Wycofują ciastka z rynku, bo mogą być rakotwórcze. To już drugie takie ostrzeżenie

Główny Inspektorat Sanitarny wystosował tzw. ostrzeżenie publiczne przed ciastkami Belkorn Biskids 6+. W jednej partii stwierdzono wysoki poziom akryloamidu. To substancja potencjalnie rakotwórcza i genotoksyczna.

Ostrzeżenie dotyczy ciastek Belkorn Biskids 6+ nature z jabłkiem, w opakowaniach 150 g. Chodzi o partię nr 171401 (data minimalnej trwałości: 03/04/2018).

Belkorn BiskidsBelkorn Biskids GIS

Producentem ciastek jest belgijska spółka CRV Corthouts NV. Badanie laboratoryjne wykonane w Holandii potwierdziło wysoki poziom akryloamidu w ciastkach. Producent po tych wynikach zaalarmował konsumentów w Belgii.

Jednak ciastka są dostarczane także do Polski. Jednak zanim ich polski odbiorca został powiadomiony przez Belgów o konieczności wycofania produktu z obrotu, sprzedał całą kwestionowaną partię kolejnym odbiorcom. Choć ten poinformował kontrahentów o zagrożeniu, to możliwe, że niektóre opakowania ciastek trafiły do klientów.

Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do konsumentów - ciastka "Belkorn" Biskids 6+” z kwestionowanej partii nie powinny być spożywane, szczególnie przez dzieci. Produkt można zwrócić do miejsca zakupu lub zniszczyć.

Ciastka można było spotkać m.in. w niektórych sklepach sieci BIO.

Niestety, to już drugi rok w ostatnich 3 miesiącach, kiedy Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed ciastkami Belkorn. W lipcu poinformowano o wycofaniu z obrotu dwóch innych partii tego produktu.

Polski odbiorca zabezpieczył ciastka w magazynie i zutylizuje je. Powiadomił też sklepy, do których trafiły kwestionowane partie produktu, o konieczności wycofania ich z obrotu.

GIS apeluje także do osób, które kupiły już kwestionowane partie ciastek Belkorn, o ich niejedzenie. Można je zwrócić do sklepu lub zniszczyć.

***

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (4)
Wycofują ciastka z rynku, bo mogą być rakotwórcze. To już kolejne takie ostrzeżenie
Zaloguj się
 • rogels

  Oceniono 1 raz 1

  Gdzie nasze kochane służby odpowiedzialne za zdrowie rodaków. Tyle tych instytucji, agencji dojących państwo na gigantyczną kasę....i co w zamian ... A racja łaskawie wydali ostrzeżenie bo dostali cynk z zewnątrz, Brawo

 • bokaj

  0

  Jednak... .Jednak...
  Jednak styl do dudy!

 • Hipozub Idea

  Oceniono 2 razy 0

  Okazało się że zdrowa żywność jest równie toksyczna jak żywność niezdrowa albo jeszcze bardziej. Kapitalizm, liczy się jak największy zysk jak najtańszym kosztem. Poza tym w ekologicznej żywności używanie nawet małych dawek toksycznych substancji to skandal. Nikomu czyt. firmom nie można już wierzyć jedno pisane na opakowaniu a co innego w składzie. Nie mam już pojęcia gdzie i od kogo kupować żywność by za bardzo nie szkodziła.

 • tomalamas

  Oceniono 2 razy 0

  "[...]to już drugi rok w ostatnich 3 miesiącach[...]" - dobre...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX