Raty kredytów w złotych mogą wzrosnąć szybciej niż oczekiwano. Mówi o tym większość członków RPP

Rafał Hirsch
Do niedawna większość osób z Rady Polityki Pieniężnej zakładała, że stopy procentowe nie zmienią się przez cały 2018 rok. W piątek aż dwie osoby z Rady dołączyły do grona tych, którzy dopuszczają wcześniejsze podwyżki. Tym samym układ sił w RPP istotnie się zmienił.

Większość się zmieniła

Sześć do czterech – tak wygląda obecnie układ sił w Radzie Polityki Pieniężnej jeśli chodzi o zwolenników i przeciwników szybszych podwyżek stóp procentowych, sądząc po ich publicznych wywiadach.

Piątkowe wypowiedzi Jerzego Kropiwnickiego i Jerzego Osiatyńskiego sprawiają, że skrzydło dopuszczające wcześniejsze podwyżki stanowi już w RPP większość.

W piątek Jerzy Kropiwnicki powiedział, że widzi niebezpieczeństwo narastania presji inflacyjnej. Jego zdaniem protest lekarzy - rezydentów może doprowadzić do rozszerzenia żądań płacowych w całej budżetówce. Z kolei sytuacja budżetowa przedstawiana przez rząd jako bardzo dobra zachęca do zwiększania żądań płacowych.

Dlatego Kropiwnicki opowiada się za pozostawieniem stóp bez zmian, ale tylko do połowy 2018 roku.

Z kolei Jerzy Osiatyński powiedział dziennikarzom, że jest zaniepokojony presją płacową i że jeśli będzie się ona dalej utrzymywać, to „być może decyzję o podwyżce stóp trzeba będzie podjąć wcześniej niż jest to teraz komunikowane. Może to być wcześniej niż w czwartym kwartale 2018”.

Zarówno Kropiwnicki, jak i Osiatyński powiedzieli, że więcej będzie wiadomo w listopadzie. Wtedy NBP opublikuje nowy raport o inflacji wraz z nowymi prognozami gospodarczymi.

Większość, ale bez prezesa

Już wcześniej, w poprzednich tygodniach o możliwości szybszej podwyżki stóp mówili też Łukasz Hardt, Kamil Zubelewicz, Eugeniusz Gatnar i Grażyna Ancyparowicz. Łącznie więc po stronie zwolenników szybszej podwyżki stóp w RPP może znajdować się już aż 6 osób, czyli większość. Nie ma jednak wśród nich prezesa NBP Adama Glapińskiego, który dotąd opowiadał się za pozostawieniem stóp procentowych bez zmian do końca przyszłego roku.

ZOBACZ TEŻ: Głos z Rady Polityki Pieniężnej: to, czego chce w gospodarce Jarosław Kaczyński, nie ma sensu. W przyszłości to może być ważny spór

Niewykluczone, że członkowie Rady nawet jeśli będą dysponować większością, to nie będą chcieli przeprowadzać pierwszej po pięciu latach podwyżki stóp wbrew prezesowi NBP. Jeśli jednak prezes Glapiński także zmieni zdanie, to sprawa będzie wyglądać na przesądzoną, a raty kredytów w PLN pójdą w górę już za kilka miesięcy. 

Pierwsza podwyżka od 2012 roku?

Spora część osób z kredytami bankowymi w Polsce nigdy nie odczuła skutków podwyżki oprocentowania. Ostatnią podwyżkę stóp procentowych mieliśmy w Polsce ponad 5 lat temu – w maju 2012 roku. Potem za to było aż 10 obniżek, a od marca 2015 roku oficjalne stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego się nie zmieniają.

Niedawno jednak w Polsce szybciej zaczęły rosnąć płace, pojawiła się też nie widziana od dawna inflacja. Rząd zakłada, że w 2018 roku średnia inflacja w Polsce sięgnie 2,3 procent. Celem polityki pieniężnej NBP jest utrzymywanie inflacji w okolicach 2,5 procent rocznie.

Więcej o:
Komentarze (46)
Raty kredytów w złotych mogą wzrosnąć szybciej niż dotąd oczekiwano. Mówi o tym już większość członków RPP
Zaloguj się
 • ja.szela

  Oceniono 14 razy 12

  Szanse na że inflacja będzie na poziomie 2,3% w 2018 są znikome. Moim zdaniem już w tym roku przekroczy cel inflacyjny.

 • anty_jar

  Oceniono 15 razy 11

  Bez inflacji ten nierząd nie dotrwa do końca kadencji, Koryto już wyschło. To bardzo dobrze widać na przykładzie np. służby zdrowia. Obiecanka, że w 2025 roku będzie na leczenie ponad 6 % PKB. Nieźle, bo to nie będzie już ich problem. W międzyczasie odbędą się 2 razy wybory parlamentarne. Ja równie dobrze mogę obiecać, że w przyszłym życiu zostanę świętym.

 • Oceniono 16 razy 10

  no to niech doją jeleni ,ja nie korzystam z ofert kredytowych banku ,nauczony doświadczeniem życiowym,trochę cierpliwości i kupno wymarzonego dobra wychodzi zdecydowanie taniej....... i przy tym żadnego długu,obowiązku spłaty i stresu.

 • janunia6

  Oceniono 7 razy 5

  Rola RPP już dawno straciła na znaczeniu.
  W czasach gospodarki globalnej " zwalczanie" inflacji mija się z celem albowiem najczęściej nie wiadomo gdzie
  jest zródło inflacji. Jeżeli np. Chińczycy zaczęli konsumować więcej masła ma to bezpośredni wpływ na ceny masła
  w Polsce. Ciekawy jestem jak RPP chce tą " maślaną " inflację pohamować?
  Wzrost oprocentowania ma duże znaczenie z innego powodu. Powoduje mianowicie wzrost wartości PLN
  co jest ważne przy gwałtownym wzroście zadłużenia. Maleją koszty obsługi.

 • mondrian4

  Oceniono 11 razy 5

  Cóż... Wibor wzrosnie znaczie wcześniej niż RPP podniesie stopy. Wystarczy pewność ze taki trend nastapi a banki Wibor podniosą. A to od wiboru zależą kredyty i tak naprawdę lokaty, ale te i tak będa niżej oprocentowane niż poziom inflacji. A Glapiński...cóz. To człowiek madry inaczej. z grzecznoscinie napiszę kim on jest i gdzie jego miejsce. jego jedyną kompetencją jest bezwgledna lojalność w lizaniu d..y kurdupla

 • michaelus_maximus

  Oceniono 4 razy 4

  "od marca 2015 roku oficjalne stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego się nie zmieniają"

  LOL, a są jakieś nieoficjalne stopy NBP? :D

 • zdzisiek66

  Oceniono 3 razy 3

  Podwyżka stóp o min 0,25 pp powinna nastąpić już teraz. Za pół roku będzie już za późno. Zresztą, jest dyskusyjne czy niewielka podwyżka stóp w ogóle w obecnych warunkach będzie miała realny wpływ na inflację.

 • barakuda62

  Oceniono 3 razy 3

  No i to pokazuje prawdziwe oblicze i sukcesy Dojnej Zmiany, na razie RPP tylko straszy, po Nowym Roku zaczną przekonywać, na Wielkanoc "niechcem, ale muszem" a do końca roku zaczniemy podróż "windą do nieba" a ockniemy się w inflacyjnym dwucyfrowym piekle, cóż jak się tej hołoty nie wypier'doli "dogonimy" gospodarczo Grecję...ale w długach

 • drugiepietro

  Oceniono 3 razy 3

  Inflacja galopuje w najlepsze i wkrótce nawet ślepi i głusi miłośnicy "dobrej zmiany" dostrzegą, że przybyła i w najlepsze rozgościła się w naszej gospodarce. Ciekawe co wówczas zrobią? Czy pogonią polityków rozdających nasze pieniądze jak pijany ze szczęścia beneficjent Toto Lotka? A może zwyczajnie zażądają kolejnej pięćsetki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX