Koszmar Elona Muska. Takich wyników Tesla jeszcze nigdy nie miała. A to nie koniec złych wiadomości

Tesla pokazała właśnie mocno rozczarowujące wyniki kwartalne. Poinformowała też o dalszych opóźnieniach w produkcji swojego pierwszego "taniego" modelu samochodu. Inwestorzy zareagowali błyskawicznie.

Przychody Tesli w trzecim kwartale wyniosły prawie 3 mld dolarów (dokładnie 2,98 mld), co oznaczało wzrost o 30 procent. Ale wynik netto jest na sporym minusie, spółka zanotowała stratę w wysokości 619,4 mln dolarów (3,7 dol. straty na akcję), podczas gdy rok temu miała 21,9 mln dolarów, ale zysku. To największa kwartalna strata Tesli w historii firmy. Aż tak złego wyniku rynek się nie spodziewał, w notowaniach posesyjnych akcje Tesli spadały o 5 proc.

W połowie poniedziałkowej, regularnej już sesji na giełdzie w USA, akcje motoryzacyjnej firmy Elona Muska tracą jeszcze więcej, bo ponad 7 proc. i kosztują nieco ok. 297 dol. za sztukę.

Akcje Tesla Motors, 1 rokAkcje Tesla Motors, 1 rok investing.com

Przygnębiony Elon Musk

Firma przepala gotówkę, w trzecim kwartale wydała ponad miliard dolarów. Takich samych wydatków spodziewa się w kolejnym kwartale. Pieniądze zainwestowała między innymi w produkcję nowego Modelu 3. I to jest teraz największy kłopot Elona Muska. „Muszę powiedzieć wam, że byłem naprawdę przygnębiony jakieś trzy czy cztery tygodnie temu” – powiedział analitykom prezes Tesli podczas telekonferencji. To przygnębienie wynikało z opóźnień w planach produkcji Modelu 3.

Na koniec tego roku Tesla chciała wypuszczać z fabryki 5 tysięcy tych samochodów tygodniowo. Teraz wiadomo, że nie będzie w stanie tego osiągnąć przed marcem przyszłego roku, ale firma zaznacza, że trudno przewidzieć, kiedy zostaną rozwiązane wszystkie problemy związane z opóźnieniami. Głównym powodem zmartwień jest linia montażowa baterii w wielkiej fabryce Tesli w Nevadzie. Część procesu produkcyjnego trzeba było tam zaprojektować od nowa. Musk twierdzi, że wszystko ma już pod kontrolą, ale jednak dojście do celu potrwa dłużej.

500 tys. klientów

Na nowe sedany czeka około 500 tysięcy klientów, którzy wpłacili zaliczki. Ten samochód ma być pierwszym masowym modelem Tesli, ze znacznie bardziej przystępną ceną, zaczynającą się od 35 tysięcy dolarów.

Analitykom coraz trudniej jednak uwierzyć, że tę masowość uda się osiągnąć, skoro Tesla nie wyrabia się z produkcją. Elon Musk powiedział, że część pracowników montujących inne modele, zostanie przeniesiona na linie produkcyjne Modelu 3. Jeśli chodzi o droższe Tesle, Model S i Model X, w tym roku firma ma ich dostarczyć około 100 tysięcy, co będzie oznaczać wzrost o 30 procent.

+++

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (82)
Koszmar Elona Muska. Takich wyników Tesla jeszcze nigdy nie miała. A to nie koniec złych wiadomości
Zaloguj się
 • edimerc

  Oceniono 30 razy 20

  Zaskakujące to jest, że mimo wzrostu strat akcje... potaniały. Bo dotychczas straty rosły to akcje też rosły. Kapitalizacja Tesli na jeden wyprodukowany samochód wynosi 800 tys. dolarów. Kolejna najlepsza jest Toyota, dla której ta wartość wynosi - uwaga - ledwie 17 tys. dolarów. Inne firmy motoryzacyjne mają po kilka tys. USD. Widać że Tesla to skrzyżowanie Amber Gold z bitcoinem.

 • qawsedrftg

  Oceniono 17 razy 11

  Przecież doskonale wiemy, że problemy z "wydajnością" są sztucznie nadmuchane. Skala produkcji jest mała jak na możliwości współczesnego przemysłu motoryzacyjnego. Gdyby tam były takie kokosy, to by inne firmy robiły takie pojazdy, tym bardziej że technologia jest prostsza niż z napędem spalinowym.

  Pompujemy Muska, i ogólnie całą bańkę! Niewiele się zmieniło od czasów bańki na cebulkach tulipanów :)

 • charlie11

  Oceniono 18 razy 6

  Gigant, ktory zbudowal firme za 5 miliardow dolarow pozyczek od amerykanskiego podatnika. Nie mowiac o dotowaniu produktu finalnego. Prawdziwy wizjoner LOL

 • radon13

  Oceniono 8 razy 6

  Czyli klienci kupili kota w worku .

 • dante_waw

  Oceniono 9 razy 5

  :) ojej.. a przeciez zainwestowal w niego Kulczyk... a oni znani sa ze "zlotego dotyku"

 • Oceniono 6 razy 4

  rzeczywiście chłop przeżywa dramat pewnie może miewa bezsenne noce.....jak żyć.....

 • cichwoda

  Oceniono 8 razy 4

  umoczyli $100 mld. a sprzedali 30 tys aut, tyle aut produkuje Bramalea Chrysler's fabryka w 20 dni (charger i challenger). Smjech warte, no ale zaivestowali w ziemlaka to tera muszom balamucic naiwniaczuf

 • rudi46

  Oceniono 6 razy 4

  To jest wiadomosc ktora moze zaskoczyc tylko polskich naukowcow bo inni wiedza o tym od dawna zeby cos robic trzeba sie na tym znac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX