225 mln zł próbowali wyłudzić Polacy od ubezpieczycieli. Sposoby? Tak proste, że trudno uwierzyć

Andrzej Mandel
W 2016 roku ubezpieczyciele udaremnili próby wyłudzeń na prawie ćwierć miliarda złotych. Choć Polacy próbują rzadziej niż wcześniej, to z pewnością próbują bardziej.

Raport Moralność Finansowa Polaków 2017 nie pozostawia złudzeń co do kondycji Polaków. Chociaż większość z nas potępia wyłudzanie pieniędzy od ubezpieczycieli, to jednak przestępczość tego typu wciąż cieszy się całkiem dużą akceptacją – 15 procent ankietowanych zaakceptowałoby oszukiwanie ubezpieczyciela poprzez zawyżanie wartości szkody.

W 2016 roku, według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, przestępstw polegających na wyłudzaniu nienależnych odszkodowań było mniej niż rok wcześniej. Ale za to ich wartość wzrosła ze 191,2 mln zł do 225,7 mln złotych. Zdecydowaną większość tej kwoty (211 mln złotych) próbowano wyłudzić na ubezpieczeniach majątkowych, czyli głównie komunikacyjnych. I nic dziwnego, bo samochodowe OC, które jest przymusowe, ma każdy właściciel pojazdu. Rzadziej Polacy wyłudzają pieniądze z polis na życie, co ciekawe – 80 procent wartości uratowanych przez ubezpieczycieli wypłat dotyczyła pozorowania zgonu.

Sposoby Polaków na wyłudzenie odszkodowania

Polacy mają różne sposoby, by wyłudzić odszkodowania – zgłaszają wypadki, których nie było. Zdarza się, że zgłaszają, iż do wypadku doszło na innym pojeździe, niż faktycznie. Częstym sposobem jest fałszowanie umów sprzedaży w celu złożenia wypowiedzenia polisy i wyłudzenia zwrotu składki.

Z kolei przy ubezpieczeniach od nieszczęśliwych wypadków (NW), Polakom zdarza się np. ubezpieczać po fakcie albo oszukiwać co do stanu zdrowia. Coraz częstsze jest też zatajanie wyczynowego uprawiania sportu (choć pojawia się też od razu interesujące pytanie dla sądów – od którego momentu uprawianie sportu zaczyna być wyczynowe). Ubezpieczyciele robią wszystko, by nie wypłacać odszkodowań oszustom.

Niestety wiadomo też, że przy okazji dostaje się „szaraczkom”. Częstą praktyką ubezpieczycieli jest zaniżanie odszkodowań, o czym wie każdy, kto musiał naprawiać auto wykorzystując środki z odszkodowania.

Kredyt bez zapoznania się z warunkami

Z badania Moralności Finansowej Polaków wynika jeszcze jeden niepokojący wniosek. Aż 31,5 procent badanych nie widzi nic złego w zaciąganiu kredytu bez zapoznawania się dokładnie z warunkami spłaty. Oznacza to, że Polacy nie widzą nic nagannego w czymś, co zwyczajnie jest głupotą, która może się skończyć wizytą komornika.

A skoro o komorniku mowa, to prawie 30 procent z nas akceptuje pracę na czarno w celu uniknięcia spłaty długów, a ponad jedna czwarta nie widzi nic złego w przepisywaniu majątku na rodzinę, by uniknąć wierzycieli.

Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele, podobnie jak banki czy państwo, patrzą Polakom na ręce. My swoją drogą, też powinniśmy.

Reforma sądów uderzy we wszystkich. "Doktryna polityczna nigdy nie zrobiła dobrej gospodarki"

Więcej o:
Komentarze (28)
Niemal ćwierć miliarda złotych. Tyle próbowali wyłudzić Polacy od ubezpieczycieli
Zaloguj się
 • polsilver100

  Oceniono 8 razy 8

  A na ile ubezpieczalnie chcieli oszukać uczciwych ludzi którzy mieli prawdziwe szkody?Ile spraw znalazło drogę do sądu a ilu zrezygnowało bo ze złodziejami-ubezpieczalniami nie warto się sądzić?Ile ekspertyz zostaje zaniżonych przez ubezpieczycieli bo w katolickim narodzie każdy kto zgłosi szkodę to już podejrzany i złodziej?Takiej statystyki nikt nie prowadzi?Powiedzcie ile tysięcy skarg jest na ubezpieczycieli?

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 12 razy 8

  Przypomniał mi się przedwojenny dowcip - rozmowa dwóch współwłaścicieli fabryki:
  = Wiesz, zrobiłem świetny interes: ubezpieczyłem naszą fabrykę od pożaru, zalania, włamania i gradobicia
  = Hmmm... rozumiem pożar, rozumiem zalanie, włamanie i kradzież też... ale jak ty chcesz zorganizować gradobicie?!

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 7 razy 3

  Wyspecjalizowani oszuści robiący kasę na ustawianych "dzwonach" są bezkarni bo wiedzą co i jak "zainscenizować" żeby wygrać w sądzie ... a robi się (wyniki) przestępców z naiwniaków którzy czegoś tam nie dopilnowali jak to w Polsce ...

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 2 razy 2

  Wyludzanie i oszukiwanie to taka katopolacka tradycja, zasadniczo od zawsze, najpierw byli zaborcy, potem okupant, pozniej komuna a dzis to uszkodzenie genetyczne u duzej czesci. Oczekiwanie zmiany mentalnosci katopolactwa jest daremne.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 1 raz 1

  naród kombinatorów, naciągaczy i drobnych złodziejaszków
  Plus podwójna moralność a wszystko tłumaczone złą komuną, okupacją, zaborami etc.

  A gdyby nie te wady to nie było by zaborów ani komuny

 • kixx

  Oceniono 1 raz 1

  no tak
  Ubezbieczyciele "zanizaja" a Polacy "wyłudzaja"
  Pisanie o dwoch stronach ,ktore robia TO SAMO wobec siebie-czyli oszukuja i okradaja nawzajem jest smieszne i buduje negatywne emocje wobec tylko jednej z nich.
  Przeciez standardowa praktyka ubezpieczycieli jest wyludzanie od klientow pieniedzy przez celowe zanizanie odszkodowan.
  Jak Kuba Bogu...

 • maciacho30

  Oceniono 1 raz 1

  A ile wyłudzili od ludzi ubezpieczyciele? MILIARDY i tylko pod pretekstem tych 225mln i wyższych odszkodowań? To jest skok na kasę i zmowa cenowa w podwyżkach OC i AC! Do tej pory 800zł a teraz 2.000zł! PZU to hańba! Nie wypłacają odszkodowań należycie, a po zaniżonych cenach nawet o dziesiątki tysięcy złotych na aucie!

 • pe_ro

  Oceniono 3 razy 1

  A jak PZU wyłudza pieniądze od klientów? Zaniża odszkodowanie. Czy okradanie złodzieja jest niemoralne? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX