Nobel z ekonomii 2017. Richard H. Thaler laureatem nagrody

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał w poniedziałek amerykański ekonomista prof. Richard H. Thaler.

Komitet Noblowski nagrodził Richarda H. Thalera za wkład w rozwój ekonomii behawioralnej. Prof. Thaler ma 72 lata.

W uzasadnieniu nagrody Komitet napisał, że prof. Thaler bada wpływ założeń psychologicznych na decyzje o podłożu ekonomicznym. - Badając konsekwencje ograniczonej racjonalności, preferencji społecznych i braku samokontroli wykazuje, jak te cechy ludzkie wpływają na indywidualne decyzje a także wyniki rynkowe - czytamy w oświadczeniu.

Komitet Noblowski na swoim profilu na Twitterze tłumaczy to przy pomocy rysunku, na którym sprzedawca handlujący parasolami podnosi ich cenę w trakcie trwającej ulewy. Inaczej mówiąc: zwiększony popyt winduje ceny. Takie działania są jednak przyjmowane przez klientów nieprzychylnie. Prof. Richard H. Thaler bada, jak takie decyzje i zachowania wpływają na rynki.

Nobla w dziedzinie ekonomii przyznaje Komitet Noblowski, jednak jej fundatorem jest bank centralny Szwecji. Wysokość nagrody to 9 mln koron szwedzkich. Nobel w tej kategorii przyznawany jest od 1969 r. Tegoroczny jest 49. w historii. Wśród 79 laureatów tej nagrody była tylko jedna kobieta. Prof. Richard H. Thaler jest 11. laureatem nagrody Nobla związanym z uniwersytetem w Chicago.

Więcej o:
Komentarze (40)
Nobel z ekonomii 2017. Richard H. Thaler laureatem nagrody
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 12 razy 10

  To nie Jarosław Kaczyński???!!!! Czyli mamy tu kolejny przykład spisku elit, tym razem międzynarodowych.

 • justas32

  Oceniono 7 razy 5

  Nagroda Nobla z dziedziny ekonomii - Jarosław Kaczyński - Polska. Jak w prosty sposób wmówić motłochowi kłamstwa i głosami motłochu przejąć władzę w państwie demokratycznym ...

 • ewa_mama_jasia

  Oceniono 4 razy 2

  A może coś więcej? Tak żeby laikom wytłumaczyć, za co ten nobel? Bo informacja że za wkład w rozwój ekonomii behawioralnej nie wiele mówi. Moze coś o założeniach tej ekonomii behawioralnej? W 3 zdaniach? i potem kolejne 3 o wkładzie noblisty?

 • ZX

  Oceniono 1 raz 1

  Żenada. Obojętnie jaki temat, a ludki wyskakują z Kaczyńskim. Ludzie, macie jakąś obsesję? To się staje męczące, człowiek chce odetchnąć spokojem, a tutaj Kaczor i Kaczor. Jak się umawiacie z dziewczyną na randkę to też jedyny temat to Kaczyński? Idźcie do psychiatry, może są jakieś tabletki na psychozę kaczorową.

 • uazar

  Oceniono 3 razy 1

  Było już przynajmniej dwóch noblistów z w tej dziedzinie, którzy poświęcili nagrodę pieniężną z Nobla na udowodnienie, że teorie, za które dostali tą nagrodę, działają w prawdziwym życiu. Oczywiście nie udało im się. Równie dobrze można dać tą nagrodę wróżce albo jasnowidzowi. Nobel z dziedziny ekonomii to farsa.

 • sapere-auso

  Oceniono 3 razy 1

  To nie jest ekonomista, lecz psycholog.
  No i dobrze

 • onduma

  Oceniono 7 razy 1

  Cale USa powiiny dostac ekonomicznego Nobla za osiagniecie jak eksportujac i wymuszajac uzywanie zadrukowanego palpieru mozna zmusic wiekszosc swiata to sponsorowania USA

 • ironic77

  Oceniono 3 razy 1

  Ku..a! Jak to?! To nie Morawiecki dostał Nobla?!?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX