Kolejny cios w Kobe Steel po wybuchu afery. Ostrzeżenie dla branży lotniczej: "nie kupujcie od tej firmy!"

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) radzi producentom z branży lotniczej, aby wstrzymali się z używaniem materiałów z japońskiej firmy Kobe Steel.

Ostrzeżenie EASA to oczywiście pokłosie afery, który wybuchła w zeszłym tygodniu. Firma Kobe Steel przyznała wówczas, że przez lata (proceder mógł trwać nawet ponad 10 lat) fałszowała wyniki testów dotyczących trwałości i wytrzymałości produktów z miedzi i aluminium.

Odbiorcami produktów Kobe jest mnóstwo koncernów motoryzacyjnych, a także producenci pociągów, samolotów czy rakiet kosmicznych. Produkty niespełniające wymogów jakościowych miały trafić m.in. do Airbusa, Boeinga, Toyoty, Subaru, Mazdy, Mitsubishi, Hondy, Forda, General Motors czy Daimlera. Chodzi zarówno o materiały do produkcji karoserii, jak i silników czy śmigieł.

Łącznie, afera z materiałami ze sfałszowanymi certyfikatami od Kobe Steel może dotykać nawet ok. 500 firm. Choć na razie nie ma informacji o zagrożeniu bezpieczeństwa kierowców czy pasażerów samolotów, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego wydała ostrzeżenie w celu „podniesienia świadomości problemu w europejskim przemyśle lotniczym”.  

W biuletynie dot. bezpieczeństwa (tzw. Safety Information Bulletin) EASA  apeluje do firm z branży, aby te, do czasu określenia skali problemu z materiałami od Kobe Steel i ich wpływu na bezpieczeństwo, nie korzystały z produktów od japońskiej spółki i wybierały innych dostawców. EASA zasugerowała też, aby wszystkie firmy „wnikliwie przeanalizowały” swoje łańcuchy dostaw pod kątem sprawdzenia, czy i kiedy korzystały z produktów Kobe Steel.

Agencja dodała, że jest w ciągłym kontakcie z władzami Japonii w kwestii afery. Także amerykański Departament Sprawiedliwości wystąpił już od Kobe z żądaniem udostępnienia dokumentów o skandalu.

Sugeruje się, że odszkodowania i spory sądowe mogą kosztować japońską spółkę nawet 900 mln dolarów. Może się okazać, że Kobe Steel będzie musiało sprzedać kluczowe części swojego biznesu, aby nie zbankrutować.

Od wybuchu afery, kurs Kobe Steel na japońskiej giełdzie spadł o ok. 40 proc.

kurs Kobe Steelkurs Kobe Steel źródło: investing.com

***

Klimas: Tutaj był Jarmark Europa, jeansy marmurkowe z Turcji, a ja chciałam Paryż sobie robić [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (19)
Kolejny cios w Kobe Steel po wybuchu afery. Ostrzeżenie dla branży lotniczej: "nie kupujcie od tej firmy!"
Zaloguj się
 • senseiek

  Oceniono 2 razy 2

  Firmy same maja się tym zając??? Ogłupieliście??? Tym muszą się zając niezależni prokuratorzy i policjanci... w szczególności ludzie od badania katastrof lotniczych (w szczególności USA NTSB, bo oni maja największe doświadczenie w branży lotniczej).. tabuny ich (tzn. wszyscy)... i co najwyżej inżynierowie i managerowie tych firm, będą podawać dokumenty która partia materiału poszła do kogo...

  Inaczej za 5,10,15 lat dowiecie się ze jakiś samolot spadł bo mu się zepsuła cześć, i "przypadkiem" ta cześć była właśnie z kobe... i nikt jej nie namierzył W TEJ CHWILI...

  Zasuwać do roboty albo tysiące ludzi w przyszłości umrze przez was..
  jedna śrubka w newralgicznym miejscu nietrzymająca parametrów w samolocie może spowodować jego katastrofę..

  Inżynierowie lotniczy naprawiają samoloty używając części zamiennych, wsadzi cześć nietrzymającą parametrów i po paru latach będzie zmęczenie materiału i rozpadnie się.. Takie katastrofy JUZ miały miejsce w przeszłości..

 • anty_jar

  Oceniono 2 razy 2

  Ja pier..e. Teraz właśnie kupujcie
  - po pierwsze będzie tanio
  - po drugie nawet nie trzeba będzie sprawdzać, bo z fabryki towar wyjdzie po 10 testach sprawdzających
  Takie ostrzeżenia, to se w Dudę wsadzie, taki sam efekt jak z tego pożal się Boże niby "Prezydenta"

 • jaceq

  0

  Ostrzeżenie dla firm lotniczych: "Jest takie państwo, Polska. Nie sprzedawajcie mu swoich wyrobów, bo was wydutka jak Airbusa".
  To dlatego Antoni Makabrewicz ma problemy z unowocześnianiem armii.

 • qawsedrftg

  0

  Jak już Antoniemu i Komisji zabraknie kolejnych teorii smoleńskich, to może tego spróbować?

 • josner

  0

  Jeśli problem będzie dotyczył Polski, to wykpią się jak VW po swojej aferze.

 • klamczuchosiedlowy

  Oceniono 2 razy 0

  KOBE powinno zapłacić odszkodowania rodzinom ofiar każdej katastrofy lotniczej w której uczestniczył samolot, który mógł mieć jej materiały

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX