Gazeta.pl Next >  Biznes >  Szef Banku Światowego ostrzega: Jesteśmy na kursie ku katastrofie. Roboty wkrótce zabiorą pracę milionom

Szef Banku Światowego ostrzega: Jesteśmy na kursie ku katastrofie. Roboty wkrótce zabiorą pracę milionom

A A A
Wiele czynności będą wykonywać roboty albo sztuczna inteligencja. A człowiek ustawicznie kształcony musi przynieść miękkie umiejętności, których nie ma żadna maszyna

Wiele czynności będą wykonywać roboty albo sztuczna inteligencja. A człowiek ustawicznie kształcony musi przynieść miękkie umiejętności, których nie ma żadna maszyna

Jim Yong Kim, szef Banku Światowego, apeluje, by inwestować w edukację i zdrowie. Zbliża się bowiem rewolucja, przez którą część osób straci pracę. To nie pierwsza taka opinia.
Jeśli twoje aspiracje są zbyt wielkie, ale nie masz ich jak zrealizować, może to prowadzić do konfliktów, przemocy i słabości. To katastrofa do której zmierzamy.

- tymi słowami Jim Yong Kim, szef Banku Światowego, ostrzegł na konferencji w Waszyngtonie przed zmianami na rynku pracy, które zachodzą na skutek automatyzacji

embed

W związku z tym nieodwracalnym i nieuniknionym procesem politycy, zdaniem Younga, powinni kłaść większy nacisk na inwestycje związane z edukacją i zdrowiem. Tylko odpowiednie inwestowanie w kapitał ludzki może zapobiec ewentualnym problemom związanym z rewolucją na rynku pracy. 

Niezależnie od tego, jak kiedyś będzie wyglądała  ekonomia, jednego możemy być dziś pewni. W przyszłości będziemy potrzebować ludzi, którzy potrafią się uczyć. Roboty zastąpią bowiem miliony mniej wykwalifikowanych robotników.

- stwierdził.

Nasz system może tego nie wytrzymać

Równie poważnie zabrzmiały słowa Christine'y Lagarde, szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Według niej światowa ekonomia musi dostosować się do zmian.

embed

Wzrost będzie zbyt słaby, pracy będzie za mało. Nasz system nie wytrzyma starzejącego się społeczeństwa. Nasze finanse będą niegotowe na przyszłe wstrząsy.

- ostrzega Lagarde.

"Oni" odbiorą nam pracę

Zarówno roboty, jak i sztuczna inteligencja, algorytmy, sztuczne umysły, będą wypychać ludzi z rynku pracy. Według World Economic Forum w ciągu 5 lat zatrudnienie może stracić nawet o 5 mln osób

Czytaj też: Rewolucja już się rozpoczęła i niewiele można zrobić. Roboty odbierają pracę. 

Zmiany zajdą też w Polsce. Według autorów raportu „Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” zrealizowanego na zlecenie serwisu Gumtree.pl w ciągu najbliższych 25 lat w Polsce zagrożonych automatyzacją będzie średnio 40 proc. miejsc pracy. Poza prostymi, powtarzalnymi pracami, automatyzacji i cyfryzacji ulegnie też spora grupa zawodów związanych z przetwarzaniem i obróbką danych, przede wszystkim finansowych.

Voelkel: W nowoczesnych firmach nie potrzebujemy ludzi, którzy nastawieni są na indywidualny cel [NEXT TIME]

Polecamy
Komentarze (160)
Szef Banku Światowego ostrzega: Jesteśmy na kursie ku katastrofie. Roboty wkrótce zabiorą pracę milionom
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 14 razy 12

  Skoro nie ma żadnych technicznych problemów, żeby w 2050 roku wystarczyło żywności i energii dla wszystkich, to chyba można znaleźć takie rozwiązanie tego układu równań, żeby:
  1) każdy miał pieniądze na zakup podstawowych środków do przeżycia,
  2) ci, którzy będą chcieli pracować, bo jednak trochę roboty dla ludzi pozostanie, mieli pieniądze na luksusy w czasie świąt i urlopów.

  To jest tylko układ równań do rozwiązania. Łamigłówka matematyczna.
  I myli się ten, kto myśli, że przed nami nikt tego zadania nie rozwiązywał.
  Są trzy rozwiązania, które znamy na tyle dobrze, że:

  1) Możemy je przeanalizować.
  2) Prześledzić ich skutki w perspektywie kilkuset lat.
  3) Wybrać jedno z nich i zastosować, wprowadzając modyfikacje, które spowodują, że będzie bardziej efektywne.

  Znamy trzy cywilizacje, które znalazły się w sytuacji 3N (trzech nadmiarów). Nadmiaru żywności, energii i siły roboczej.
  Znamy rozwiązania, które zostały zastosowane w starożytnym Egipcie, starożytnych Chinach i starożytnym Rzymie.

  Skorzystajmy z tych doświadczeń i na ich podstawie wybierzmy odpowiednie dla nas rozwiązanie Problemu 3N (Trzech Nadmiarów).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane