Bitcoin jest nie do zatrzymania. Po raz kolejny kurs kryptowaluty pobił rekord

Kamil Mizera
Bitcoin, wirtualna waluta, jest tylko zapisem na koncie

Bitcoin, wirtualna waluta, jest tylko zapisem na koncie (Fot. flickr / zcopley)

Kurs Bitcoina osiągnął właśnie kolejny, historyczny rekord. Jeszcze niedawno przekroczenie progu 4 tys. dol. wydawało się czymś zupełnie nierealnym. Tymczasem kryptowaluta błyskawicznie wyznaczyła zupełnie nową granicę.

Dzisiejsza cena Bitcoina przekroczyła barierę 5 tys. dol, tym samym odnotowując kolejny rekord. W tym momencie kryptowaluta jest wyceniana na 5153 dol i odnotowała niemal 7 proc. wzrost w jeden dzień, który podniósł jej wycenę o ponad 330 dol. 

Najbardziej zaskakujące jest to, że Bitcoin zyskał na wartości niemal 1000 dol. w zaledwie dwa miesiące. Dopiero co cyfrowa waluta świętowała przekroczenie progu 4 tys. dolarów 13 sierpnia br. 

bitcoin rekordbitcoin rekord investing.com

Choć może się wydawać, że Bitcoin nieustannie rośnie, to warto pamiętać o tym, że ta kryptowaluta odznacza się dużą niestabilnością i ogromnymi wahaniami kursu. Nie dalej jak miesiąc temu Bitcoin zanotował ogromny spadek. Z 12 na 13 września wycena kryptowaluty spadła o niemal 1000 dolarów, z poziomu ok. 4,2 tys. dol do 3,2 tys. dol. Od tamtego jednak czasu Bitcoin niemal nieustannie rośnie.

Problem z Bitcoinem

Rosnący kurs kryptowaluty staje się pretekstem do zastanowienia się, co zrobić z Bitcoinem. Ponieważ nie podlega on żadnym państwowym systemom monetarnym, a oparty jest na blockchainie (rejestrach rozproszonych), staje się coraz większą solą w oku państw i instytucji finansowych. Brak jakiekolwiek kontroli powoduje, że niektóre kraje starają się walczyć z kryptowalutą.

Jednym z państw, które wypowiedziały wojnę cyfrowej walucie są Chiny. Państwo Środka wprowadziło zakaz handlu giełdom kryptowaluty na swoim terytorium oraz rozważa wprowadzenie ograniczeń i zakazów w handlu bezpośrednim. Podobne środki zamierza podjąć Rosja. Tamtejszy bank centralny postuluje zamykanie stron handlujących kryptowalutą.

Z drugiej strony są państwa, które przyjmują postawę neutralną lub afirmacyjną wobec kryptowalut, jak chociażby Japonia, która zdecydowała się na oficjalne uznanie Bitcoina jako legalnego środka płatniczego. 

KNF i NBP ostrzegają

Tymczasem Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego przypominają o ryzyku inwestowania w kryptowaluty. Instytucje te zaznaczają, że wirtualne waluty nie są prawnym środkiem płatniczym, a korzystanie z nich niesie duże ryzyko.

Z jednej strony środki utrzymywane w kryptowalutach nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Z drugiej strony mogą zostać skradzione, np. w wyniku ataku hakerskiego. Tak było w przypadku jednej z największych giełd kryptowalut, BitFinex, która była okradana od 2012 roku. Przestępcy wykradli z niej blisko 70 mln. dol. 

Zobacz także
 • Bitcoin "Kasandryczne wizje nie sprawdziły się". Bitcoin na szczytach - kurs przekroczył 4 tys. dol.
 • Parabanki i inne "podejrzane" instytucje fianansowe często kuszą szybkimi pożyczkami czy wysokooprocentowanymi lokatami. NBP i KNF ostrzegają przed bitcoinem. "Wiele rodzajów ryzyka", a nawet piramida finansowa
 • Trump Efekt Trumpa: rośnie złoto i... wirtualna waluta
Komentarze (51)
Bitcoin jest nie do zatrzymania. Po raz kolejny kurs kryptowaluty pobił rekord
Zaloguj się
 • pomruk

  Oceniono 4 razy 4

  Cóż... mam wrażenie, ze ciekawszym był wzrost z 1 USD do 2000 USD niż wzrost z 2000 USD do 5000 USD. Pomimo tego, że pierwszy przyciągał mniej uwagi mediów ;-)

 • merkury-3

  Oceniono 17 razy 3

  Ktos niech sobie poczyta o cebulkach tulipanow w amsterdamie w 17 wieku . To jest dokladnie to samo . Dzien przed krachem za jedna cebulke mozna bylo kupic w Amsterdamie kamienice . Ludzi oblakalo ale to ich wybor potem pojda pod siedziby rzadow zeby im oddac kase bo oni nie wiedzieli

 • moscu1

  Oceniono 4 razy 2

  Ludzie po prostu przerzucają swój kapitał z altcoinów na bitcoina ze względu na fork. Po 25 października powinna być korekta...jak zawsze.

 • twzelnik

  Oceniono 5 razy 1

  Jak obstawiacie? Czy jak już bańka pęknie to będą protesty na kształt frankowiczów?
  Będą tłumaczyć, że "nie byliśmy świadomi"?

 • maxstirner

  Oceniono 3 razy 1

  Chiny i Rosja banują wszystko czego nie można kontrolowac (ostatnio zbanowały VPNy, chyba że zarejestrowane, co traci sens) W zasadzie to u nich norma

 • glos.wolny

  0

  No coz... pora sie przygotowac na golenie jeleni... boom & bust. Najwazniejsze, zeby wiedziec, kiedy sprzedac..
  Zeby nie bylo - nie mam pojecia kiedy to (globalne objawienie, ze cesarz jest nagi) nastapi, ale przeciez widzielismy to wszystko wczesniej... znajdujemy cos w co mozna zainwestowac, pompujemy cene, realizujemy zysk i patrzymy jak misie o malym rozumku traca dorobek zycia. Taki urok spekulacji.

 • smiki48

  Oceniono 4 razy 0

  kiedyś za parę cebulek tulipanów można było kupić całą wioskę w Holandii. Niedługo potem te same cebulki były warte grosze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje