Wiatr się opłaca konsumentom. W ten weekend Niemcom być może trzeba będzie płacić za korzystanie z prądu

Andrzej Mandel
Energia wiatrowa

Energia wiatrowa (Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta)

Energii z wiatru jest tyle, że ceny energii w Niemczech będą weekend ujemne. Niemcy produkują z wiatru niemal tyle prądu, ile wszystkie elektrownie w Polsce.

Weekend w Niemczech zapowiada się wietrznie, co będzie skutkować kolejnym rekordem produkcji energii z wiatru. Analitycy prognozują, że w niedzielę energii w niemieckiej sieci będzie więcej niż wynosi zapotrzebowanie i jej ceny spadną poniżej zera. Ujemne ceny za energię już się w Niemczech zdarzały, ale w najbliższy weekend pierwszy raz mają szansę utrzymać się przez cały dzień. Niemieccy producenci prądu mogą mieć więc dwa wyjścia – albo dopłacać odbiorcom, by pobierali więcej prądu albo wyłączyć turbiny, by zmniejszyć moc.

Jak twierdzi Bloomberg, prognozuje się, że w niedzielę o rano moc niemieckich elektrowni wiatrowych sięgnie 39 190 megawatów. To połowa zapotrzebowania na prąd w Niemczech i równowartość produkcji 40 przeciętnych reaktorów w elektrowniach jądrowych. To także niemal tyle, ile wynosi moc zainstalowana wszystkich polskich elektrowni (41 296 MW na dzień 31.12.2016 r.)  Moc elektrowni wiatrowych u naszych zachodnich sąsiadów stanowi już jedną trzecią mocy zainstalowanej i nadal będzie rosnąć. Niemcy planują w tym roku podnieść moc tego typu instalacji o 9 procent.

W Europie moc elektrowni wiatrowych pokrywa około 10 procent zapotrzebowania na energię. W Polsce, na koniec 2016 roku pokrywane było około 7,5 procenta zapotrzebowania energetycznego. Do 2020 Polska zobowiązała się do 19,13 proc. udziału energii z OZE w ogólnej produkcji. Koszt produkcji energii z wiatru spada i będzie spadać – według Bloomberg w ciągu najbliższych 20 lat koszt produkcji prądu w elektrowniach wiatrowych spadnie o 71 procent. Dotychczas subsydiowani producenci energii z wiatru powoli przestają potrzebować pomocy państwa – w Niemczech ma powstać elektrownia wiatrowa budowana bez wsparcia państwa.

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Zobacz także
 • Zakład napraw taboru kolejowego PKP CARGO w Szczecinie Konflikt we władzach państwowej spółki. Prezes PKP Cargo odchodzi ze stanowiska
 • JetBlue Toaletowy sposób, by upchnąć na pokładzie samolotu więcej pasażerów. Jest tylko jedno "ale"
Komentarze (150)
W ten weekend Niemcom być może trzeba będzie płacić za korzystanie z prądu
Zaloguj się
 • kertog123

  Oceniono 55 razy 35

  Niemcy myślą 20 lat do przodu, Polacy rozpamietują 50 lat do tyłu ( komunizm, złonierze zaklęci, powstanie itp). Dlatego oni sa bogac. Dlatego przodują praktycznie we wszystkim, dlatego za kilka lat bedą jeżdzili elektrycznymi samochodami tankujac je w nocy z sieci praktycznie za darmo, dlatego jeszcze długo bedziemy od nich kupowac samochody a nie oni od nas

 • thelma333.3

  Oceniono 12 razy 10

  Chwileczke, czy ja dobrze rozumiem: panstwo czyli podatnicy subsydiuja WSZYSTKIE elektrownie wiatrowe w Niemczech? bo bez doplat sa nieoplacalne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane