Do końca roku niektórzy emeryci i renciści dostaną aż 10 tys. zł

Emeryci

Emeryci (Jakub Orzechowski/agencja gazeta)

Ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych do końca roku dostanie po 10 tys. zł rekompensaty za utracony deputat węglowy.

Ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla niemal jednogłośnie przyjął Sejm 12 października br., za jej przyjęciem głosowało 423 posłów, przeciwko był jeden, 10 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Przed głosowaniem, w trackie debaty sejmowej, kluby poselskie PiS, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL poparły rządowy projekt wraz z poprawkami rekomendowanymi przez sejmową Komisję ds. Energii i Skarbu Państwa.

Odrzucono poprawki Platformy Obywatelskiej, które rozszerzały grono osób uprawnionych do rekompensat o około 10 tys. byłych pracowników przedsiębiorstw robót górniczych, wydłużały termin składania wniosków do 15 grudnia – teraz jest to 21 dni od wejścia ustawy w życie. Trzecia poprawka PO umożliwiłaby osobom uprawnionym wybór, czy chcą dostać jednorazową rekompensatę w wysokości 10 tys. zł, czy też wolą jak do tej pory każdego roku otrzymywać z ZUS ekwiwalent pieniężny za deputat.

W przyszłym tygodniu ustawą zajmie się Senat. Po podpisaniu przez prezydenta wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Wówczas uprawnione osoby będą mieć 21 dni na złożenie wniosków o rekompensatę oraz odpowiednich oświadczeń. Rekompensata ma zostać wypłacona do końca roku.

Na wypłatę świadczeń mogą liczyć emeryci i renciści, którzy mieli prawo do pobierania deputatu węglowego na mocy układów zbiorowych pracy lub innych regulacji, a utracili deputaty przed wejściem w życie ustawy.

Uprawnieni do świadczenia są także wdowy, wdowcy i sieroty, otrzymujący renty rodzinne po górnikach, którzy mieli prawo do deputatu. W takich przypadkach przez liczbę osób uprawnionych do świadczeń po zmarłym górniku.

***

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Zobacz także
 • Jadwiga Emilewicz Rząd wywiódł przedsiębiorców w pole? Miał być "mały ZUS" i ulga, a będzie nowa propozycja
Komentarze (149)
Do końca roku niektórzy emeryci i renciści dostaną aż 10 tys. zł
Zaloguj się
 • 1-andrzejmucha

  Oceniono 55 razy 45

  Ci z bialymi rozami w rekach sa przez rzad przesladowani i wyzywani. Ci majacy kilofy, wynagradzani sowicie.

 • parazyd

  Oceniono 20 razy 18

  Należy się! Jak Judaszowi 30 srebrników.

 • wolf01

  Oceniono 18 razy 16

  Dzięki zaOKRADANIEreszty społeczeństwa przez tzw związki i gwarantowane komusze przywileje branżowe które większość społeczeństwa dawno temu straciła teraz czekamy na powrót sklepów dla „górników” i innych ochydnych i złodziejskich przywilejów

 • wranek

  Oceniono 20 razy 16

  Nie dość, że nie miałem deputatu węglowego, to jeszcze nie dostanę 10 000......
  Ci, co brali przez lata deputaty, jeszcze dostaną 10 koła.
  Wurwa mać!!!

 • mg_40

  Oceniono 16 razy 14

  Proszę jaka zgodna klasa polityczna. Tylko jeden poseł był przeciw. Dlatego w tym kraju jest jak jest i lepiej nie będzie nigdy

 • zd46

  Oceniono 17 razy 13

  235 tysięcy x 10 tysięcy złotych (235 000 x 10 000= 2 350 000 000, 2,330 miliarda), a na służbę zdrowia nie ma, kogo "dobra zmiana" okrada? Wdowy po zweryfikowanych policjantach, emerytów nie mundurowych ale pracujących w PRL-owskim MSW itp., okradziono by "górniczym wdowom" rzygnąć z kasy państwa? Niech mają cieplej w tyłki. Mnie deputat węglowy zabrano w 1985 i nikt mi go nie oddaje ,kogo "dobra zmiana" okra-da? Polki i Polaków.

 • prawdziwek89

  Oceniono 16 razy 12

  Uprzywilejowane rodziny górnicze i IPN anjbardziej potrzebują wspomagania przez resztę ciężko zapierniczającego społeczeństwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje