Węgierska prasa: Tesco wycofa się z Polski i innych krajów regionu. Sieć zaprzecza pogłoskom

Robert Kędzierski
Według węgierskiej prasy Tesco zamierza wycofać się z krajów Europy Środkowej. Brytyjska sieć zaprzecza pogłoskom i prezentuje wyniki finansowe, które mają być dowodem na to, że sytuacja się poprawia.

Węgierski dziennik „Magyar Idok" sugeruje, że w przyszłym roku sieć Tesco zacznie wycofywać się z krajów Europy Centralnej - informuje Puls Biznesu. Brytyjski gigant miałby zaoferować sprzedaż placówek na Węgrzech, Słowacji w Czechach i w Polsce.

Tesco miałoby podjąć decyzję z dwóch powodów: pierwszy to niewystarczająco dobre wyniki finansowe, a drugi to rosnące problemy z pracownikami. 

Globalnie Tesco odnotowało w pierwszym półroczu sprzedaż na poziomie 25,2 mld funtów - o 3,3 proc więcej. Zysk wyniósł 0,75 mld funtów i był wyższy o 27,3 proc. 

W Polsce sieć osiągnęła przychód 1,06 mld funtów (nie wliczając w to sprzedaży paliwa). W całym regionie sprzedaż wyniosła 3,04 mld funtów. Rok do roku urosła o 0,1 proc. Ale porównując ją w ujęciu like for like  sprzedaż spadła o 0,9 proc.

Poprosiliśmy sieć o skomentowanie wyników spółki. Otrzymaliśmy następujący komentarz. 

Polska pozostaje mocno konkurencyjnym rynkiem, zauważamy jednak poprawę naszych wyników na przestrzeni ostatniego półrocza, co jest efektem wzmocnienia naszej oferty świeżej żywności i skupienia się na aktywnościach promocyjnych.

Sieć zaprzecza

Rzecznik węgierskiego oddziału Tesco zaprzeczył już doniesieniom dziennika „Magyar Idok" o wycofaniu się sieci z Węgier oraz innych krajów regionu.

"Puls Biznesu" przypomina z kolei, że we wrześniu w podobnym tonie wypowiedział się szef całego środkowoeuropejskiego regionu. Dave Lewis stwierdził, że "sieć nie zamierza się wycofać " bo podjęła już strategiczne decyzje w tym obszarze.

W przesłanym do nas oświadczeniu biuro prasowe Tesco cytuje Matta Simistera, prezesa Tesco w Europie Środkowej:

Pogłoski o naszym wyjściu z Polski były znacznie przesadzone [...] Europę Środkową zatrzymano i nie zamierzamy się stąd wycofywać. Musimy natomiast dostosować operacje do nowych warunków rynkowych i realizować strategię, która pozwoli nam na wzrost.

Pracownicy mają postulaty

We wtorek pisaliśmy o tym, że Tesco Polska oraz NSZZ "Solidarność" nie porozumiały się w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Strony pozostają w sporze zbiorowym od lutego br. Związkowcy chcą podwyżek w kwocie 350 zł brutto dla wszystkich pracowników podstawowych oraz 200 zł dla kierowników sklepów i stoisk i ich zastępców, oraz 10-procentowych dodatków do wynagrodzeń dla niektórych pracowników.

Czytaj też: Tesco odważyło się ujawnić jak bardzo marnujemy żywność. 

Pogłoski o wycofaniu się Tesco z Polski podsycają też niektóre decyzje spółki. W czerwcu sieć poinformowała o zamknięciu, od połowy września, dziewięciu sklepów w Polsce. Pod koniec września z kolei, związkowcy z Tesco podali z kolei do wiadomości, że sieć do końca listopada chce zwolnić nawet 400 pracowników zatrudnionych w Biurze Głównym. Powołując się na oficjalne stanowisko przedstawicieli Tesco możemy stwierdzić, że brytyjska sieć raczej w Polsce pozostanie. 

 ***

Więcej o:
Komentarze (67)
Węgierska prasa: Tesco wycofa się z Polski i pozostałych krajów regionu. Sieć zaprzecza: "Odnotowaliśmy poprawę"
Zaloguj się
 • jakub13579

  Oceniono 18 razy 8

  Brawo xyz-xyz1 , i o to chodzi i o to chodzi. Ale zapomniałeś o dobrodziejstwie wprowadzenia kartek na mięso i na wszystko. I jeszcze żeby gonić kijem tych co wykupujo wszystko ze sklepóf. A szczególnie niemcuf i ruskich które przez te otwarte granice wszystko wywożo i pożerajo. A jarosław polskezbaw wszystko to wprowadzi.

 • klm747

  Oceniono 14 razy 6

  Tesco to najgorsza w Polsce sieć - brud, smród, syf i nieczynne kasy...
  jedyna zaleta, to otwarte 24h...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 5 razy 3

  Mają duży wybór dobrej herbaty, takiej ktorej nie ma żadna inna wielkopowierzchniowa sieć.

  Wina Szydło. Jak się wycofają to przez Szydło nie będzie można w Polsce kupić dobrej herbaty.

  No co za nieudolny rząd.

 • Marek Tropiciel

  Oceniono 5 razy 3

  Obserwując w jaki sposób zatrudniają pracowników,płakać po nich nie będę

 • tymeek11

  Oceniono 5 razy 3

  toruńskie Tesco jest wyjątkowo odpychajace. Zaniedbany sklep i mętne towarzystwo przed sklepem. Fuj

 • mistermadmat

  Oceniono 4 razy 2

  Jak dla mnie to mogą się wycofywać nawet wczoraj lub miesiąc temu ......brud ,syf ,kiła i mogiła .......

 • szwejo72

  Oceniono 2 razy 2

  Tesco chce wyjść z Polski?To niech wypier.dala,nic nie stracimy jak znikną,a nie będą zagrabionego tu majątku transferować za granicę.Tesko wypierd.alaj.

 • siekieraaxe

  Oceniono 2 razy 2

  Najgorsze pieczywo w RP.
  Po trzech godzinach - miliony małych kulek zamiast chleba...

 • SZCZERZO KŁY

  Oceniono 6 razy 2

  Według Węgierskiej prasy. Czyli według narodowej prasy Orbana "letko" sterowanej z Moskwy.
  Putin kazał, Węgrzy napisali, Polacy "na podstawie doniesien naszych przyjaciół" stwierdzą że Tesco się chce wyprowadzić I trzba ratować czyli znacjonalizowac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX