 200g.
  Ale ostatnio w pewnym sklepie na literkę Carref... natknąłem się na kostkę o wadze 170g. dla niepoznaki ustawioną na półce tak, że wyglądała jak ta ''standardowa'', 200 gramowa (kostka masła poza ''grubością, pozostałe wymiary ma identyczne ze ''standardową''
  Tak się kroi teraz klientów...

 • pollion1

  Oceniono 2 razy 2

  Dobra zmiana dokonała cudu: przez osiem lat ośmiorniczki były dla prominentów a masło dla suwerena .Dzisiaj masło jest dla Panów a ośmiorniczki dla suwerena .

 • m.godwin

  Oceniono 2 razy 2

  Nagle okazuje się?! Zawsze ośmiornice był w marketach po jakieś trzy dychy za kilo (choć nie zawsze były). To tylko ciemny lud, który z wykwintnych rzeczy odważa się jeść jedynie schabowego z ziemniakami, wyobraża sobie nie wiadomo co na temat ceny dań, do których i tak ma obrzydzenie.

 • lynx4

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba więc marynować ośmiornice na miękko, mielić i smarować nimi kanapki...

 • stachud

  Oceniono 3 razy 1

  A kto bogatemu zabroni kupować drogie mało? 500+ jest to sie kupuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX