Aż trudno uwierzyć, ale w XXI wieku Wielka Brytania nie radzi sobie z problemem niewolnictwa

Brytyjski rząd powinien podjąć działania przeciwko firmom, które nie przestrzegają przepisów w sprawie walki z handlem ludźmi i niewolnictwem - uważają organizacje pozarządowe.

Zgodnie z uchwaloną w 2015 r. ustawą o współczesnym niewolnictwie (Modern Slavery Act), każda duża brytyjska firma musi przygotowywać roczne raporty związane z przestrzeganiem praw człowieka w całym łańcuchu dostaw. W oświadczeniu musi m.in. zidentyfikować zagrożenia związane z niewolnictwem i handlem ludźmi.

Obowiązek nie jest przestrzegany. Z 3939 firm, które powinny złożyć oświadczenie, zrobiło to tylko 1683 - to mniej niż połowa.

Jaya Chakrabarti, prezes Tisc uważa, że dane te są alarmujące, ponieważ część z firm, które nie wypełniły wymogów prawa, zrobiła to celowo i może mieć coś na sumieniu.

Duża liczba podejrzanych firm

Podobne obawy znaleźć można w opublikowanym w środę raporcie Core Coalition, w którym pod kątem niewolnictwa zanalizowano ponad 50 marek konsumenckich sprzedawanych w Wielkiej Brytanii. Podejrzane są firmy kosmetyczne i wydobycie w Indiach miki, wykorzystywanej w kosmetykach.

Na celowniku znalazły się także firmy produkujące wyroby czekoladowe, chodzi o ryzyko pracy dzieci i pracy przymusowej na plantacjach kakao w Afryce Zachodniej. Być może na sumieniu mają także coś brytyjskie firmy jubilerskie, mowa tutaj o ryzyku nadużyć związanych z wydobyciem złota. Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że prawie 1 milion dzieci pracuje w kopalniach złota na całym świecie.

300 dochodzeń

Ale Brytyjczycy mają też problemy ze współczesnym niewolnictwem i handlem ludźmi u siebie. Według Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA), prowadzonych jest dziś w tej sprawie ponad 300 dochodzeń w każdym większym mieście w kraju. NCA szacuje, że ofiarą handlu ludźmi i niewolnictwa w Wielkiej Brytanii pada 10 do 13 tys. osób, jednak zdaniem mediów to tylko wierzchołek góry lodowej.

Ocenia się, że 16 proc. ofiar niewolnictwa na Wyspach to Polacy.

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (29)
Wielka Brytania nie radzi sobie z niewolnictwem
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 9 razy 9

  W kazdym kraju mozna znalezc mniej lub bardziej legalna dzialalnosc, w ktorej wykorzystuje sie ludzi w sposob czesciowo niewolniczy. Jedyna roznica, to skala.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 5 razy 3

  Jak to Wielka Brytania nie radzi sobie z 'problemem niewolnictwa'? Cały artykuł jest o tym, jak sobie doskonale radzą ;-)

 • tomi44g

  Oceniono 1 raz 1

  Przynajmniej się o tym mówi. Podobny problem zapewne jest też w Polsce, ale się o nim nie wspomina.

 • nino.rota

  Oceniono 3 razy 1

  A to problemy Włochów:

  www.youtube.com/watch?v=uKsIG1zYHRc
  www.youtube.com/watch?v=fjX3VAV8lWY

 • rikol

  Oceniono 5 razy 1

  Szkoda, że nie napisano, kto zajmuje się handlem niewolnikami w Wielkiej Brytanii. OTóż Cyganie i muzułmanie. No ale to by było niepoprawne politycznie.

  Nie rozumiem, czemu nazywa się to modern slavery, a nie po prostu slavery.

 • Daniel Kepinski

  0

  Polskie dzieci sprzedaje się do burdeli USA i Kanadzie potem kroji na organy dorosłych również a wy takie śmieci dajcie zobaczcie ile ludzi w Polsce ginie ludzi bez wieści nie trzeba daleko szukać

 • dust-on-the-wind

  0

  a może powiecie głośno,że za procederem niewolenia Polaków na Wyspach ale i w Szwecji stoją ZAWSZE cyganie? Ooopsss..... "rzymianie". I za organizowaniem wałków "na wnuczka", "na policjanta" =- zawsze to jest na cygana. Ale gdy takich szmaciarzy policja złapie - pisze się (tu, tu!) "obywatele polscy" a oni tacy "polscy" - gdy trzeba łapska po zasiłki i mieszkania wyciągać.

 • boczny_obserwator

  0

  A u na też jest problem z niewolnictwem, nawet premier i prezydent są niewolnikami. Co prawda prezydent chce zostać wyzwoleńcem, ale jeszcze nie wiadomo jak to się skończy. Duża cześć posłów jest też niewolniczo przywiązana do jednego z posłów.

 • boczny_obserwator

  Oceniono 4 razy 0

  A u na też jest problem z niewolnictwem, nawet premier i prezydent są niewolnikami. Co prawda prezydent chce zostać wyzwoleńcem, ale jeszcze nie wiadomo jak to się skończy. Duża cześć posłów jest też niewolniczo przywiązana do jednego z posłów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX