Biedronka wciąż rośnie. Większe zyski zawdzięcza między innymi "Gangowi Świeżaków"

Pogoń za "Świeżakami" najwyraźniej opłaca się głównie Biedronce. Cała grupa Jeronimo Martins na świecie również rośnie w szybkim tempie.

Sprzedaż Biedronki wzrosła w trzech kwartałach 2017 roku o 13,1 procenta licząc w euro, a o 10,7 procenta licząc w złotówkach. W samym trzecim kwartale wzrost sprzedaży to 10,5 procenta. Nieco wolniej rośnie sprzedaż ze wskaźnikiem LfL (bez nowo otwieranych placówek) – od stycznia do września urosła o 9 procent (w trzecim kwartale 8,9 proc.). Wzrosty portugalska sieć zawdzięcza skupianiu się na promocjach oraz akcjach lojalnościowych (np. "Gang Świeżaków"). Łączne przychody Biedronki między styczniem a wrześniem osiągnęły poziom 8,1 miliarda euro.

Sprzedaż spółek grupy Jeronimo MartinsSprzedaż spółek grupy Jeronimo Martins fot. JM

Wysoka sprzedaż przekłada się, w przypadku Biedronki, również na wysokie zyski. Zysk EBIDTA spółki wyniósł 583 miliony euro w tym okresie, co oznacza wzrost o 13,9 procenta w stosunku do porównywalnego okresu 2016 roku. To wszystko udało się osiągnąć pomimo rosnących kosztów pracy, które najwyraźniej (przy odpowiednich staraniach) nie muszą oznaczać mniejszych zysków.

Dobry wynik EBITDA jest bezpośrednim skutkiem skupienia na sprzedaży i mocnego wskaźnika LfL, co skompensowało rosnące koszty pracy

– czytamy w komunikacie prasowym Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka.

Zysk EBIDTAZysk EBIDTA fot. JM

Biedronka nie spoczywa na laurach i intensywnie inwestuje w posiadane sklepy oraz otwiera nowe. Dotychczas w 2017 roku otwartych zostało 46 nowych Biedronek, przy czym netto liczba sklepów wzrosła o 31, gdyż 15 zamknięto. Oprócz tego odświeżono 150 sklepów, by lepiej dostosować je do potrzeb klientów. W końcu września Biedronka miała w Polsce 2753 placówki. W Polsce rozwija się też sieć drogerii Hebe, która zwiększyła sprzedaż do 115 milionów euro i miała już 166 placówek.

Nie tylko w Polsce

Podczas gdy Biedronka pozostaje perłą w koronie Jeronimo Martins – całe przychody grupy wyniosły w dziewięciu miesiącach 2017 roku 11,926 mld euro – najszybciej rośnie sieć sklepów JM w Kolumbii. Sklepy pod marką ARA zanotowały imponujący niemal 80 procentowy wzrost przychodów z 162 mln euro w 2016 (styczeń-wrzesień) do 289 mln w 2017. Wzrost ten wiąże się jednak z intensywnymi inwestycjami, które sprawiły, że ARA tymczasem przynosi straty.

Wolniej rosły za to przychody portugalskiej sieci Pingo Doce, która urosła tylko o 2,4 procenta. Łączne przychody na poziomie 2,7 mld euro. Słabo wypadł też zysk EBIDTA, który Jeronimo Martins tłumaczy gorszym wynikiem LfL w trzecim kwartale 2017 roku. Zysk EBIDTA grupy wzrósł z 627 mln euro w 2016 do 669 mln w 2017 (styczeń-wrzesień) pomimo intensywnych inwestycji w Kolumbii.

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (9)
Biedronka wciąż rośnie. Efekt "Gangu Świeżaków"?
Zaloguj się
 • jeak

  Oceniono 1 raz 1

  Z pewnością przyczyniła się do tego możliwość płacenia kartami płatniczymi. Kiedyś tam nie kupowałem, teraz tak - jest dużo sprawniej.

 • takaprawda2015

  Oceniono 1 raz 1

  Nie sprzedaż wzrosła, a ceny wzrosły mniej więcej o tą wartość.

 • jan-ru

  Oceniono 1 raz 1

  500+ DZIAŁA.

 • rasta-mw

  Oceniono 1 raz 1

  to może tydzień kolumbijski? np. wino z koki, herbatę z koki, ciastka z koki, albo energetyczny napój Coka-Sek ;)

 • Darek Ziele

  Oceniono 3 razy -3

  Moze w pracowników niech zainwestują. I przestaną ich traktować jak białych murzynów. I w informatykę, bo terazniejsze akcje promocyjne to jakas katastrofa. Cenowka swoje, gazetka swoje, kasa swoje, a personel jeszcze co innego wie.

 • darek.1306

  Oceniono 4 razy -4

  fajnie ze swietne z tym tylko ze ta kasa w wiekszosci opusci nasz kraj i to tylko przez donosicieli i płaczkow z PO i nowoczesnej z durną bienkowska na czele za brak podatkow do tych ze sklepow wielkopow..Wszak to tylko efekt 500+ .A swoją droga to i tak wszystko podrozało bez podatkow a 70%kasy z 500ląduje w tych sklepach .No ale jak totalnie to totalnie w dupie miec sprawy polskie wazne zeby PISiory oberwaly żałosne lemingi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX