Polska spada z historycznie najwyższego miejsca w rankingu Banku Światowego

Robert Kędzierski
Bank Światowy opublikował zestawienie najlepszych na świecie miejsc do zakładania firmy. Polska spadła w nim o aż trzy pozycje.

Ranking "Doing Business" prowadzony przez Bank Światowy pozwala ocenić, w jaki sposób państwa sprzyjają prowadzeniu działalności gospodarczej. W zeszłym roku uplasowaliśmy się na 24., historycznie najwyższym, miejscu. Teraz zajęliśmy miejsce 27. 

Główna przyczyna spadku to szybsza poprawa klimatu do prowadzenia firmy w Tajlandii i na  Mauritiusie - te dwa kraje nas wyprzedziły. 

- "Porównując ranking Doing Business do maratonu, można powiedzieć, że Polska wybiegała teraz nieco lepszy czas (w obecnej edycji zdobyliśmy 77,30 wobec 77,12 rok temu - przyp. red.), jednak niektóre kraje były szybsze, dlatego pozycja Polski lekko spadła. Pomimo to, Polska wciąż znajduje się w ścisłej światowej czołówce, jeśli chodzi o warunki prowadzenia działalności gospodarczej" – mówi cytowany w komunikacie Carlos Piñerúa, Przedstawiciel Banku Światowego w Polsce i krajach bałtyckich.

Polska straciła też swoją pozycję przez problemy przedsiębiorców z odzyskiwaniem należności i płaceniem podatków -  to czynności długotrwałe i uciążliwe. Prowadzącym działalność trudniej też uzyskać kredyt. Nie bez znaczenia jest też brak ułatwień w zakładaniu firmy - tu inne kraje okazują się znacznie bardziej przyjazne. 

Na plus zaliczyć można utrzymanie wysokiego wskaźnika handlu zagranicznego i znaczące ułatwienie inwestycji poprzez uproszczenie procedur związanych z pozwoleniami budowlanymi. 

Czytaj też: Raport Banku Światowego daje nadzieję, że będzie lepiej. 

E-administracja coraz ważniejsza

Zwycięzcą tegorocznej edycji rankingu „Doing Business” po raz kolejny okazała się Nowa Zelandia, która zdetronizowała Singapur. Podium zamyka Dania. 

"Nie oznacza to, że polskie władze nie podejmują działań ułatwiających prowadzenie biznesu. Wiele udogodnień nie weszło jeszcze w życie, inne obowiązują, ale firmy jeszcze o tym nie wiedzą. Co ważne, Nowa Zelandia zawdzięcza koszulkę lidera nie tylko zmianom prawnym, ale także skrojonej pod biznes ofercie e-administracji. To właśnie w usługach cyfrowych leży klucz do dalszej poprawy otoczenia biznesu w Polsce" – mówi Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego.

W porównaniu z krajami regionu wypadamy lepiej niż Czechy, Słowacja i Węgry (miejsca 30, 39 i 48). Znacznie wyżej od nas uplasowały się Estonia, Litwa i Łotwa miejsca 12, 16 i 19). 

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (91)
Polska spada z historycznie najwyższego miejsca w rankingu Banku Światowego
Zaloguj się
 • ap.aries

  Oceniono 32 razy 18

  Za Litwą, Łotwą, Mauritiusem,Gruzją ?!!!, Estonią ale przed San Escobar !!!

 • wc_pis

  Oceniono 16 razy 10

  menele rządzą

 • 7rewrer7

  Oceniono 18 razy 10

  Cieszy mnie to bardzo. Premier ,kłamie jak z nut i tak też spadamy w rankingach i to nie koniec jeszcze ,poczekajmy do Nowego Roku......

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 8 razy 6

  BARAN BĘDZIE SIĘ DARŁ, PRZECIEŻ DOBRA ZMIANA, SUWEREN NAS WYBRAŁ, A ŻE DOSTANIECIE GŁUPI POLACY PO DUPSKU TO TROGLODYTÓW NIE OBCHODZI, PRZECIEŻ CHCIELIŚMY!

 • mr.superlatywny

  Oceniono 8 razy 6

  Bank sie myli, tak jak myli sie Strasburg, Luksemburg i Bruksela. Aha: Soros i Buffet tez sie myla, haha.

  Jak w ogóle mozna watpic w nieomylnego Morawieckiego, tego co to robil 18 studies, a wiekszosc jednoczesnie. :-))

 • RADEK SZ

  Oceniono 12 razy 6

  PIS w każdej liczącej się dziedzinie i kategorii pociągnie nasz kraj na dno. Ważne że Biznesmen Rydzyk ma dotację i są miesięcznicę. Emerytury już od 60 roku, mimo że cała Europa pracuję do 67 lat. Populizm pełną gębą w myśl zasady po nas choćby i potop

 • dave1919

  Oceniono 7 razy 5

  Morawiecki znał już rano te oceny - wiec urządził szybko konferencję prasową o 'nadwyżce' by przykryć przykry efekt
  - to są dopiero spryciarze

 • Beata Pisda

  Oceniono 9 razy 5

  to dopiero początek.
  pier dolona pisowska, w gejowski Kurdupla i pana Zbyszka odbyt dymana podła zmiana

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 9 razy 5

  ZOSTANO CI MODŁY GŁUPI POLAKU----> DO TADKA OSZUSTA I ZŁODZIEJA RYDZYKA!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX