Emigracja wcale nie spada, nawet rośnie szybciej. Na koniec 2016 r. ponad 2,5 mln Polaków żyło poza krajem

MICHAŁ ŁEPECKI

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w ubiegłym roku z Polski wyjechało prawie 120 tysięcy osób, co oznaczało wzrost o 4,7 proc. I był to wzrost wyraźnie mocniejszy niż rok wcześniej.

GUS w corocznym raporcie o emigracji szacuje, że w 2016 roku z kraju wyjechało 118 tysięcy osób, o 4,7 proc. więcej, niż w 2015 roku. Na koniec ubiegłego roku czasowo poza Polską przebywało 2,5 mln osób. Jako pobyt czasowy GUS rozumie okres powyżej trzech miesięcy, ale badań wynika, że około 80 proc. z nich przebywa za granicą przynajmniej 12 miesięcy.

Kto znalazł się w tej statystyce? GUS w badaniu uwzględnił Polaków, którzy przebywali za granicą ponad 3 miesiące i nie wymeldowali się z pobytu stałego w naszym kraju. Nie uwzględnia za to wyjazdów sezonowych.

Główne kierunki emigracji są te same - przede wszystkim Wielka Brytania i Niemcy, gdzie zresztą emigracja wzrosła w ubiegłym roku najmocniej. Mieszka w nich odpowiednio 788 tys. (wzrost o 9,4 proc.) i 687 tys. (wzrost o ok. 5 proc.) Polaków.

Wzrosła też liczba Polaków przebywających czasowo w Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Irlandii i Szwecji. Lekko spadły za to wyjazdy do Hiszpanii i Włoch.

Jak podaje GUS, nastąpił też dalszy wzrost liczby osób, zameldowanych na stałe w Polsce, a przebywających dłużej niż 3 miesiące w krajach europejskich spoza UE. Przede wszystkim chodzi tu o Norwegię, gdzie mieszkało 85 tys. takich osób.

Emigracja z Polski rośnie od czasu, kiedy GUS zaczął wydawać informację na ten temat, czyli od 2004 roku.

Wzrost emigracji z PolskiWzrost emigracji z Polski źródło: GUS

Co więcej, w ubiegłym roku wyraźnie przyspieszyła. W 2016 roku liczba osób przebywających czasowo poza krajem wzrosła o 4,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Z kolei w 2015 ten wzrost wyniósł 3,3 proc.

Sprawdziliśmy w archiwalnych raportach GUS, jak wyglądało to w ostatnich pięciu latach. I tak:

- W 2016 roku liczba osób, które wyjechały z Polski wyniosła 118 tys., co oznaczało wzrost o 4,7 proc. w porównaniu z 2015 r.

- W 2015 r. liczba Polaków przebywających czasowo poza krajem wzrosła o 77 tys., czyli o 3,3 proc. w porównaniu z 2014 r.

- W 2014 r. emigracja zwiększyła się o 124 tys. osób, czyli o 5,6 proc. wobec 2013 r.

- W 2013 r. wyjechało 66 tys. osób, czyli o 3,1 proc. więcej, niż w 2012 r.

- W 2012 r. poza granicami przebywało o 70 tys. więcej Polaków niż w 2011 r., co oznaczało wzrost o ok. 3,4 proc.

GUS podkreśla, że wyniki jego szacunków "pokazują przede wszystkim trend oraz kierunki wyjazdów Polaków i nie powinny być traktowane jako 'twarde' dane, a jako wartości przybliżone". To dlatego, że różnie jest z dostępnością danych, a sprawę dodatkowo utrudnia to, że w poszczególnych krajach istnieją różne systemy ewidencjonowania przepływów migracyjnych.

+++

Reforma sądów uderzy we wszystkich. "Doktryna polityczna nigdy nie zrobiła dobrej gospodarki"

Zobacz także
Komentarze (257)
Według GUS emigracja wcale nie spada, nawet rośnie szybciej. Na koniec 2016 r. ponad 2,5 mln Polaków żyło poza krajem
Zaloguj się
 • wolf01

  Oceniono 78 razy 66

  I będzie coraz bardziej bo w tym katotibanie żyje się coraz gorzej a perspektywy coraz gorsze na normalność

 • rozterka47

  Oceniono 54 razy 46

  Emigracja nie spada, gorzej , zaczynaja wyjeżdżać ludzi , ktorzy tutaj mieli pracę a nawet małe biznesy , zwolnili sie , pozamykali firmy i wyjechali , bo tutaj nie da się normalnie funkcjonować , jest coraz gorzej , z ktorej strony nie patrzeć.
  Wzrost cen , ciągłe zmiany prawa , dociskanie przedsiębiorców, coraz większa biurokracja i kontrola , coraz to nowe wymagania , ustawodawstwo coraz bardziej przeciwko ludziom , wladza lekceważąca prawo , działająca na niekorzyśc państwa , skandaliczna polityka zagraniczna , złe reformy , najszybsze w historii zadłużanie panstwa , wątpliwa moralność ludzi u władzy , coraz większe przywileje i finansowanie kościoła, wciskanie obrzędów religijnych gdzie się da , histeria smileńska , hipokryzja , kłamstwa propaganda .
  Coraz mniej osób chce żyć w takim kraju .

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 51 razy 45

  Sądzę, że przyczyny wyjazdów są nie tylko ekonomiczne. Dla wielu młodych ludzi życie w polskim katolandzie staje się nie do zniesienia. Indoktrynacja katolicka zaczyna się już w szkole podstawowej a jej zasięg rozszerza się coraz bardziej w mediach i polityce. Świat idzie do przodu obyczajowo i technologicznie a Polska staje się zacofanym zasciankiem

 • wgrego

  Oceniono 34 razy 30

  jak człowiek raz spróbował normalności, to będzie jej szukał ....

 • cezar85

  Oceniono 25 razy 19

  na chooy wracać do pis'owskiego skansenu?

 • dyskootantka

  Oceniono 24 razy 18

  Ludzie wyjeżdżają, bo stracili nadzieję na normalne życie. Żyjemy w kraju, gdzie małe biznesy są uwalane, bo przez trzy kwartały państwo nie zwraca im należnego VAT-u, po to tylko, żeby dupek mieniący się ministrem finansów mógł prezentować swoje wykresiki o świetnym stanie finansów państwa. Nie da się żyć samą propagandą.

 • dyst2

  Oceniono 22 razy 16

  Po co zyc w katolickim kraju jak mozna w normalnym? Taka Wielka Brytania ma 50% ateistow a Polska ma 100% wyzyskiwanych przez czarna pedofilska mafie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje