Masz wolną gotówkę?Zapomnij o złocie, teraz czas na... nikiel

Rynek niklu nigdy już nie będzie taki sam, a zmieni go nadchodząca era samochodów elektrycznych.

Siarczan niklu to kluczowy składnik baterii litowo-jonowych. Popyt na ten związek wzrośnie o 50 procent, do 3 milionów ton w 2030 roku – uważa Saad Rahim, główny ekonomista Trafigura Group Pte., drugiego największego tradera metali na świecie.

Na razie w notowaniach niklu nie widać przyszłej bonanzy. Podczas gdy ceny innych metali, wykorzystywanych w akumulatorach – kobaltu i litu – wzrosły od początku ubiegłego roku dwukrotnie, nikiel, z powodu dużych zapasów, podrożał w tym czasie jedynie o jedną trzecią.

Nikiel na giełdzie w Londynie, ostatnie 5 latNikiel na giełdzie w Londynie, ostatnie 5 lat investing.com

Zmiana trendu

Saad Rahim przewiduje zmianę trendu w nadchodzących latach. W 2025 roku samochody elektryczne mają stanowić 30,6 proc. rynku motoryzacyjnego, a nowe akumulatory będą prawdopodobnie wykorzystywać mniej kobaltu, a więcej niklu. Popyt na nikiel nie będzie mógł być zaspokojony ze względu na niedostateczne inwestycje po stronie podażowej.

Według prognoz innej spółki wydobywczej, szwajcarskiej Glencore, produkcja niklu powinna wzrosnąć o 1,2 mln ton do 2030 roku, by zaspokoić popyt firm produkujących akumulatory, m.in. do aut elektrycznych. Wyzwanie jest niemałe - 1,2 mln ton to więcej niż połowa dzisiejszego wydobycia.

Rynek zalany "brudnym" towarem

Rynek niklu jest na cenzurowanym od 2007 roku. Jego kurs bił wówczas rekordy, przekroczył granicę 50 tys. dol. za tonę. Ale Indonezja i Filipiny zaczęły zalewać rynek dostawami o niskiej jakości, co spowodowało zjazd cen. Dziś nikiel wyceniany jest na ok. 12 000 dol. za tonę, w ciągu roku zyskał 12 proc.

Dekoniunkturę na rynku niklu najlepiej obrazuje przykład z Australii. W 2015 r. Glencore sprzedało znajdującą się tam kopalnię niklu za 19 mln dol. Osiem lat wcześniej konkurencyjna wtedy spółka Xstrata kupiła ją za… 2,4 mld dol.

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (13)
Zapomnij o złocie, teraz inny metal da zarobić
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 4 razy 2

  No ale przecież akumulatory miały tanieć - wiadomo, efekt skali! A tu zapowiada się trend odwrotny. Czy nikt tego nie przewidział robiąc wykresy przewidywanych spadków cen akumulatorów i samochodów elektrycznych w kolejnych dekadach? Czy może tak samo będzie z punktami szybkiego ładowania, których trzeba pobudować tyle, co stacji benzynowych, doprowadzić do nich prąd i jeszcze go wyprodukować? Czy nie skończy się tym, że na osiedlach z dużą ilością samochodów elektrycznych ładowanych nocą z gniazdek przy obecnie istniejącej infrastrukturze będziemy mieli notoryczne awarie zasilania?

  Miasta, a nawet państwa prześcigają się w zapowiedziach zakazu wjazdu, czy w ogóle rejestracji samochodów spalinowych, ale czy ktoś słyszał o zapowiedziach budowy dodatkowych elektrowni, rozbudowie sieci energetycznych itp? A może coś mówili o sposobach zastąpienia podatków, które obecnie siedzą w benzynie i oleju napędowym, bo chyba mi coś umknęło?

 • Zbyszek Sniegowski

  0

  Toyota opracowała do aut elektrycznych baterie magnezowo jonowe na staly elektrolit kikukrotnie wieksza pojemność i szybkość ładowania lit i nikiel będzie niepotrzebny

 • para_sucha

  Oceniono 4 razy 0

  A największe złoża niklu mają ruscy hahaha, i ciekawe co powiedzą teraz głąby, które chciały się uniezależnić od ruskiej ropy...

 • jml13060

  Oceniono 3 razy -1

  Tak sobie pomyślałem ... ile ton niklu mam schować w bieliźniarce ... :) ?

  Mniej-więcej 10 uncji złota (~ 320 gramów ; 10oz x $1300) ma wartość jednej tony niklu (1 000 000 gramów ; 1t x $12000).

  Do kogo jest kierowana ta publikacja: "Masz wolną gotówkę? Zapomnij o złocie, teraz czas na... nikiel". Gdybym miał wolną gotówkę to nadal w kręgu zainteresowania byłoby złoto, platyna, pallad ew. metale bardzo rzadkie iryd, rod, ... w postaci czystej. Srebro i nikiel są za tanie dla drobnych inwestorów nie dysponujących bezpiecznymi magazynami z pojemnością odpowiednią na owe tony w sztabach.

  Powierzanie wolnej gotówki bankom i funduszom za świstek papieru (świadectwo udziałowe) nie zadziała po aferze z AmberGold.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 4 razy -4

  Miłośnikom baterii litowo-jonowych polecam obejrzeć ofertę firmy BrilliantLightPowerInc. Urządzenie - sztuczne słońce wielkości grejpfruta - jest już na etapie, w którym można je wdrożyć do produkcji. Kierownictwo dlaczegoś uparło się, że musi być połączone ze skoncentrowanym układem fotowoltaicznym więc może się nieco przeciągnąć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX