mObywatel - Anna Streżyńska prezentuje "jedno z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na świecie"

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało w poniedziałek oficjalnie bezpłatną aplikację mObywatel, za której pośrednictwem w przyszłości, będzie można m. in. wylegitymować się elektronicznym dowodem osobistym.

mObywatel, który została uruchomiony w niedzielę, to jak powiedziała dziś szefowa resortu cyfryzacji, Anna Streżyńska „jedno z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na świecie”. Pozwala na szybki dostęp do własnych mDokumentów, którymi w przyszłości będą cyfrowy dowód osobisty i rejestracyjny, karty pojazdu, prawo jazdy, e-legitymacja szkolna i studencka, a także karty uprawniające do parkowania czy uzyskania zniżek z uwagi na wiek lub niepełnosprawność.

Póki co jednak, pierwszą usługą dostępną w aplikacji na Androida (w przyszłości obsługiwane mają też być pozostałe systemy operacyjne), którą można pobrać ze sklepu Google Play, jest mTożsamość. Korzysta ona z aktualnych danych w rejestrach państwowych jak np. imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL czy zdjęcie. Przydatna może być np. w przypadku stłuczki samochodowej.

Automatyczne zapisywanie i pobieranie danych

- „Za pomocą mTożsamości potwierdzimy swoją tożsamość w kontaktach z innymi obywatelami. Podczas przykładowej stłuczki samochodowej wyświetlimy swoje dane na ekranie telefonu, a następnie przekażemy je drugiej osobie – na telefon. Wtedy też automatycznie pobierzemy i zapiszemy w swoim telefonie jej dane”.

mDokumentymDokumenty Ministerstwo Cyfryzacji

Bezpieczeństwo przekazania danych zostanie potwierdzone certyfikatem Ministerstwa Cyfryzacji, który dostaniemy w chwili aktywacji aplikacji. Wymiana możliwa będzie tylko część dostępnych danych (imię i nazwisko, zdjęcie i numer dowodu oraz informację, kto go wydał) oraz jeśli mObywatela będą mieć obydwaj uczestniczy zdarzenia.

Co ważne, mTożsamość, choć podaje niektóre dane z dowodu osobistego, to go nie zastępuje. Ani w banku, ani w urzędzie, ani też podczas kontroli drogowej czy podczas przekraczania granicy.

Anna Streżyńska zapowiedziała natomiast, iż jej resort pracuje nad tym, aby wkrótce w aplikacji „pojawiły się nowe mDokumenty - mDowód Osobisty czy mPrawo Jazdy”. Przybliżony termin udostępnienia elektronicznego dowodu to wiosna przyszłego roku.

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (250)
mObywatel - Anna Streżyńska prezentuje 'jedno z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na świecie'
Zaloguj się
 • bling.bling

  Oceniono 43 razy 35

  Czyli jest to taka elektroniczna kopia dokumentów kompilowanych przez obywateli i na ich koszt w tradycyjny ręczny sposób. To ma być ta innowacja? Istotną poprawą byłaby rzeczywista możliwość rejestracji samochodu, dziecka, wyrobienia paszportu itd w sposób elektroniczny bez konieczności spędzania czasu w urzędzie. To jest wymierny czynnik przewagi administracji elektronicznej a nie budowanie dostępu do danych tak czy inaczej gromadzonych przez rząd.

 • occam

  Oceniono 33 razy 27

  Innowacha że hoo hooo. A teraz niech Pani Streżyńska, do której 10 lat temu miałem jeszcze jakiś szacunek, zobaczy jaki system E- nie tylko dokumentów ale całego państwa ma Estonia i niech przestanie opowiadać bajki o jedynych na świecie, bo to że część społeczeństwa posiadające dane urządzenie bedzie mogło coś tam , nie jest żadną innowacyjnością, tylko kolejnym podziałem na biednych i lepiej usytuowanych.

  W Estonii (jak i zapewne i innych krajach) można zarejestrować itd itp pojazd online itd itp jak i wielę innych spraw urzędowych i nawet recepty są w "koszyku" przyporządkowanym do danej osoby (nr ID). O dziwo system nie został wprowadzony tam w tym roku, tylko już dobrych kilka lat temu.
  W Polsce sukcesem i innowacą jest to że dowód osobisty będzie w smartfonie. Przepraszam, ile do tej pory kosztowały pomysły Pani Streżyńskiej ? A ile kosztowała nas nieudolnośc Boniego w MC przy prowadzeniu cepików które ciągle nie działają. Potwierdzanie certyfikatami też zalatuje bzdurą. To jak się w końcu scyfryzujemy to ile będę miał tych certyfikatów, każdy do innego e-systemu?

  Gdzie jest CBA czy inna policja gospodarcza od niegospodarności ? Czasy Boniego powinny być prześwietlane przez każdy uprawniony resort.

  "Co ważne, mTożsamość, choć podaje niektóre dane z dowodu osobistego, to go nie zastępuje. Ani w banku, ani w urzędzie, ani też podczas kontroli drogowej czy podczas przekraczania granicy."

  To zdanie podsumowuje sens wydania pieniędzy na ten system... Na prześwietlanie decyzji Pani Streżyńskiej też przyjdzie czas.

 • rozterka47

  Oceniono 16 razy 12

  szkoda ,że ze wszystkim innym jesteśmy do tyłu , z XIX wieczną mentalnością rządzących włącznie

 • lekarzzewsi

  Oceniono 10 razy 10

  Równie dobrze, można nosić ze sobą kserokpię dowodu. Tyle samo warta.

 • kniazwitold

  Oceniono 10 razy 10

  Ministerstwo pisyzacji zaprezentowało najnowocześniejsze na świecie narzędzie do inwigilowania i śledzenia obywateli.

 • lajosz3

  Oceniono 11 razy 9

  Mili Państwo.

  Chociaż jestem PiS-owcem, to tak debilnego projektu już dawno nie widziałem.

  Po jaką cholerę tworzyć coś, co nie służy w zasadzie do niczego ?

  Ale ... ciekawie jest już teraz.

  Otóż, skończyła mi się ważność dowodu osobistego, więc trzeba było wyrobić nowy.
  Postanowiłem skorzystać z platformy EPUAP żeby nie ruszać dupska z domu, bo poniekąd po to właśnie owa platforma powstała.

  Wypełniam więc wniosek o wymianę dowodu za pomocą w/w EPUAP .
  Wniosek zostaje ZATWIERDZONY, czyli przyjęty do realizacji.
  Pozostaje tylko czekać na powiadomienie o odebraniu nowego dowodu pomyślałem i ... zapomniałem, że wypełniałem jakiś wniosek.
  Na drugi dzień dzwoni do mnie pani z urzędu miasta i twierdzi, że otrzymali mój wniosek, ale .... NIE MOGĄ go zrealizować bo jest niepełny, powtórzę, NIEPEŁNY, czyli że nie podałem imion rodziców i kilku (już nie pamiętam) innych rzeczy potrzebnych do realizacji wniosku.
  Na to ja, że przecież wniosek PRZESZEDŁ przez elektroniczną procedurę wypełniania takiego wniosku, więc jeśli brakowałoby danych, to po prostu nie przepuściłoby mnie dalej, a skoro przepuściło i złożyłem pod nim elektroniczny podpis, po czym wylądował w urzędzie miasta, to znaczy, że wszystkie potrzebne dane są w nim zawarte.
  Pani na to, że ... no tak, no.... ale ... no oni potrzebują tych imion rodziców itp.
  Ja na to, że to WYMIANA dowodu na nowy i że w między czasie (jestem 50+) nie wymieniłem rodziców na innych i stąd zapewne w formularzu elektronicznym nie było konieczności podawania tych nieszczęsnych imion.
  Nie przekonało to pani z urzędu i z uporem godnym osła, zażądała uzupełnienia "BRAKUJĄCYCH" danych.
  Dzwonię więc do jakiejś rządowej instytucji (już nie pamiętam co to było) która jest odpowiedzialna z ten cały EPUAP i jego funkcjonowanie, przedstawiam w/w sytuację ze szczegółami, a pani urzędniczka ze spokojem stwierdza, że UWAGA , to niemożliwe, ale .... że sprawdzi i żeby poczekać chwilę.
  Czekam, ale słyszę w słuchawce, jak jedna pani do drugiej pani, a ta do trzeciej i chyba jeszcze do jednej, a wszystko po to, żebym usłyszał, że UWAGA .... to niemożliwe o czym ja mówię i że taka sytuacja nie mogła mieć miejsca.
  OK. przedstawiam pani od EPUAP-u numer wniosku, numer potwierdzenia przyjęcia tego wniosku i chyba numer przyjęcia wniosku do realizacji, czyli zwrotną z urzędu miasta.
  Pani sprawdza, sprawdza .... i po około 5-6 minutach stwierdza, że UWAGA, wniosek wypełniony jest/był prawidłowo.
  Na to ja, że wiem o tym i bez niej, a dzwonię do niej żeby się dowiedzieć, dlaczego skoro wniosek wypełniony jest prawidłowo, pani w urzędzie miasta twierdzi, że brakuje danych i że nie zajmie się procedurą tak długo, jak długo tych danych nie podam.
  Pani od EPUAP stwierdza ponownie, że UWAGA, ... to niemożliwe.
  Na to ja, że dziękuję za rozmowę i że prędzej dogadam się ze słupem przydrożnym niż z jakimkolwiek urzędnikiem.

  Konkluzja:
  Po jaki Ch_j cała ta cyfryzacja, skoro takich pierdół nie można załatwić w sensowny sposób ?

 • jagopa

  Oceniono 8 razy 8

  Znowu wypiedrolono kase na glupi, bezmyslny projekt, ani nowoczesny, ani bezpieczny. Teraz hakerzy beda mieli wszystki w jednym miejscu. Jak zwykle pisplama....

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 8 razy 8

  Cep opakowany w kombajn na rżysku po skoszeniu Konstytucji.
  Rzeczywistość prawną, paniusiu, najpierw należy zdefiniować w ustawach, a dopiero potem tankować gadżetami za moją kasę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX