Pieniądze leżą na ulicy? Raczej pływają w ściekach. W Szwajcarii znaleźli dziwaczną "żyłę złota"

Robert Kędzierski
Sztabka złota

Sztabka złota (Michael Probst (AP Photo/Michael Probst.file))

W Szwajcarii przetwarza się tyle złota, że jego mikroskopijne okruchy znajdują się dosłownie wszędzie. Nawet tam, gdzie nikt do tej pory nie odważył się zajrzeć.

Szwajcarscy naukowcy opracowali nową metodę, która pozwala pozyskać złoto z nieznanego do tej pory źródla. Jak donosi CNN badaczom udało się znaleźć sposób, by wydzielić cenny kruszec... ze ścieków.

Helweci przetwarzają tak dużo złota, że przedostaje się ono do kanalizacji. Jego go całkiem sporo - wedle szacunków aż 43 kg rocznie. Jego wartość wycenia się na dwa miliony dolarów, czyli ponad siedem milionów złotych. 

Badacze twierdzą, że koncentracja złota w ściekach jest na tyle duża, że jego odzyskanie może być ekonomiczne. Tym bardziej, że w ściekach ma pływać też ok. 3000 kg srebra wartego 1,8 mln dol. Ze ścieków można też "wyłowić" tantal i german - niezbędne do produkcji niektórych urządzeń technologicznych.

W naszych szufladach są surowce warte miliardy złotych

Niestety w Polsce nie możemy liczyć na równie wysoką zawartość metali szlachetnych w odpadach. Szwajcaria posiada bowiem 70 proc. rafinerii złota na świecie. Szansą byłby odzysk z komponentów elektronicznych. W jednym telefonie znajdziemy do 15 g miedzi, 3 g kobaltu bądź żelaza, 0,25 g srebra, 24 mg złota. Łącznie w każdym telefonie znajdują się surowce warte co najmniej 8 zł, w tym złoto według aktualnych cen warte 3,6 zł. Dzięki recyclingowi ze 100 milionów aparatów komórkowych można by teoretycznie odzyskać średnio 1500 kg złota, 30 ton srebra i 1000 ton miedzi. Samo złoto pozyskane z takiej liczby aparatów jest warte według dzisiejszych notowań ponad 225 mln zł.

Czytaj też: Złoto jest śmiesznie tanie w porównaniu z tymi substancjami. 

Złoto i inne cenne metale znajdują się także w naszych komputerach. Najwięcej złota można znaleźć w procesorach. Niektóre zawierają go bardzo dużo. Najwięcej: Pentium Pro - 1.0 g, AMD K5 - 0.50 g, Original Intel Pentium 60Mhz - 90Mhz - 0.48 g, NEC (server chip) - 0.27 g, Toshiba (server chip) - 0.27 g, Cyrix 586 - 0.25 g, IBM 686 PR200 - 0.25 g.

Niestety - na przeszkodzie do wzbogacenia się dzięki starej elektronice stoi rachunek ekonomiczny. Odzysk metali szlachetnych jest bowiem na tyle drogi, że cały proceder jest uznawany za słabo opłacalny. 

***

Polak potrafi. Banknot pięćsetzłotowy możesz teraz kupić nawet za 800 złotych

Zobacz także
 • Diament 10 niezwykłych substancji, które są cenniejsze niż złoto
 • Smog we Wrocławiu 7 zabójczych substancji, które wdychasz wraz ze smogiem. Zagrożenie jest realne
 • C2N14 Najbardziej niebezpieczne substancje świata. Eksplodują, trują, zabijają
Komentarze (18)
Pieniądze leżą na ulicy? Raczej pływają w ściekach. W Szwajcarii znaleźli żyłę złota w ściekach
Zaloguj się
 • alien999

  Oceniono 5 razy 3

  IBM 686 PR200 miałem ten procesor do 2002 roku - teraz jest pewnie na wysypisku, a złoto tam warte ok 40 zł Ale zadam inne pytanie, kto trzyma w domu procesory które teraz mają ponad 20 lat?

 • Rysiek Gry

  Oceniono 2 razy 2

  w jednym telefonie jest złota za 3,6 zł, ile jest złota w 100 milionach telefonów?
  ODPOWIEDŹ za 225 milionów zł (przynajmniej według autora tego tekstu)

 • koenzymq10

  Oceniono 1 raz 1

  U nas za to mamy niezłą technologię odzysku aluminium: żule co rano skanują każdy wolny śmietnik w poszukiwaniu puszek. W efekcie nic się nie marnuje!

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 3 razy 1

  Szwajcaria to taki bandycki kraj, jak ktoś tu już napisał. Zajmują się od wieków łupieniem podróżnych do Włoch i z Włoch i z tego głównie żyją, bo to najkrótsza droga do Italii, Tiry płacą ponad 1 euro za przebyty kilometr na szwajcarskiej ziemi. Dlatego są im potrzebne rozbudowane siły zbrojne. Przy tej bandyterce rozwinęli inny bandycki interes, jakim jest bankowość. Trzymają tam kasę możnych i bogatych, zwłaszcza Włochów, dlatego istnieją. Włosi już dawno powinni zająć i podbić ich kraj, ale wtedy elity europejskie straciły by swoje pieniądze. Dlatego jeszcze istnieją i mają się dobrze.

 • big_gadu

  0

  Złoto jest rozpuszczone wszędzie - tylko jak je wydobyć ?
  A taka technologia koncentracji kosztuje więcej niż wartość otrzymanego złota

 • twzelnik

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedyś wiele komputerów skończyło swój żywot w kadzi, bo poszły na "odzłacanie".
  W dodatku to śliski interes, bo proces generuje bardzo agresywne ścieki, a i pozyskiwanie kruszcu chyba podlega jakimś regulacjom.

 • taktojahhh

  Oceniono 1 raz -1

  Dobrze, że w końcu udało się odszukać ten złoty Graal. Tyle było z tym problemów.

 • Marcin Zmarca

  Oceniono 3 razy -3

  Szwajcaria to kraj powołany do zycia przez mafie, zbrodniarzy, dyktatorów po to aby bezpiecznie trzymać w ich bankach swoje brudne pieniądze. Dlatego wszyscy szanują jej neutralność. Nie ma czegoś takiego jak Szwajcaria, jest sejf bandytów z całego świata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje