Gazeta.pl Next >  Biznes >  Znów wielka afera motoryzacyjna. Toyota, Honda, Mazda, Subaru - wszyscy oszukani przez dostawcę aluminium

Znów wielka afera motoryzacyjna. Toyota, Honda, Mazda, Subaru - wszyscy oszukani przez dostawcę aluminium

A A A
Człowiek patrzący na notowania giełdowe w Tokio

Człowiek patrzący na notowania giełdowe w Tokio

Firma Kobe Steel przyznała, że fałszowała wyniki testów dotyczących produktów z miedzi i aluminium. Ich odbiorcami były między innymi Toyota, Honda, Subaru, Mazda i Mitsubishi.

Fałszowali aby nie tracić zleceń

Kobe przyznało się do fałszowania danych dotyczących trwałości i wytrzymałości aluminium, które potem producenci samochodów wykorzystywali na przykład do konstrukcji przednich masek i drzwi samochodowych. Kiedy dana partia materiału nie spełniała wymagań jakościowych odbiorcy, wtedy wyniki testu fałszowano tak, aby dany koncern motoryzacyjny myślał, że wszystko jest w porządku.

Wśród największych odbiorców produktów Kobe są też General Motors i Ford, ale nie ma jak dotąd pewności, czy kupiły one od Japończyków wadliwe materiały. Pewność ta istnieje w przypadku Toyoty, Hondy, Mazdy i Subaru – jak donosi Bloomberg firmy te potwierdziły, że korzystały z materiałów z Kobe, które mogły być złej jakości. Suzuki Motors i Mitsubishi Motors są w trakcie sprawdzania, czy felerne materiały trafiły także do nich.

Oczywiście globalne koncerny takie jak Toyota czy Honda mają wielu dostawców aluminium i wiele fabryk samochodowych na całym świecie. Afera nie oznacza więc, że wszystkie auta produkowane ostatnio przez te marki mają wady.

Rzecznik Toyoty mówi jednak, że sprawa jest bardzo poważna. Spółka w tej chwili usiłuje precyzyjnie wytropić, w  których modelach i kiedy użyto wadliwych części. Można zakładać, że to samo dzieje się u innych producentów samochodowych współpracujących z Kobe.

Pracownicy czuli presję

Japońska agencja Kyodo cytuje wiceprezesa Kobe Steel, który powiedział, że pracownicy firmy czuli presję aby dotrzymać terminów produkcji narzucanych przez odbiorców. Powiedział też, że fałszerstwa danych o jakości aluminium nie były efektem nakazów kierownictwa spółki.

Kobe sprawdziło dokumenty dotyczące produkcji za miniony rok i znalazło nieprawidłowości w przypadku aż 19300 ton produktów z aluminium i 2200 ton produktów z miedzi.

Miedź i aluminium z Kobe Steel wykorzystywano także przy budowie samolotów i rakiet kosmicznych. W branży lotniczej odbiorcą była między innymi firma Subaru, która jest dostawcą części skrzydeł dla Boeinga. Wykorzystuje się je między innymi w konstrukcji Dreamlinera. Boeing jednak wydał już oświadczenie, w którym zapewnia, że wszystko sprawdził i nie znalazł w dostawach niczego podejrzanego.

Z kolei koncern Mitsubishi wykorzystuje aluminium i miedź od Kobe w swoich firmach działających w branży lotniczej i kosmicznej.

Akcje Kobe Steel spadły we wtorek rano na giełdzie w Tokio o 22 procent.

Polecamy
  • Od 3 lipca we wszystkich oddziałach ZUS w Polsce będą dyżurować doradcy, którzy każdemu przyszłemu emerytowi wyliczą wysokość świadczenia dla wieku, w którym chce zakończyć pracę. Przykra niespodzianka emerytalna dla kobiet. Ich emerytury ostro w dół
  • Przestępcy podszywają się za pracowników PKO BP i innych banków PKO BP ostrzega: oszuści próbują wyłudzić dane przez telefon. Udają pracowników banku
Komentarze (76)
Znów wielka afera motoryzacyjna. Toyota, Honda, Mazda, Subaru - wszyscy oszukani przez dostawcę aluminium
Zaloguj się
 • sim.salabim

  Oceniono 25 razy 19

  "Powiedział też, że fałszerstwa danych o jakości aluminium nie były efektem nakazów kierownictwa spółki"
  Nigdy nie sa.
  Kryzys finansowy tez nie byl wina amerykanskich bankowcow, tylko chciwych ludzi, a II WS tez nie byla wina hitlerowskich nazistow, tylko Zydow, bo za madrzy byli. No i oczywiscie gwaltom sa zawsze winne kobiety, ich stroje i prowokacyjne zachowanie, a jak jeszcze w dodatku maz bije, to dlatego, ze zupa byla za slona. A za pedofilie odpowiedzialne sa dzieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane