Ogromne przejęcie. Amazon połknie giganta z wielką siecią w Polsce?

We francuskojęzycznych mediach pojawiła się informacja, że Amazon przyjął ofertę przejęcia sieci Carrefour. Na razie to tylko pogłoska, ale jeśli się potwierdzi, będzie oznaczać ogromny krok naprzód w podboju Europy przez amerykańskiego giganta.

Po ogłoszeniu niezadowalających wyników Carrefour ma być sprzedany Amazonowi – podaje francuski portal Valleurs.

W pierwszym półroczu 2017 r. Carrefour zanotował co prawda 6,2-procentowy wzrost sprzedaży, ale jednocześnie spadek przychodów aż o 12,1 proc., w tym najwięcej w samej Francji. Po ogłoszeniu wyników akcje sieci na paryskiej giełdzie spadły o 15 proc. w ciągu jednego dnia – co jest niechlubnym rekordem tej firmy.

Nowy prezes sieci Alexandre Bompard zapowiedział, że do końca roku przedstawi plan poważnej restrukturyzacji. Czyżby jej elementem miała być współpraca z Amazonem?

W tym roku Amazon podpisał już umowy z amerykańską siecią marketów spożywczych Whole Foods, podpisał także umowy z hiszpańskimi sklepami Dia i brytyjskimi Morrisons.

Gigant sprzedaży internetowej interesuje się handlem tradycyjnym, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, sprzedaż detaliczna w dalszym ciągu stanowi 90 proc. światowego rynku sprzedaży, w handlu żywnością odsetek przekracza 95 proc. Jednocześnie umowy z istniejącymi marketami pozwalają sprzedawać ich produkty również w internecie.

Carrefour wart jest na giełdzie 13 mld euro. To niewiele w porównaniu do 394 mld euro Amazona. Mając takie zaplecze finansowe, francuskie sklepy mogłyby powtórzyć sukces odnotowany po przejęciu Whole Foods. Wówczas pierwszą decyzją Amazona były drastyczne obniżki cen popularnych produktów, co w ciągu dwóch tygodni zaowocowało wzrostem liczby klientów o 25 proc.

***

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (25)
Czy Amazon przejmie sieć Carrefour? Na razie to tylko pogłoska
Zaloguj się
 • rw1270

  Oceniono 15 razy 7

  “W pierwszym półroczu 2017 r. Carrefour zanotował co prawda 6,2-procentowy wzrost sprzedaży, ale jednocześnie spadek przychodów aż o 12,1 proc., w tym najwięcej w samej Francji.”

  Ale bełkot. Sprzedaż to przychód. Pewnie chodzi o spadek dochodów, czyli zysków. Kto to pisze, kto to redaguje i puszcza?

 • real-meh

  Oceniono 6 razy 6

  "W tym roku Amazon podpisał już umowy z amerykańską siecią marketów spożywczych Whole Foods" NIe podpisał umowę tylko przejął. Za 13,7 miliarda dolarów.

 • zawsze_edek

  Oceniono 2 razy 2

  ale zaraz! "z dekretu Napoleona: nakazuje sie aby w Carefour byl zysk. i on ma rosnac!" widzicie? juz po problemie, zaraz wam zysk wzrosnie. nie, nie musicie dziekowac...

 • todeskult

  Oceniono 1 raz 1

  Kto by pomyślał... Na początku lat 90-tych (chyba to był 1991) Duff McKagan (basista Guns N'Roses) w ramach wspierania lokalnej przedsiębiorczości zainwestował po 100 tys. dolarów w trzy lokalne firmy z Seattle: Microsoft, kawiarnię Starbucks oraz księgarnię Amazon :V

 • s.z.1

  0

  Bardzi ciekawią mnie osoby "minusujące" poniższy wpis. Dlatego zapytam, czy Waszym (tych minusujących) zdaniem przychód, dochód, zysk i jeszcze zysk netto to jest to samo???
  Jest problem? To pytanie pomocnicze: czy samochód i krowa to jest to samo? (zwracam uwagę, że krowa potrafi sama chodzić, a z językowej analizy słowa "samochód" wynika, że jest to coś, co może samo chodzić.
  Pomogło??? :)

 • wagadudu

  0

  Obniżą cenę masła...

 • muminos1975

  0

  ciekawe czy zmienia te śmieszne mundurki ochrony :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX