Bezrobocie w Polsce mamy rekordowo niskie. Ale naprawdę ciekawie robi się, kiedy zajrzymy głębiej do Eurostatu

Już chyba trochę przyzwyczailiśmy się do informacji o spadającym bezrobociu. Tak dzieje się od miesięcy, a informuje o tym zarówno GUS, jak i unijny urząd statystyczny. Jeśli jednak spojrzeć głębiej w dane Eurostatu, niektóre wyliczenia mogą zaskoczyć.

Stopa bezrobocia w Polsce spadła właśnie do 4,6 procent. Pracy na polskim rynku nie może znaleźć 791 tysięcy osób. To naprawdę niewiele, ale jeśli zajrzymy do tych danych głębiej, to widać, że byłoby jeszcze niższe, gdyby nie młodzi.

Stopa bezrobocia wśród ludzi w wieku poniżej 25 lat w Polsce we wrześniu sięgnęła 13,8 proc. Z kolei, jeśli wziąć pod uwagę tylko osoby w wieku 25-74 lata, bezrobocie wśród nich to zaledwie 3,8 proc. Czyli wśród osób po 25 roku życia bezrobocie praktycznie nie istnieje. Natomiast ogólne statystyki mocno zawyżają nam najmłodsi bezrobotni.

Ale to nie tylko polski trend i nie jest u nas pod tym względem najgorzej. Najwyższe bezrobocie młodych jest na południu Europy - w Grecji (42,8 proc., z tym, że to dane za lipiec), Hiszpanii (37,2 proc.) i Włoszech (35,7 proc.), średnia unijna 16,6 proc. W całej UE stopa bezrobocia dla osób w wieku 25-74 lata we wrześniu wyniosła 6,9 proc.

Według wyliczeń Eurostatu, we wrześniu Polsce ze stopą bezrobocia 4,6 procent utrzymuje się w unijnej czołówce kilku najlepszych krajów. Wyprzedzają nas tylko Wielka Brytania, Węgry (przy czym tutaj ostatnie dostępne dane pochodzą z sierpnia), Malta, Niemcy i pozostające od dawna na pierwszym miejscu Czechy (jeszcze sporo nam do nich brakuje, bo ich bezrobocie to zaledwie 2,7 procent). Unijna średnia za wrzesień to 7,5 procent, najniżej od listopada 2008 roku.

Eurostat liczy stopę bezrobocia trochę inaczej niż polski GUS, uwzględnia tylko te osoby, które faktycznie szukają pracy, podczas gdy GUS bierze pod uwagę zarejestrowanych bezrobotnych, także tych, którzy pracy nie szukają.

O najnowszych danych GUS więcej tutaj: Stopa bezrobocia to już tylko 6,8 procent. We wrześniu liczba bezrobotnych zmalała o 19 tysięcy osób

Ale z wyliczeń obu urzędów wynika jedno: stopa bezrobocia nam spada.

Bezrobocie w UE we wrześniuBezrobocie w UE we wrześniu Eurostat

+++

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (47)
Bezrobocie w Polsce mamy rekordowo niskie. Ale naprawdę ciekawie robi się, kiedy zajrzymy głębiej do Eurostatu
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 28 razy 20

  Gdyby miliony młodych nierzadko dobrze wykształconych ludzi nie wyjeżdżało z Polski "za chlebem", to wynik byłby pewnie zaskakująco inny.

 • tojaaaa

  Oceniono 19 razy 11

  Napiszcie jeszcze, że brakuje rąk do pracy. Ale koniecznie napiszcie, że trzeba sprowadzać pracowników z zagranicy. Tylko szybko. A potem wyślijcie swoich dziennikarzy w tzw teren niech popytają ludzi jak sie w Polsce pracuje, ile zarabiają. Mój brat jest kierowcą Tira- owszem pracy jest mnóstwo. Pytanie za ile w jakich warunkach i jak się szanuje pracownika. Najlepiej za 3 tysiące będc non stop w trasie. Troche więcej dostaniesz jak pojedziesz za granicę. Corka sąsiadki po politechnice pracuje na tzw kasie za 1900 złotych. Piszecie bzdury ile to dostaje kasjerka. ze 3800 brutto. To bzdura. Niewiele osob ma taka kasę, wystarczy zapytać pracowników a nie tylko szefostwo, ktore mowi co innego robi co innego. Moj syn podczas wakacji pracował w magazynie na wózku widłowym. Nie dostał nawet wynmaganych 13 złotych. A jak mu sie nie podoba to może iśc da sądu i sam im wytoczyc sprawę cywilną. Bo nie ma umowy o pracę tylko zlecenie więc kodeks pracy nie dla niego. Podkreślam , że zyjemy w dużej aglomeracji a nie zadupiu gdzie jest jeden zakłąd pracy. Tam pewni jest jeszcze gorzej. Zamiast gapic sie w dane statystyczne ruszcie tylki i sprawdżcie jak rzeczywiście pracuja Polacy i jak są non stop straszeni że jak im sie nie podoba to weźmie sie Ukraińców.

 • de Mnm

  Oceniono 14 razy 8

  Zawsze straszyli, jak nie tym, że na Twoje miejsce jest 100 chętnych pod bramą, to teraz że nabiorą Ukraińców. Jaki cham, taki kram. Niech biorą, ukraińcy niech robią na te limuzyny, dacze i wycieczki na hawaje. Pfu

 • zielona-galazka

  Oceniono 10 razy 8

  Nie podniecałbym się wskaźnikiem bezrobocia.
  Miarodajny jest procent osób czynnych zawodowo wśród osób w wieku produkcyjnym.

 • grey-sky

  Oceniono 6 razy 6

  W niektórych cywilizowanych krajach jest zasada, że nawet gdy pracujesz a zarabiasz zbyt mało, tj. poniżej minimum socjalnego to dalej możesz być zarejestrowany jako bezrobotny. W Polsce wystarczy zarobić 50 zł na umowę śmieciową i już natychmiast jesteś skreślany z ewidencji bezrobotnych. Może stąd ten cud.

 • Tomek Natrop

  Oceniono 5 razy 5

  500000 kobiet opiekuje się osobami starszymi w Niemczech, 2000000 wyjechało do UE, 600000 wypchniętych na nikomu zbędne dla rynku pracy studia, itd.

 • grey-sky

  Oceniono 4 razy 4

  Kilka miesięcy temu czytałam reportaż z jakiejś prowincji i pamiętam, że tam młodzi wspominali, że w zarabiają grosze i marzą by wyjechać do większego miasta, gdzie podobno można zarobić "aż" 12 zł za godzinę np. w budowlance. Aż tak się zmieniło? A może te dane nic tak naprawdę nie mówią. Nie do końca wierzę w te rewelacyjne informacje. Ostatnio rozmawiała ze sprzedawczynią, która mówi że z nadgodzinami zarabia 2600 brutto, za pokój płaci 1000 zł, za bilet ZTM 100 zł na całą resztę zostaje jej ok. 770 zł. Może sobie poszaleć.

 • miets1

  Oceniono 4 razy 4

  Z ekonomicznego punktu widzenia ważniejszą miarą "bezrobocia" jest odsetek niepracujących osób w wieku produkcyjnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX