Stało się - po raz pierwszy od czasów PRL w sklepach brakuje jajek. Na regałach pusto

Robert Kędzierski
Konsumenci coraz dotkliwiej odczuwają problem braku jajek. Towaru, który do tej pory uznawaliśmy za łatwo dostępny, często po prostu nie ma na sklepowych półkach. A może być jeszcze gorzej.

Eksperci ostrzegali, a teraz staje się to faktem. W polskich sklepach zaczyna brakować jaj. Na puste regały w jednej z warszawskich Biedronek natknął się dziś nasz reporter. Od czytelników dowiadujemy się, że sytuacja wygląda podobnie w całej Polsce.

Kiedy jajek nie ma nawet w Biedronce, wiesz już, że na rynku dzieje się coś dziwnego. Faktycznie - sprawdzają się najbardziej pesymistyczne przewidywania. Towaru, który do tej pory uznawaliśmy za łatwo dostępny, dziś zwyczajnie w  sklepach nie ma.

Okazuje się bowiem, że krajowe jaja trafiają coraz częściej za granicę. Odbiorcy spoza Polski są bowiem w stanie zapłacić za nie więcej. I to dużo więcej. 

Polskie jaja podbijają świat

To, co jest powodem zmartwienia dla konsumenta, nie musi być wcale złe dla producentów. Jak tłumaczy Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, zagraniczni odbiorcy płacą polskim producentom za jedno jajo klasy M, czyli średniej wielkości, od 45 do 50 groszy. W polskich marketach takie jajko kosztuje 37-39 groszy, z czego do hodowcy trafia nie więcej niż 33 grosze.

Zdaniem dyrektora Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz problemy z podażą jaj wystąpiły w najgorszym momencie, czyli kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem.

Jeśli nie zdarzy się coś niezwykłego, możemy mieć do czynienia z sytuacją bez precedensu. Po raz pierwszy po 1989 roku możemy mieć do czynienia z brakami jaj

- uważa Mariusz Szymyślik.

Zwiększone zainteresowanie polskimi jajami w całej Europie wynika głównie z wykrycia fipronilu (toksycznego środka służącego m.in. do zwalczania insektów) na fermach niosek w Europie Zachodniej. Głównie w Belgii, Holandii i Niemczech. Wielu wytwórców jaj w tych krajach musiało zlikwidować stada niosek lub zastopować dostawy swoich produktów na rynek. Do tego dochodzą jeszcze kłopoty z grypą ptaków we Włoszech, które są jednym z czołowych producentów jaj.

Czytaj też: Dyskonty coraz mniej przychylne dla tanich jaj. Dlaczego?

Zawirowania na rynku sprawiły, że cena jaj wzrosła o kilkadziesiąt procent. Wkrótce  jedno jajko może kosztować nawet  1 zł. Trzeba się także spodziewać problemów z jajkami w czasie świąt. Musimy też liczyć się z tym, że kiedy zachodni producenci odzyskają moce produkcyjne cena jaj w Polsce nie spadnie już do dawnego poziomu.

***

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (224)
Stało się - po raz pierwszy od czasów PRL w sklepach brakuje jajek. Na regałach pusto
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 43 razy 27

  Ciekawe, że jak ceny towarów rolnych i hodowlanych są bardzo niskie, to budżet (czyli podatnik) ma obowiązek dopłacać hodowcom czy rolnikom i wykupować niechodliwy towar powyżej wartości, byle hodowca czy rolnik nie poniósł strat. Ale jak ceny są bardzo wysokie, to jakoś hodowca czy rolnik nie ma obowiązku odpłacić podatnikowi za poniesione koszty i dostarczyć mu towaru po niższej cenie, tylko sprzedaje po wyższych cenach za granicę.

 • pedro.666

  Oceniono 43 razy 15

  Zaraz, zaraz, to idzie za szybko!!! Za Gierka kartki na cukier były dopiero w PIĄTYM roku rządów, a tu się szykują już w DRUGIM/TRZECIM??? Kurde, moment, bo - analogicznie - liczyłem na pałowanie robotników dopiero w 2020, a stan wojenny w 2025, a teraz miały być jeszcze 2 lata cudu gospodarczego... świat współczesny jednak cholernie przyśpiesza... może lepiej JUŻ kupować dolary i wyjeżdżać?! Co radzicie?

 • klm747

  Oceniono 4 razy 4

  Kędzierskiego przesunęli do działu spożywczego?
  tu sie też pewnie ten durak nie sprawdzi...

 • dublet

  Oceniono 16 razy 4

  Znuw winien zachud! Jak za gomułki i gierka! Nasza socjalistyczna gospodarka kwitnie, rośnie w siłę a ludzio rzyje się dostatnio!

 • kajman6

  Oceniono 6 razy 4

  Ciekawe.." zagraniczni odbiorcy płacą polskim producentom za jedno jajo klasy M, czyli średniej wielkości, od 45 do 50 groszy"...
  ha ha ha !! Kto tyle płaci ???
  W Szwecji np. jajko tej klasy w NETTO kosztuje na " PÓŁCE" ca 1.3 SEK czyli ca 55 GROSZY !!! a gdzie koszty np. transportu ??
  Podobna sytuacja z masłem. Masło zdrożało w szwedzkim Lidlu w ciągu ostatnich 5 miesięcy nie więcej niż 15 % !!!
  Polacy jak zwykle są " waleni" przez swoich rodaków.
  To Naród złodziei i kombinatorów.

 • onepiotrek

  Oceniono 6 razy 4

  ale jaja...

 • hermilion

  Oceniono 8 razy 4

  Może poszukacie na podwórku Jakiego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX