Gazprom i jego gaz przestanie być problemem dla Polski. Będziemy mieli już własny podwodny gazociąg

Marcin Kaczmarczyk
Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. kluczowej infrastruktury energetycznej, powiedział na konferencji "Bezpieczeństwo surowcowe Polski" w Płocku, że do 1 października 2022 roku cały projekt Baltic Pipe będzie gotowy.

- Projekt Baltic Pipe i rozbudowy przepustowości terminalu LNG będą uzupełnione o interkonektory na granicach. Cały system ma być gotowy do pierwszego dnia w roku gazowym 2022, tzn. do 1 października 2022 r. - mówił Piotr Naimski podczas konferencji w Płocku. Wyraźnie przy tym dodał, że jego zdaniem tym samym po 2022 r. problem dostaw gazu dla polskiej gospodarki będzie rozwiązany.

Na konferencji przypomniano też, jak ma wyglądać cały projekt podłączenie polskiej sieci gazowej do złóż na szelfie norweskim Morza Północnego. Składa się z kilku elementów – gazociąg Baltic Pipe, biegnący z Dani do Polski po dnie Bałtyku jest jednym z nich.

Czytaj więcej: Koniec snów o potędzie. Od 2015 roku nie szukamy już gazu łupkowego.

Poza tym trzeba położyć gazociąg, który połączy norweskie złoża z punktem odbioru gazu w Danii, rozbudować duńskie gazociągi na lądzie, zbudować tam tłocznię gazu Zealand oraz rozbudować nasz system przesyłowy. Wszystko ma być gotowe do wspomnianego już 2022 roku.

Polska ma z nowego źródła pozyskiwać 16-18 mld metrów sześciennych gazu. Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku zużyliśmy 16 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa, oznacza to, że za 5 lat będziemy mogli w ogóle zrezygnować z zakupów gazu od Rosjan. Nawet bowiem, jeżeli nasze zużycie gazu wzrośnie do 19 mld w 2025 i 20 mld w roku 2030, jak mówił w czerwcu na posiedzeniu sejmowego zespołu Piotr Naimski, to i tak w rezerwie mamy własne złoża i działający już gazoport w Świnoujściu.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (173)
Gazprom i jego gaz przestanie być problemem dla Polski. Będziemy mieli już własny podwodny gazociąg
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 44 razy 16

  Tutaj nawet nie ma co komentować, jedno małe pytanie - czy Norwegowie i Duńczycy słyszeli już o tym projekcie? :D

 • ncs299

  Oceniono 25 razy 15

  Polska jak zwykle od ściany do ściany, albo 100% importowanego gazu z Rosji albo zero importu z Rosji. Doczekamy się kiedyś normalnych, nie zaślepionych ideologią ludzi zajmujących się importem gazu? Po grzyba zresztą tu państwowe regulacje, znieść państwowy monopol i nich rynek decyduje co się bardziej opłaca - kupować gaz od sąsiada, sprowadzając go najtańszą metodą czy kupować od islamistów, i przewozić przez pół świata

 • janunia6

  Oceniono 23 razy 5

  Gdzie można znależć większych durni od Polaków?
  Płacić 2 razy drożej tylko po to aby zrobić Ruskim na złość? / nazywa się to " dywersyfikacją" /
  Polak był, jest i zawsze będzie IDIOTĄ !

 • jan.go

  Oceniono 8 razy 4

  Rosja przestanie być problemem a zacznie cena gazu Jak się człowiek nie obróci dupa zawsze z tyłu

 • qawsedrftg

  Oceniono 6 razy 4

  Sami widzicie że POPiS kłóci się w sprawach mało istotnych, a w najważniejszych (histeria antyrosyjska, uległość wobec jankesa) są zgodni aż miło.

 • komunikat.4

  Oceniono 5 razy 3

  drogi gaz i duszący smog , tylko na takie kwiatki stać tych baranów. Zamiast negocjować ceny gazu z Gazpromem , my ładujemy kasę w nieekonomiczne projekty typu gaz skroplony i gaz norweski.Czy są gdzieś głupsi od nas ?

 • Jan Kowalski

  Oceniono 7 razy 3

  No to będą taaaaakie piękne podwyżki cen LPG(co najmniej 3.00/l), gazu grzewczego i dla przemysłu

 • awakeningto

  Oceniono 8 razy 2

  Większych durniów przy władzy w Polsce nie było,ideologiczna nienawiść odebrała rozum. Rachunek ekonomiczny
  nie ma znaczenia, mamy najdroższy prąd w Europie, będziemy mieli najdroższy gaz w Europie, No tylko gratulować

 • bratjolki

  Oceniono 6 razy 2

  Doooobry pomysł.
  Jestem pewien ze kiedy Ruscy z jakiegoś powodu zakręciliby kurek do Europy Zachodniej - to ta dalej będzie waliła gaz z Norwegii do Polandii kiedy jej własni obywatele będą strzelać zębami w ciemnych i zimnych domach. Zrobią to z miłości i solidarności.
  Kiedy juz w końcu odrąbiemy to przeklętą rure z Jamalu do Europy - to znajdziemy sie całkowicie na katarsko/amerykanskim garnuszku. Bedziemy płacili ceny jakie monopolista będzie wołał i...
  O TO CHODZI !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX