Górnicza 'Solidarność' zaniepokojona 'antywęglowymi deklaracjami PiS'. Dostało się prezydentowi

"Czy PiS zrezygnowało z odbudowy suwerenności państwa, porzucając politykę przyjazną wobec węgla - jedynego surowca, który jest w stanie zagwarantować temu państwu pełne bezpieczeństwo energetyczne?" - pytają w oficjalnym liście do premier Szydło związkowcy z górniczej "Solidarności".

Do tej pory rząd PiS wyznawał zasadę, że elektrownie napędzane węglem z polskich kopalń zagwarantują nam „suwerenność energetyczną”. Choć w Europie odchodzi się od tego sposobu pozyskiwania energii, to wszystko wskazywało na to, że do Polski ten trend szybko nie dotrze. 

Tymczasem z ostatnich wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i prezydenta Andrzeja Dudy można wyczytać, że w podejściu partii rządzącej do czarnej soli polskiej ziemi zaszły pewne zmiany. I to się bardzo nie podoba związkowcom.

W oficjalnym liście do premier Szydło punktują ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i prezydenta Andrzeja Dudę.

Deklaracje Tchórzewskiego i Dudy

Tchórzewski podczas niedawnego forum ekonomicznego w Krynicy powiedział, że po zakończeniu trwających inwestycji państwo nie będzie już więcej rozwijało energetyki węglowej. Obiecana w kampanii wyborczej przez Beatę Szydło elektrownia w Ostrołęce ma być ostatnią tego typu inwestycją w Polsce.

Swoją opinię powtórzył 20 września na antenie Telewizji Republika. - "Przyjęliśmy tego typu sytuację, że dzisiaj jest punkt startowy. To, co mamy rozpoczęte w budowie, węglowe, kończymy. A co będziemy dalej budować? To już nie z węgla, bo nawet górnictwo nie nadąży".

Natomiast prezydent na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych, chwalił antywęglowy Pakiet Klimatyczny.

Początek zwrotu w polityce rządu PiS?

Powyższe stanowiska zaniepokoiły związkowców, którzy odebrali je jako symboliczną możliwość "początku zwrotu w polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości". W liście do premier podkreślili, że "taka deklaracja jest sprzeczna zarówno z przedwyborczymi obietnicami polityków Prawa i Sprawiedliwości, jak też wielokrotnymi zapewnieniami przedstawicieli rządu, którzy jeszcze nie tak dawno uznawali węgiel za surowiec strategiczny dla Polski".

Zdaniem związkowców polski sektor wydobywczy wciąż jest w stanie dostarczać elektrowniom niezbędną ilość surowca, ale "problemem jest natomiast niedoinwestowane górnictwo".

- Poważne podejście do kwestii rozwoju sektora wydobywczego wymagałoby raczej działań ukierunkowanych na doinwestowanie kopalń, tak by mogły one dostarczyć energetyce wystarczającą ilość surowca, a nie deklaracji wskazujących na zamiar stopniowego odchodzenia od węgla - napisali przedstawiciele górniczej "Solidarności".

Pytania związkowców

Związkowcy w pierwszej kolejności oczekują jednak, że premier Beata Szydło odpowie na podstawowe pytanie - "Czy PiS zrezygnowało z odbudowy suwerenności państwa, porzucając politykę przyjazną wobec węgla - jedynego surowca, który jest w stanie zagwarantować temu państwu pełne bezpieczeństwo energetyczne?".

W tym momencie warto dodać, że dopłacanie do węgla ma w Polsce długą i - dosłownie - bogatą tradycję. Jak wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów z think-tanku WiseEuropa w latach 1990-2016 dołożyliśmy do niego prawie 230 mld zł.  A to tylko koszty bezpośrednie, bez kosztów zewnętrznych, takich jak na przykład społeczny koszt zdrowia obywateli.

+++

ZUS już dawno zbankrutował. Mamy trzy warianty, jak się zabezpieczyć na starość [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 4]

Więcej o:
Komentarze (46)
Górnicza "Solidarność" zaniepokojona "antywęglowymi deklaracjami PiS". Dostało się prezydentowi
Zaloguj się
 • de Mnm

  Oceniono 26 razy 24

  Niedoinwestowane górnictwo? Im sie PRL bis śni. W sumie, co za różnica, kto rozkrada publiczne pieniądze, Rydzyk czy górnicy. I tak mordy w korycie, kradną najwięcej, oderwane zupełnie od ludzi i otaczającej rzeczywistości.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 27 razy 19

  Gornictwo jest w switnej formie... Tylko jeszce troche pieniazkow by sie przydalo.
  Ja bym juz chetniej te pieniadze przeznaczyl na energetyke odnqwialna. Przynajmniej powietrze bedziemy mieli czyste

 • grunt_to_myslenie

  Oceniono 26 razy 16

  Kolejni wydymani przez piss. Bolą dupy, prawda? Kiedy wyborcy pissu zrozumieją wreszcie że byli kaczyńskiemu i reszcie trzody chlewnej potrzebni tylko w czasie wyborów? Teraz to już pisdzielce sobie poradzą i bez wyborów. Za długo czkali na władzę żeby ją teraz oddać po jednej kadencji

 • eclipse23

  Oceniono 6 razy 6

  i tak cały czas kościòł jest największym pasożytem,... gòrnicy to przy nich żebracy ,... ale do zbydlęconego katolicyzmem społeczeństwa to jeszcze nie dociera,..

 • burkoslaw1

  Oceniono 6 razy 6

  Czas wreszcie skończyć z przywilejami górników i sprywatyzować to dziadostwo. Dopóki kopalnie będą państwowe i zamiast pracować będą bawić się w politykę dopóty wiecznie będziemy dopłacać do tego interesu. Państwowe to zawsze źle zarządzane. Prywatne kopalnie dawno by rozwinęły sieć dystrybucji węgla w całym kraju by nie płacic50 pośrednikom. Prywatne kopalnie nie utrzymywałyby po 50 związków na kopalnie związki maja się same utrzymać. Prywatne kopalnie nie wypłacałyby dodatków za niebezpieczną prace na przodku nawet sprzątaczką. Należy też zlikwidować przywileje górnicze, niech młodzi pracują na przodku a starsi np. na pracę przy taśmie, lub do wydawania narzędzi czy jako kierowcy idą. Koniec z deputatami pracownik fabryki samochodów nie dostaje części zamiennych za darmo do końca życia to czemu górnik ma dostawać za darmo węgiel. Stocznie udało nam się uratować przed takim właśnie ciągłym drenowaniem skarbu państwa. Wystarczyły 2 wielkie upadki by stoczniowcy się obudzili i dziś radzą sobie świetnie zrestrukturyzowali się a w produkcji gazowców na skroplony gaz przodujemy, przed 2 wielkimi bankructwami chcieli pracować jak za komuny czyli tu się klepnie tam pospawa Ruski i tak weźmie. Czas obudzić też górników s komunistycznego snu

 • adolfiutin11

  Oceniono 4 razy 4

  --- W TĄ NIEDZIELE 1 PAŹDZIERNIKA O 19.00 PRZED SIEDZIBAMI SĄDÓW W WIĘKSZOŚCI MIAST ODBĘDĄ SIĘ POKOJOWE PROTESTY PRZECIWKO WPROWADZANIU PRZEZ DUDE I PIS DYKTATURY!!! POLSKA TO NIE BIAŁORUŚ PANIE KACZYŃSKI! NIE CHCEMY I NIE DOPUŚCIMY DO WPROWADZENIA DYKTATURY W POLSCE! ,MIEJSCE NASZEGO KRAJU JEST W UE, OBOK NORMALNYCH KRAJÓW A NIE OBOK ROSJI CZY BIAŁORUSI.

 • mielocyt

  Oceniono 4 razy 4

  DOŚĆ już dotowania nierentownych kopalni z pieniędzy podatników (moich i Twoich)!!! DOŚĆ już ulegania ekstremalnym postawom roszczeniowym niereformowalnych związków górniczych!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX