Gazeta.pl Next >  Biznes >  Lidl, Biedronka, Tesco, Auchan i Carrefour na celowniku UOKiK. Wszystko przez masło

Lidl, Biedronka, Tesco, Auchan i Carrefour na celowniku UOKiK. Wszystko przez masło

A A A
zakupy w supermarkecie

zakupy w supermarkecie

Na początku października UOKiK z własnej inicjatywy wszczął pięć postępowań wyjaśniających dotyczących cen masła. Lidl Polska, Jeronimo Martins, Tesco Polska, Auchan Polska, Carrefour Polska zostały poproszone o przedstawienie korespondencji z dostawcami masła.

UOKiK zaznacza, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko któremuś ze sklepów.Urzędnicy czekają na odpowiedzi sieci handlowych.

- Po analizie przesłanych materiałów będziemy mogli ustalić mechanizmy kształtowania stawek za masło oraz sprawdzić, czy sieci handlowe nie wykorzystują silnej pozycji negocjacyjnej do wpływania na wysokość cen – tłumaczy prezes Marek Niechciał.

Postępowania wyjaśniające wszczęte przez UOKiK to jedne z pierwszych działań podjętych przez urząd w ramach ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej, której celem jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w branży rolno-spożywczej. Przepisy weszły w życie 12 lipca.

Na ten moment prowadzonych jest 12 spraw. Poza cenami masła urząd ustala m.in., dlaczego pod koniec sierpnia w okolicach Sandomierza cena kg jabłek w ciągu kilku godzin spadła o 20 gr., czy producenci cukru nie stosują praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową wobec dostawców buraków cukrowych.

Kara za wykorzystywanie przewagi kontraktowej w maksymalnej wysokości to 3 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego rok wcześniej. Postępowanie może się również skończyć bez sankcji pieniężnej. Urząd może odstąpić od kary, jeżeli przedsiębiorca dobrowolnie zobowiąże się do zaprzestania niedozwolonych praktyk lub naprawienia ich skutków.

Co z tym masłem?

Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (to „następca”, od 1 września br., Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych), w sierpniu br. kilogram masła kosztował 25,03 zł. To ceny producenckie, w sklepach kostka 200 g masła kosztuje nawet ok. 7 zł. Jak prognozuje KOWR, na koniec roku cena masła ma spaść do 23-24,20 zł za kilogram, a na koniec marca 2018 r. do 21,40-22,90 zł za kilogram. To może oznaczać spadek cen nawet o blisko 1 zł na kostce.

+++

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Komentarze (90)
Lidl, Biedronka, Tesco, Auchan i Carrefour na celowniku UOKiK. Wszystko przez masło
Zaloguj się
  • Oceniono 4 razy 4

    O co właściwie chodzi - z artykułu nie wynika. Ceny masła w handlu (nie tylko wielkopowierzchniowym) oscylują w granicach 10 zł.za 250-gramową kostkę. Jest to pospolite zdzierstwo ale nie dotyczące tylko hipermarketów.

  • Oceniono 8 razy 4

    w Niemczech 1,11euro za masło..=~4,77zł........a pragnę zauważyć że przeciętny Niemiec zarabia ~2.5tys euro ( czyli 10tys zł)....a przeciętny polak ~2tys zł.............A CENY ArTYKUŁÓW CODZIENNEGO UŻYTKU W ---- PL I DE.....są w zbliżonych cenach........i to pokazuje jakim dziadowskim krajem jest PIERD... POLSKA.......... WSTYDZE SIĘ ŻE JESTEM POLAKIEM I KLEPIE BIEDĘ ...... A EUROPA Z NAS SIĘ ŚMIEJE........

  • Oceniono 3 razy 3

    Dlaczego masło jest drogie? Ponieważ spadła produkcja, a popyt się zwiększył, zarówno w UE jak i globalny (Chiny, USA). Czyli dwa czynniki naraz. Popyt wzrósł w wyniku trendu rezygnacji z produktów alternatywnych wobec masła, czyli margaryn (trend w kierunku niskoprzetworzonej żywności naturalnej). Natomiast podaż spadła w wyniku mniejszej opłacalności produkcji masła ze względu na problem z mlekiem odtłuszczonym. Interwencyjny skup w UE doprowadził do zmagazynowania wielkich nadwyżek i spadku cen mleka odtłuszczonego. Zysk producenta masła to suma ceny masła oraz ceny mleka odtłuszczonego (powstaje jako "produkt uboczny"). Ponieważ drugi element jest nieopłacalny, to producenci ograniczyli produkcję masła, a zwiększyli między innymi serów. Cena masła poszybowała więc w górę. Jeśli wzrost ceny masła skompensuje straty związane ze sprzedażą mleka odtłuszczonego, to nastąpi wzrost produkcji i spadek cen. Tak jest zawsze - każdy znaczący wzrost cen danego produktu prowadzi do zwiększenia się produkcji i podaży, wówczas następuje spadek cen, a czasem nawet odbicie w drugą stronę, czyli ceny schodzą nawet bardziej niż przed podwyżkami. W przypadku masła tak nie będzie, ceny spadną, ale bez szału, bowiem problem z mlekiem odtłuczonym pozostaje i UE nie bardzo wie, co zrobić z zapasami. W styczniu wkurzeni rolnicy wysypywali mleko w proszku w Brukseli na znak protestu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane