Fiskus rusza na kolejne łowy, aby uszczelnić VAT. Chodzi o 1,6 mln działających w Polsce firm

Piotr Skwirowski
Z początkiem przyszłego roku 1,6 mln mikroprzedsiębiorców dołączy do grona większych firm, które co miesiąc muszą wysyłać fiskusowi szczegółowe dane na temat swoich zakupów i sprzedaży związanych z VAT. Będzie wielki płacz i zamieszanie?

Krótko mówiąc, chodzi o to, że 1 stycznia przyszłego roku wielka grupa mikroprzedsiębiorców, zostanie objęta Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

100 proc. dokumentów pod lupą?

JPK to nałożony na firmy wymóg comiesięcznego wysyłania fiskusowi szczegółowych danych na temat ich rozliczeń i transakcji związanych z podatkiem VAT. Dane ułożone w specjalnym standardzie informatycznym wpadają do bazy fiskusa, który je analizuje, porównuje, kontroluje. Duże przedsiębiorstwa wysyłają fiskusowi JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., małe i średnie od 1 stycznia 2017 r. W sumie daje to 110 tys. firm. Już za niespełna trzy miesiące dołączy do nich 1,6 mln – to dane Ministerstwa Finansów – najmniejszych przedsiębiorstw. W sumie JPK ma objąć 98 proc. firm.

- Żaden kontroler nie byłby w stanie obrobić tak dużej liczby dokumentów w tradycyjny sposób. Dzięki JPK skróci się czas analiz, ale też kontroli – cieszyło się już w zeszłym roku Ministerstwo Finansów. - Będziemy mogli przeanalizować 100 proc. dokumentów, które dostaniemy - zapowiadało.

Dziś resort przekonuje, że JPK działa też w interesie podatników. - Chcemy stale polepszać sytuację przedsiębiorców i wzmacniać uczciwą konkurencję. Temu służy także rozszerzenie stosowania JPK na mikrofirmy. Pomoże im to w eliminowaniu nieuczciwych kontrahentów, porządkowaniu ewidencji i ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych – podkreśla wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski.

Fiskus kusi wcześniejszymi zwrotami VAT

Resort finansów zachęca też mikroprzedsiębiorców do testowego składania JPK_VAT już teraz. – Chcemy, by mikroprzedsiębiorcy już teraz nauczyli się przesyłać plik JPK. Dzięki temu otrzymają szybszy zwrot podatku – zamiast 60 dni będzie to nawet 25 dni. Dotyczy to rozliczeń za październik, listopad i grudzień 2017 r. Przygotują się wcześniej i sprawdzą, czy ich rozliczenie jest poprawne - mówi wiceminister Cybulski.

Ministerstwo Finansów obiecuje mikroprzedsiębiorcom pomoc w wywiązywaniu się z nowego obowiązku. - Na stronie www.jpk.mf.gov.pl, która znajduje się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, podatnicy znajdą m.in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się – krok po kroku – jak przygotować, podpisać (w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo) i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej – informuje resort finansów.

Będzie kampania informacyjna

Zapowiada też kampanię informacyjną na temat JPK_VAT. Będą plakaty, ulotki, listy i szkolenia dla przedsiębiorców, które przeprowadzą specjalnie przeszkoleni pracownicy administracji skarbowej.

- W listopadzie ruszy szerokozasięgowa kampania w TV, radio i internecie. Zainteresowani będą też mogli korzystać z dedykowanej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej i uzyskać informacje w urzędach skarbowych – zapowiada Ministerstwo Finansów.

Firmy nie są gotowe?

Tymczasem eksperci podatkowi, z którymi rozmawialiśmy zgodnie przyznają, że duża część firm, które z początkiem przyszłego roku zostanie objęta JPK, nie jest do tego przygotowana. Ba, zdarzają się i takie, które o tym w ogóle nie wiedzą. – Niby wszystko wiadomo od dawna, ale i tak może być wielkie zaskoczenie i poważne problemy – ostrzegają.

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (21)
1,6 mln firm do raportu. Tak fiskus uszczelnia VAT
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 16 razy 10

  Więcej biurokracji. Tak niszczą przedsiębiorczość. Rydzyka i innych kombinatorów w sukienkach to nie dotyczy. To jest ta równość wobec prawa.

 • piotr.grd

  Oceniono 11 razy 9

  Czy naprawdę w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu lat to musi tak wyglądać, że instytucje i służby państwowe będą musiały wiedzieć wszystko o wszystkich? Czy naprawdę wszystko musi zmierzać do coraz to szczelniejszej i dokładniejszej kontroli? Całkowite odwrócenie się od wzajemnego zaufania, państwo nie ufa obywatelowi, obywatel nie ufa państwu, politycy (ogromna część) patrzą jak tu "się nachapać", a obywatele jak tu nie oddać wszystkiego państwu "na zmarnowanie"?

  A gdyby tak politycy poluzowali obywatelom i jednocześnie *naprawdę* zaczęli działać dla dobra ogółu. Tak aby obywatel widział, że płacenie podatków rzeczywiście ma sens, że są dobrze pożytkowane, nie na coraz to więcej urzędów, kontrolerów itd. itp., a rzeczywiście efektywnie dla pożytku wszystkich.

  Gdyby tak wróciło kiedyś wzajemne zaufanie... Utopia...

  W złą stronę to wszystko zmierza, w perspektywie lat 50 czy 100 wiele praw i wolności jednostki zniknie, kontrolowane będzie pewnie praktycznie wszystko... Szkoda mi tych przyszłych pokoleń, wypomną nam współczesnym, że tak łatwo na obecne zmiany przystajemy.

 • dupajasi0

  Oceniono 8 razy 8

  To jest właśnie logika pisuarów. Zabierać się do wszystkiego od Dudy strony. Bo zamiast wprowadzać jeszcze większy zamordyzm podatkowy wystarczy tych najmniejszych wywalić z VAT. Żeby pani w lokalnym sraczu nie musiała używać kasy fiskalnej. Kiedyś był próg obrotów po którym podpadało się pod VAT. A za niedługo pewnie każą kupować kasy fiskalne kur wom i zło dziejom. ;-)

 • monoekann

  Oceniono 7 razy 7

  W przyszłym roku, zakładając firmę, każdy dostanie obowiązkowy wpierd*l z kija bejzbolowego po głowie oraz kołek w d*dę. Czemu? A żeby się przyzwyczajał...

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 5 razy 5

  Dobra zmiana.
  Z cipki na PISdę.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 4 razy 4

  Fiskus za PIS dy, czyli jak wyciskać z suchego paisku, jeszcze jedną kroplę wody...

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 5 razy 3

  Eh, znowu księgowa podrożeje.

 • tinley

  Oceniono 9 razy -5

  Niech się wezmą za najem mieszkan bo przeciez jakieś 40% wynajmuje na czarno studentom i znajomym

 • Wojtek Kasinski

  Oceniono 10 razy -8

  Nie cierpie PiSu , ale niewątpliwie uszczelnianie systemu podatkowego wychodzi im na plus. W zasadzie Morawieckiemu. Niemniej trzeba przyznac, kiedy kazdy bez wzgledu na wielkosc odprowadzi podatek to wyrownują sie szanse w starciu z tymi nieuczciwymi. Coz podatki muszą placic wszyscy. Zmienmy tylko mentalnosc na bardziej otwartą, tolerancyjną a zrobimy tu Skandynawię + ??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX