Szkocka whisky notuje fatalną passę. Wszystko przez jeden podatek

Szkocka Whisky

Szkocka Whisky (FlyingCrimsonPig / CC BY 2.0 / flickr)

Sprzedaż szkockiej whisky w Wielkiej Brytanii spadła o milion butelek w pół roku. Zdaniem branży spirytusowej, powodem jest marcowa podwyżka podatków.

Scotch Whisky Association (SWA) podało, że sprzedaż szkockiej spadła o milion butelek w okresie styczeń-czerwiec. W pierwszej połowie roku nabywcę znalazło 36,7 mln butelek, rok wcześniej było to 37,7 mln. Stowarzyszenie nie ma wątpliwości, że przyczyną jest marcowa podwyżka o 3,9 proc. podatku od napojów spirytusowych, nałożona przez ministra finansów Philipa Hammonda.

Przedstawiciele branży wskazują, że przeciętna butelka szkockiej whisky sprzedawana w cenie 12,77 funta generuje ponad 10 funtów wpływów do budżetu państwa. Oznacza to, że podatek stanowi około 80 proc. ceny detalicznej butelki whisky.

SWA wezwało do cięcia podatku, ponieważ marcowa podwyżka nie przyniosła oczekiwanych efektów budżetowych. W pierwszych trzech miesiącach roku obrotowego wpływy z podatków od napojów spirytusowych spadły o ponad 7 proc., z 751 mln do 697 mln funtów.

Zdaniem prezes stowarzyszenia Karen Betts, kwartalne dane pokazały, że Philip Hammond popełnił błąd.

- Niszcząca podwyżka Philipa Hammonda podatku od napojów spirytusowych o 3,9 proc. uderzyła w popyt na szkocką i spowodowała mniej wpływów budżetowych. Minister powinien wykorzystać listopadowy budżet do obniżki podatku - uważa Karen Betts.

Prezes SWA podkreśla, że ??branża whisky tworzy 40 tys. miejsc pracy i odgrywa kluczową rolę w gospodarce Szkocji, przynosząc ponad 4 mld funtów z eksportu. Szkocja jest największym eksportem żywności i napojów w Wielkiej Brytanii, przy czym sprzedaż drugiej w rankingu czekolady daje „zaledwie” 660 mln funtów.

Spadek sprzedaży whisky na rynku brytyjskim to kolejne zmartwienie dla producentów szkockiej. Od kilku lat z niepokojem obserwują malejący popyt na rynkach zagranicznych, to efekt ostrej konkurencji z destylarniami ze wschodniej Azji oraz Stanów Zjednoczonych.

***

Zobacz także
 • Elektryczna ciężarówka Tesli Tak będzie wyglądała ciężarówka Tesli. Mamy świetne grafiki bazujące na wycieku
Komentarze (26)
Szkocka whisky notuje fatalną passę. Wszystko przez jeden podatek
Zaloguj się
 • Andrzej Chromy

  Oceniono 2 razy 2

  Niech podnosza ceny to beda placic gorzala pracownikom produkcji !!

 • mr.hell

  Oceniono 2 razy 2

  niewidzialna ręka urzędnika feudała?

 • dornjuan

  Oceniono 3 razy 1

  To niewyobrażalne, że pomimo tylu doświadczeń kolejny jełop myślał, że przez podniesienie podatku od alkoholu wzrosną wpływy z podatku. Wszyscy to przerabiali, wpływy z podatków spadały, sprzedaż też. Obniżka podatku wywołuje odwrotne efekty. Nie trzeba kończyć Oxfordu żeby to wiedzieć.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 3 razy 1

  Cholerka... A ja żłopię szkocką jak co roku... Nie wiedziałem tylko że 80% z mojego Lagavulin to podatki :-o

 • lech2011

  Oceniono 5 razy 1

  a pis niedługo podniesie akcyzę na wódkę.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 3 razy 1

  A po Brexicie cala Europa doliczy clo?

 • j1200

  Oceniono 3 razy 1

  niesamowite jak tępi potrafią być finansiści. Wiadomo, że w przypadku alkoholu, im większy podatek, tym mniejsze wpływy. I odwrotnie. A tu co roku niektórzy odkrywają tę prawdę od nowa.

 • felicjan.dulski

  0

  Może to jednak przez spadek populacji myszy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje