Jeśli Kim zrzuci bombę atomową na USA, największy bank świata będzie przygotowany. Właśnie zmienił swoje wewnętrzne zarządzenia

Rafał Hirsch
Amerykański bank JP Morgan wprowadził zmiany do swoich wewnętrznych regulaminów. Mają one zabezpieczyć płynne funkcjonowanie firmy w sytuacji ataku nuklearnego albo terrorystycznego.

JP Morgan wprowadził do swojego wewnętrznego regulaminu nowy artykuł dotyczący sytuacji nadzwyczajnych, takich jak atak nuklearny. Artykuł precyzuje, w jaki sposób w takiej sytuacji zwoływać posiedzenia Rady Dyrektorów, kto je może zwołać i jakie musi być na takich posiedzeniach quorum.

Artykuł w katalogu sytuacji nadzwyczajny wymienia między innymi atak na Stany Zjednoczone, katastrofę nuklearną albo atomową, ataki bronią biologiczną i chemiczną, ataki terrorystyczne.

Artykuł w regulaminie JP Morgan dotyczący m.in. ataku nuklearnegoArtykuł w regulaminie JP Morgan dotyczący m.in. ataku nuklearnego źródło: J.P. Morgan

W normalnej sytuacji na posiedzeniu Rady Dyrektorów banku musi być obecna co najmniej jedna trzecia członków Rady, aby osiągnąć quorum niezbędne do oficjalnego podejmowania decyzji. W sytuacji nadzwyczajnej do uzyskania quorum będzie mogła wystarczyć obecność jednego, jakiegokolwiek członka Rady.

Zwoływanie posiedzenia będzie możliwe w sposób praktycznie dowolny, przy użyciu „wszelkich dostępnych środków komunikacji”.

Zarządzanie spółką w sytuacji nadzwyczajnej ma przejść w ręce Komitetu Operacyjnego, który przejmie funkcję zarządu. Kierować ma nim prezes spółki, a w przypadku jego nieobecności osoba najdłużej pracująca w banku.

Przepisy dotyczące sytuacji nadzwyczajnej przestaną obowiązywać, jeśli uda się zebrać quorum zgodne z wytycznymi dotyczącymi sytuacji zwyczajnych (czyli jedna trzecia członków Rady Dyrektorów).

JP Morgan to największy bank na świecie pod względem wartości rynkowej. Według notowań giełdowych z czwartku bank jest wart 341,7 miliarda dolarów. Dla porównania: wartość rynkowa PKO BP to obecnie nieco ponad 12 miliardów dolarów. JP Morgan jest więc pod tym względem 28 razy większy.  

Więcej o:
Komentarze (38)
Jeśli Kim zrzuci bombę atomową na USA, największy bank świata będzie przygotowany. Właśnie zmienił swoje wewnętrzne zarządzenia
Zaloguj się
 • xavery

  Oceniono 3 razy 3

  "Artykuł precyzuje, w jaki sposób w takiej sytuacji zwoływać posiedzenia Rady Dyrektorów"

  Kiedyś się żartowało, co w razie klęski żywiołowej zbiera się jako pierwsze: ziemniaki czy buraki. Właściwą odpowiedzią było, że jako pierwsze zbiera Biuro Polityczne KC. Jak widać mentalność "zawodowych dyrektorów" jest bardziej trwała niż różnice ideologiczne.

 • a_kim_jestem

  Oceniono 3 razy 1

  Każda rozsądna firma ma plan "business continuity"
  I właśnie dlatego powinniśmy dążyć do integracji z bardziej rozwiniętymi rynkami, aby się tego typu rzeczy nauczyć.
  Bo później okazuje się, że jest powódź albo huragan, lub korek na drodze i przedsiębiorstwo nie zdąży ze złożeniem oferty na budowę autobusów ...

 • dobrylos

  0

  Idiotów na tym swiecie nie brakuje.Sami widzicie ile ich jest u nas.

 • psyhodelic

  0

  A w przypadku ataku USA na Koreę ?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 2 razy 0

  Takie przepisy to MON ma od lat, Duda decyduje jacy generałowie mają się u niego stawić a Antoni decyduje do jakiego lasu mają się udać.

 • qawsedrftg

  Oceniono 4 razy 0

  Co za bzdury! Nie o to tu chodzi. Kimowi Chiny i Rosja w żadnym wypadku nie pozwolą na atak na USA, on ma za zadanie drażnić jankesa i wykurzyć go z Dalekiego Wschodu.

  Bank niech się lepiej zajmie górą kredytów i pustego pieniądza, bo tu znowu będzie kryzys i faktycznie tylko wojna pomoże go pokonać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX