Białystok dostanie pieniądze na lotnisko. Czy jest potrzebne? Prognozy pokazują, że tak

Andrzej Mandel
Sejmik województwa podlaskiego zwiększył wsparcie finansowe, jakiego udzielił miastu Białystok na rozbudowę lotniska Krywlany. Po raz kolejny wraca pomysł na budowę regionalnego portu na Podlasiu.

Białystok ma szanse, aby rozstrzygnąć przetarg na rozbudowę lotniska w Krywlanach. Sejmik województwa podlaskiego zwiększył bowiem wsparcie tej inwestycji z 8 na 16 milionów złotych. Dzięki temu zgromadzona przez miasto kwota 31 mln zł może, wraz ze wsparciem województwa, wystarczyć na rozstrzygnięcie przetargu, w którym złożono dwie oferty - Budimexu na 62 mln zł i polsko-litewskiego konsorcjum na 44 mln zł.

Lotnisko w Krywlanach funkcjonuje dziś jako lotnisko sportowe, z którego korzystają też służby ratunkowe. Samorządowcy chcieliby przebudować obiekt tak, by mogły na nim lądować samoloty zabierające do 50 pasażerów. Podobnej wielkości lotnisko budują (we współpracy z firmą Forte) pobliskie Suwałki.

Z inwestycji w regionalny port lotniczy już raz na Podlasiu rezygnowano. W poprzedniej kadencji samorządu uznano, że koszty inwestycji, jak i późniejszego utrzymania regionalnego portu lotniczego będą zbyt duże. Pomysł wrócił w obecnej kadencji.

Czytaj też: Co z Centralnym Portem Komunikacyjnym? W rządzie już pierwsze zgrzyty

Nowe lotniska będą potrzebne?

Optymistyczne podejście samorządowców wydają się wspierać m.in. prognozy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który szacuje, że tylko do 2035 roku ruch pasażerski na polskich lotniskach wzrośnie aż trzykrotnie w stosunku do 2016 roku.

Oznaczałoby to, że obsłużonych zostanie nawet 94 mln pasażerów. W obecnym roku przez polskie lotnictwa przewinąć się ma 39 mln osób, a w pierwszym półroczu było to już 17 mln. Najwięcej pasażerów obsługują porty w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Prezes ULC Piotr Samson zwraca jednak uwagę na nierównomierne natężenie ruchu. Największe lotniska rosną szybko, podczas gdy wiele mniejszych przeżywa kłopoty.

W pierwszym półroczu 2017 roku spadła (w porównaniu do 2016 r.) liczba pasażerów w portach w Bydgoszczy i Łodzi. Nieznacznie zwiększył się ruch w Lublinie, a procentowo dobre wyniki Olsztyna i Radomia (wzrost o 615 proc. w Olsztynie i ponad 100 proc. w Radomiu) wynikały z niskiej bazy, i w liczbach bezwzględnych wciąż prezentują się  bardzo słabo. Olsztyn obsłużył ok. 46 tysięcy pasażerów, a Radom nieco ponad 5,7 tys.

Ciężko stwierdzić dziś, czy samorządowcy, planując lotnisko w Krywlanach, wzięli pod uwagę plany rządu dotyczące Centralnego Portu Lotniczego, czy też czas potrzebny mieszkańcom Podlasia, by dostać się na warszawskie lotniska (Okęcie, Modlin). Warto zwrócić uwagę, że po zakończeniu remontów na linii Białystok-Warszawa, mieszkańcy Białegostoku będą mogli w niecałe 3 godz. dostać się do portu lotniczego im. Chopina. Tylko nieco dłużej może potrwać podróż do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (54)
Białystok dostanie pieniądze na lotnisko
Zaloguj się
 • honorny

  Oceniono 16 razy 10

  Urząd Lotnictwa Cywilnego w swoich szacunkach nie bierze pod uwagę, że w 2035 roku Polska będze miała zamknięte wszystkie granice, a ludzie, żeby wyjechać, będą się musieli zgłaszać do lokalnej komendy milicji po paszport, z pozwoleniem na wyjazd wydanym przez funkcjonariusza jedynie słusznej partii. A to oznacza znaczną redukcję zapotrzebowania na loty.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 10 razy 8

  no nie sorry - ale samoloty na 50 osób własnie NIE mają sensu

  chciałbym zwrócić uwagę ze takich samolotów nie posiada ani WIZZ ani Ryan, a takimi samolotami latają ludzie do UK do pracy (to generuje ruch)

  do Warszawy jest za blisko, by z Białegostoku tam latali, a gdzie indziej...???? i z kim przede wszystkim...

 • captain_planet

  Oceniono 5 razy 5

  W Radomiu prognozy ruchu też były optymistyczne...

 • kzet69

  Oceniono 7 razy 5

  Lotnisko w każdej gminie, a co!!! A że puste? Że po 3 samoloty dziennie latają, co tam stać nas, wstaliśmy z kolan!

 • swinton

  Oceniono 6 razy 4

  Rozebrać radomskie i elementy wykorzystać na Podlasiu.
  Wyjdzie taniej.

 • kataryniarski

  Oceniono 6 razy 4

  HAHA! Po Radomiu, i Białymstoku następne w kolejności są:

  1) Brześć (co by wtedy już była p.o. premiera mogła czarterem z domu po kaszankę do GSu lecieć!)
  2) Kłodzko
  3) Częstochowa - może papież przyleci i medalik kupi???

  Oto Wolska PiS.

 • justas32

  Oceniono 2 razy 2

  Mam wrażenie że w Polsce Porty Lotnicze powstają tylko po to by oskubać Unię i Państwo na kasę ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX