Blik rośnie w siłę. Kolejne świetne wyniki. Wygoda zweryfikowała sposoby używania tego systemu

Prawie 8 mln transakcji dokonali Polacy w III kw. br. przy pomocy Blik. To aż o 258 proc. więcej niż rok temu - poinformowała spółka Polski Standard Płatności, operator Blika.

Popularność płatności Blik rośnie w bardzo szybkim tempie. Jeszcze w II kw. br. transakcji poprzez Blik było ok. 7 mln, a w kolejnych 3 miesiącach ta liczba urosła aż do prawie 8 mln.

W tej liczbie 8 mln transakcji aż 5,2 mln stanowiły płatności internetowe. To oznacza wzrost o jedną piątą więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem. To też aż pięciokrotnie więcej niż w III kw. 2016 r.

BLIKBLIK źródło: PSP

Statystyki dotyczące płatności w internecie są najbardziej spektakularne, ale inne też pokazują na bardzo dynamiczny rozwój Blika. Blisko 2,2 mln było od lipcu do września wypłat i wpłat gotówki (szczególnie wypłat, wpłaty to stosunkowa nowość). To wzrost rok do roku aż o 145 proc. Transakcji Blikiem w terminalach płatniczych Polacy dokonali blisko 500 tys., a przelewów na numer telefonu było ok. 380 tys.

BLIK w III kw. 2017BLIK w III kw. 2017 PSP

Jak dodaje Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, od początku 2017 r. Polacy zrealizowali już 21 mln transakcji Blikiem. Ponad 13 mln to były płatności w internecie.

Oto, czym okazał się Blik

Początkowo, gdy Blik startował w 2015 r., bardziej kojarzył się z transakcjami w sklepach - jako alternatywa karty. Statystyki (tylko ok. 6 proc. wszystkich transakcji obecnie to płatności w terminalach) jednoznacznie pokazują, że gdyby jedynie do tego miał służyć ten standard płatności, już dawno nie byłoby go na rynku, albo byłby wyłącznie ciekawostką. Bo, trzeba przyznać, płacenie Blikiem - odblokowanie telefonu, włączenie aplikacji bankowej, przepisanie kodu na terminalu, potwierdzenie operacji w telefonie – jest dosyć uciążliwe w zestawieniu z wyciągnięciem karty z portfela i przyłożeniu do terminala.

Ale już przy bankomacie, gdy kartę do bankomatu trzeba włożyć i czekać aż się wczyta, skorzystanie z Blika wydaje się bardzo atrakcyjną alternatywą. Tym bardziej, że już zdarza się, iż „kartowe” wypłaty z bankomatów są płatne, a te realizowane poprzez Blik nie.

Największy sukces Blik odnosi na razie w internecie - to płatności w sieci stanowią ok. 60 proc. wszystkich transakcji „blikowych”. Wielkiego kopa dała tu rozpoczęta blisko rok temu współpraca z PayU, który obsługuje płatności m.in. na Allegro, a wkrótce także na AliExpress. Płatności Blikiem w internecie (wygenerowanie kodu w aplikacji, przepisanie jej w przeglądarce, zatwierdzenie operacji w aplikacji) są jeszcze szybsze, niż logowanie się do systemu bankowości internetowej i autoryzacja płatności. Tym bardziej, że Blik umożliwia też w wybranych przez użytkownika sklepach tzw. „Zakupy bez kodu”, czyli potwierdzanie operacji z poziomu aplikacji bez przepisywania kodu w przeglądarce.

Blika mogą używać obecnie klienci: Alior Banku (oraz T-Mobile Usługi Bankowe, gdzie Alior Bank dostarcza usługi), Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku (oraz Orange Finanse - tu mBank dostarcza usługi bankowe), PKO Banku Polskiego i Getin Banku. Wszystkie wymienione banki, poza Getin Bankiem, są udziałowcami spółki Polski Standard Płatności, operatora Blika. Jeszcze w tym roku Blik ma zostać udostępniony także klientom Raiffeisen Polbanku i BGŻ BNP Paribas, a w przyszłym Credit Agricole.

***

Więcej o:
Komentarze (27)
Blik rośnie w siłę. Kolejne świetne wyniki. Wygoda zweryfikowała sposoby używania tego systemu
Zaloguj się
 • kemot_73

  Oceniono 14 razy 10

  Płatność w terminalu fatalna ale w nagrodę wypłata z bankomatu rewelacja - można wypłacić zdalnie - syn potrzebuje 20zł dzwoni staje przy bankomacie, a reszta .. .banalnie prosta :)

 • natassja

  Oceniono 7 razy 5

  Tylko kurde nie wiadomo potem co to i za co to płatność, jak przelewam z banku to chociaz wklepię sobie w tytule nawet 1 słowo, za co to.

 • rajqu

  Oceniono 9 razy 5

  Super sprawa.
  Dodajmy to Polski system a nie jakis zapożyczony.
  Prosty fajny, szybki.

 • atmt

  Oceniono 8 razy 4

  Chyba z dziesięć razy czytałem co to takiego i do czego służy i za cholerę nie mogę zrozumieć dlaczego miałoby to być lepsze i wygodniejsze od zwykłej karty. Może kwestie bezpieczeństwa.. ale oprócz tego??

 • Karol Kmail

  Oceniono 11 razy 3

  Blik jest super! Genialny do wypłat w bankomatach i płatnościach online. Eliminuje do zera ryzyko zeskanowania karty lub przejęcia jej danych albo przechwycenia danych do logowania. Używam wszędzie gdzie się da. Kilkukrotnie poratował mnie też jak wyszedłem z domu bez portfela.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 2 razy 2

  szkoda tylko, że nie jest standardem płatności natychmiastowych (a mógłby być), bo tylko niektóre bani dają mozliwośc płatności na numer telefonu

  niezbyt rozumiem dlaczego jest popularny do płatności internetowych - przecież płatność kartą jest i lepsza i bezpieczniejsza

 • Jan Winnicki

  Oceniono 12 razy 2

  W jednej z sieci handlowych w ich markecie wywalili gały ze zdziwienia na słowo "blik" pomimo tego, że na drzwiach była nalepka informującą o możliwości płacenia za pomocą blika.

 • gshegosh81

  Oceniono 1 raz 1

  Blika używam przy bankomacie głównie dlatego, że - pewnie tylko na razie - nie wyświetlane są wtedy reklamy. A jak używam karty, to się mój czas reklamami marnuje.

 • rtoip1981

  Oceniono 1 raz 1

  Poważnie?! Wszystkie ręcy mi opadły!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX