Gazeta.pl Next >  Biznes >  Agencja S&P mocno podnosi prognozy dla PKB Polski. Na kilka dni przed rewizją ratingu

Agencja S&P mocno podnosi prognozy dla PKB Polski. Na kilka dni przed rewizją ratingu

A A A
Warszawa

Warszawa

Agencja Standard&Poor's podwyższyła oczekiwania co do rozwoju polskiej gospodarki w tym i przyszłym roku. Raport ujawniono na tydzień przed planowanym przeglądem oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju.

Analitycy S&P spodziewają się, że PKB urośnie nam o 4,2 proc. w tym i o 3,8 proc. w przyszłym roku. Poprzednie prognozy mówiły o odpowiednio 3,6 i 3,1-proc, wzroście, podwyżka jest więc wyraźna. Agencja opublikowała je w cyklicznym, kwartalnym raporcie dotyczącym trendów w rankingach rynków wschodzących.

Prognozy S&P są zbieżne ze średnią oczekiwań ekonomistów, która na ten rok zakłada wzrost w okolicach 4 proc. Na przykład tak właśnie ma wyglądać średnioroczne tempo wzrostu PKB w 2017 r. według najnowszej ankiety NBP. Polski rząd zakłada 3,6 proc. wzrostu na ten i 3,8 proc. na przyszły rok.

Czytaj też: Ekonomiści obstawiają, że polska gospodarka mocno przyspieszyła. Ostatni kwartał był najlepszy za czasów rządu Beaty Szydło

S&P zmieniła też oczekiwania co do deficytu i długu. Te dotyczące deficytu sektora finansów publicznych wobec PKB spadły do 2,6 proc. w tym i 2,8 proc. w przyszłym roku - wcześniej analitycy spodziewali się 3,0 proc. deficytu w tych latach. Relacja długu netto sektora finansów publicznych do PKB też ma być niższa i wynieść 50,6 proc. w 2017 i 2018 roku (wcześniej oczekiwano odpowiednio 51,2 proc. i 51,7 proc.).

Ruchu S&P można się było spodziewać, kilka tygodni temu to samo zrobiła inna agencja ratingowa - Moody’s, która podniosła prognozę na ten rok z 3,2 do 4,3 proc. Też zrobiła to na kilka dni przed planowaną rewizją ratingu. Nie zmieniła go wtedy jednak i wciąż mamy ocenę z maja, czyli A2 z perspektywą stabilną. A na początku października trzecia z dużych agencji, Fitch, podniosła oczekiwania dotyczące wzrostu PKB na ten rok do 4 proc. z 3,3 proc.

MFW podnosi prognozy dla PKB Polski, ale inne kraje regionu też mają rosnąć szybciej. A przyszły rok ma być dla nas słabszy niż 2017

Agencja S&P swoją aktualizację ratingu zaplanowała na najbliższy piątek, czyli 20 października. Na razie mamy od jej analityków ocenę na poziomie BBB+ z perspektywą stabilną. Fitch, w lipcu potwierdził rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną - ta agencja jeszcze w tym roku dokona przeglądu, zrobi to 8 grudnia.

+++

Boją się go nawet największe państwa świata. Co to jest rating i dlaczego jest ważny?

Polecamy
Komentarze (53)
Agencja S&P mocno podnosi prognozy dla PKB Polski. Na kilka dni przed rewizją ratingu
Zaloguj się
 • Oceniono 20 razy 6

  Skandal i atak na polską demokrację. Ostatnia nadzieja w komisarzach unijnych ... o ile akurat nie będą na bani ... inaczej padnie polska demokracja a wraz z nią ostatnia nadzieja na powrót do koryta ludzi totalnej opozycji!

 • Oceniono 11 razy 3

  Cenie Dobre Dziennikarstwo"
  W dzisiejszym odcinku, jak sie skrecic, zeby nie przyznac, ze;
  1. Pisalo sie bzdety,
  2. Wiadomosci sa dobre dla kraju i rzadu,
  Ale niech gazetka sie nie przejmuje. Wszyscy przeciez wiemy, ze to wszystko zasluga Tuska i rzadow pelo.
  Milego dnia...
  A na czerskiej placz i zgrzytanie zebow.
  Jak tu zyc, jak tu zyc... kiedy patologia dostaje z 500+ wiecej niz Mlody Wyksztalcony Stazysta z Wielkiego Miasta w redakcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane