Amerykanie z Guardian Glass zainwestują w Polsce. Zbudują nowy zakład za 400 mln zł

Zakład firmy Guardian Glass ma powstać w Częstochowie, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Będzie to największa inwestycja kapitałowa prowadzona od podstaw w historii tej firmy.

Guardian Glass jest jednym z największych na świecie producentów szkła. Działa w 25 krajach i zatrudnia około 17 tys. pracowników, w nowej hucie w Polsce ma pracować ponad 90 osób. Tak chwali się Ministerstwo Rozwoju w oficjalnym komunikacie - szef resortu Mateusz Morawiecki ogłosił to podczas swojej wizyty w USA. Ale plan inwestycji powstał już wcześniej, Guardian Glass informowała o nim w komunikacie z sierpnia tego roku, tyle że wtedy mówiła o zatrudnieniu przynajmniej 150 osób. Inwestycja ma ich kosztować przynajmniej 400 mln zł - podaje Ministerstwo Rozwoju.

Amerykanie chcą rozwijać produkcję w Polsce, bo rośnie popyt na produkt, który u nas wytwarzają. Chodzi o szkło typu float, które kupują producenci okien, fasad, mebli i branża motoryzacyjna. W hucie ma go powstawać 1000 ton dziennie.

- Warto wspomnieć, że jest to firma, która będzie znaczną część swojej produkcji przeznaczać na eksport. Przecież na eksporcie nam też bardzo zależy, bo to wzmacnia nasz bilans handlowy, chcemy, żeby eksport był jedną z lokomotyw naszego wzrostu gospodarczego - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki.

Według najnowszych danych GUS, w okresie od stycznia do sierpnia eksport z Polski wzrósł o 9,5 proc. rok do roku, do 131,36 mld euro, a import o 11,4 proc. do 130,49 mld euro. Polska utrzymała więc nadwyżkę handlową w wysokości prawie 0,9 mld euro.

Czytaj też: Z tymi państwami Polska powinna utrzymywać dobre relacje. Oto nasi najwięksi partnerzy handlowi

Nowy zakład Guardian Glass chce zbudować w Częstochowie, obok już istniejącego, w którym zatrudnia 350 osób. W Polsce ma jeszcze od niedawna Centrum Usług Wspólnych w Katowicach, gdzie pracę ma znaleźć docelowo około 60 osób.

W Europie Guardian Glass ma jeszcze oddziały w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Węgrzech, Luksemburgu, Francji, Portugalii, Hiszpanii i Rosji.

+++

Reforma sądów uderzy we wszystkich. "Doktryna polityczna nigdy nie zrobiła dobrej gospodarki"

Więcej o:
Komentarze (123)
Amerykanie z Guardian Glass zainwestują w Polsce. Zbudują nowy zakład w Częstochowie za 400 mln zł
Zaloguj się
 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 29 razy 21

  amerykański kapitał, ukraińscy pracownicy.
  zaś polskie huty szkła zdewastowane lub pozamykane

  jedynym ratunkiem dla nas są zagraniczne inwestycje bo jako kolonia nie zostaniemy odcięci od świata przez nawiedzonych idiotów

 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 14

  "Amerykanie z Guardian Glass zainwestują w Polsce"

  Ciekawe, czy ta mega-inwestycja mająca zatrudnić "aż" 90 osób, to spóźniony offset za F-16, czy "wdzięczność" za uwalone Caracale? :-))

 • Black Swan

  Oceniono 10 razy 8

  w Luksemburgu mają swoją filię? I do tego jeszcze polski oddział otwierają w "specjalnej" strefie ekonomicznej? To ile im dopłacimy do biznesu? Bo w takiej konfiguracji to chyba nikt nie wątpi, że podatków to oni tu płacić w ogóle nie będą..

 • geraldine2015

  Oceniono 8 razy 6

  Serio 90 osób? No to inwestycja że hej. A jeszcze w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. No to będziemy zarabiać na tym mnóóóóstwo. Gospodarka wystrzeli.

 • kuba_wu

  Oceniono 8 razy 6

  Inwestycje niemiecke = kolonizacja i wyzysk
  Inwestycje amerykańskie = lokomotywa wzrostu i eksportu :)

  Tylko z tego, co mi jest osobiście wiadome, to w amerykańskich firmach jest znacznie większy zap..., a pracowników traktuje się dużo gorzej (zwłaszcza w SSE!), niż w firmach niemieckich, w których istnieją jednak układy zbiorowe (wypracowane przez niemieckich związkowców), często obejmujące wszystkie zakłady danego koncernu... Nie wspominając już nawet o firmach skandynawskich.

 • kali23

  Oceniono 12 razy 6

  90 osób za 500 melonów ?? a pózniej NIC dla państwa bo są na pewno zwolnieni z podatku.
  90 x "pensje" 2500 PLN Brutto !! = 225000 PLN miesięcznie !! Tyle będzie to kosztowało Jankesów./ w zasadzie mniej bo wejdzie to w koszty firmy./ Takie są koszty PRZELOTU firmowym odrzutowcem szefa firmy do Europy.
  Polskim DEBILOM nic to nie mówi !!
  50 % z tych kretynów dalej chce głosować na PiSowskich OSZUSTÓW !!

 • kzet69

  Oceniono 8 razy 6

  W istniejącym Guardianie 100 % pracowników przy taśmie to Ukraińcy, Polacy w tym syfie za najniższą krajową pracować nie chcą. I taka ciekawostka ciężarówki częstochowskiego Guardiana mają tablice rejestracyjne z... Luksemburga, ciekawe dlaczego?

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 6 razy 6

  To w ramach konstytucji dla małego biznesu? MiSie dostały podwyżki podatków, skomplikowanie procedur, dodatkowe obowiązki, a tłuste koty zwolnienia podatkowe i uśmiech powerpointa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX